Černobyl na kolečkách uvádí trailer z ukrajinské expedice

Černobyl na kolečkách uvádí trailer z ukrajinské expedice

Režisérka Eva Toulová představuje trailer k novému dokumentu Černobyl na kolečkách. Film natáčený v černobylské zóně, Kyjevě a Karpatech vyrazí do kin 26. dubna, přesně v den výročí výbuchu 4. bloku jaderné elektrárny v Černobylu. Výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině.

Zatímco na Ukrajině zuří válka, filmaři expedice Černobyl na kolečkách dokončují dokument z doby, kdy ještě tamní země žila v míru. Před půl rokem se vydali do černobylské zóny natáčet pokračování úspěšného Camina na kolečkách (2017). V čele s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou Honzou Duškem bylo hlavním smyslem snímku ukázat, že s handicapem život nekončí. Do černobylské zóny se vydal s prosbou o sebeuzdravení a poděkovat u památníku hasičů za jejich záchrannou akci. Expedice během 14 dní navštívila kromě Černobylu i Kyjev a Karpaty s pokusem vylézt na nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu (2 061 m. n. m.).

Vybírat záběry dřívějšího krásného Kyjeva a přitom sledovat zpravodajství z těch samých míst, kde teď zuří válka, byla jedna z nejtěžších pracovních věcí vůbec,“ uvedla režisérka filmu Eva Toulová. „Během naší expedice jsme se seznámili se spoustou lidí a teď sleduji jejich příspěvky s voláním o pomoc. Točili jsme dokument na místě jedné z největších lidských katastrof země a za půl roku se na stejném místě děje další!“ doplnila režisérka.

I proto se tvůrci jednomyslně shodli o tom, kam část výtěžku z filmu poputuje. „Rozhodli jsme se, že chceme, aby náš dokument pomáhal. A tak 50 % z výtěžku ze vstupného poputuje na charitativní účely. Z toho polovina na podporu Domova svatého Josefa v Žirči, kde Honza aktuálně žije. A druhá polovina na humanitární pomoc na Ukrajině. O hrůzách války jsem slyšel jenom z vyprávění babičky a tety a nikdy by mě nenapadlo, že zvěrstva, která se dějí na Ukrajině budu muset sledovat každý den ve zprávách. Jsme v kontaktu s lidmi, kteří nás na Ukrajině podpořili, a doufáme, že se s nimi ještě někdy budeme moci setkat.“ uvedl organizátor výpravy a producent filmu Petr Hirsch.

Dokument, k němuž namluvil průvodní hlas Jan Šťastný, bude mít premiéru nejenom v den, ale i v přesný čas výbuchu 4. reaktoru Černobylské elektrárny. První premiéroví diváci jej tak mohou zhlédnout v 0:23 v pražském kině Bio Oko. Distribuce filmu do kin v Česku a na Slovensku se ujala společnost Pannonia Entertainment. Zároveň bude na premiéře filmu představena i kniha z výpravy, jejímž autorem je jeden z účastníků expedice Jiří Kalát.

Koukněte na Trailer