PŘEHLEDNĚ: Finanční odměna i volno v práci. Jak se stát členem volební komise?

Stát se členem okrskové volební komise může skoro každý. Kromě službě demokracii si členové komise přijdou na pěknou finanční odměnu a navíc mají ze zákona nárok na volno v zaměstnání. V roce 2025 nás čekají parlamentní volby, volební komise tedy budou po celé republice. Pokud tedy máte zájem účastnit se aktivně voleb do poslanecké sněmovny, projděte si náš přehledný návod a zjistíte, jak a kdy se můžete do okrskové komise přihlásit, co vás tam čeká a kolik si touto prací vyděláte v roce 2025.

Do volební komise pro volby do poslanecké sněmovny v roce 2025 se můžete dostat několika způsoby. Celý postup a také to, jaká jsou pravidla uvolnění z práce, školení a složení slibu, se dočtete v článku.

Kdo může usednout ve volební komisi

Každý, kdo se chce stát členem volební komise, musí splňovat několik základních podmínek:

  • Podle zákona to musí být občan České republiky. Případně občan státu EU u voleb do Evropského parlamentu.
  • Má trvalý pobyt v tuzemsku.
  • V den složení slibu dosáhl věku 18 let.
  • U zájemce nesmí být překážka výkonu volebního práva (například omezení svéprávnosti nebo výkon trestu odnětí svobody).
  • Členem okrskové komise nesmí být člověk, který ve volbách kandiduje.

komunálních a krajských voleb nesmí být členem komise občan, který vykonává službu vojáka z povolání v zahraničí nebo vykonává službu v záloze v zahraničí. Podle zákona je účelem důvodem nutnost fyzické přítomnosti člena ve volební komisi a řádný výkon funkce.

Členem žádné komise nesmí být ani kandidát v prezidentských volbách a ve volbách do Evropského parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ: Vyřízení voličského průkazu krok za krokem

Registrace: Jak se stát členem volební komise?

Okrsková volební komise má mít ze zákona minimálně pět členů. Výjimkou je volební okrsek s méně než 300 voliči, kde mohou v komisi sedět jen čtyři lidé. Zpravidla má však komise více členů. Nejpozději 60 dnů před volbami určí starostové minimální počet členů tak, aby komise byla schopna volby zajistit. Jak se tedy můžete stát členem komise?

1. Nominace politickou stranou

Každá volební strana, hnutí nebo koalice, které kandidují, může starostovi navrhnout jednoho svého člena a jednoho náhradníka do každé okrskové volební komise.

U prezidentských voleb může člena do volební komise delegovat občan, který navrhnul kandidáta na funkci prezidenta republiky a jím podaná kandidátní listina byla zaregistrována. Člena okrskové volební komise pak může navrhnout i politická strana, hnutí nebo koalice, která má zastoupení v Parlamentu, anebo v posledních volbách získala alespoň jeden mandát v příslušném zastupitelstvu kraje.

Pokud se chcete do okrskové volební okrskové komise přihlásit za některou ze stran, hnutí nebo koalic, stačí otevřít webové stránky dané strany. Skrze navigaci vyplníte přihlášku, do níž vypíšete osobní a kontaktní údaje. Zároveň si vybíráte, ve kterém volebním okrsku byste chtěli působit jako člen. Pokud je daná pozice obsazená, můžete se zapsat jako náhradník, případně se můžete zapsat jako člen okrskové volební komise pro jiný volební okrsek.

Přihlášení k volební komisi za danou stranu, koalici či hnutí je obvykle třeba potvrdit v zaslaném e-mailu. Takto delegovaní členové komise mají při sestavování volební komise přednost před dobrovolníky z řad občanů, kterými se komise doplňuje.

Politická strana, hnutí či koalice odevzdá starostovi seznam navrhovaných osob nejpozději 30 dní před začátkem voleb. U každého člověka musí být uvedeno jméno a příjmení, adresa trvalého bydliště a datum narození.

Strana může v rámci dané obce navrhnout i konkrétní okrskovou volební komisi, kam by měli být navržení kandidáti zařazeni. Pokud však tento údaj neuvede, je rozřazení do jednotlivých komisí na starostovi.

2. Přihlášení na úřadě

Pokud kandidující subjekty nezaplní minimální počet členů v komisích, doplňuje starosta zbylé členy z řad zaměstnanců úřadu nebo z občanů, kteří se na městském či obecním úřadě sami přihlásili jako zájemci. Všichni však musí splňovat výše sepsané podmínky.

Pokud máte zájem o pozici člena volební komise, můžete se registrovat dvěma způsoby. Buď vyplníte elektronický formulář (pokud jej obecní či městský úřad na svých stránkách zveřejní), nebo donesete čitelně vyplněnou přihlášku za člena okrskové volební okrskové komise na podatelnu úřadu (měla by být dostupná na stránkách daného města/obce, případně vám ji vydají na místě).

V obou případech vyplňujete jméno, příjmení, místo trvalého bydliště, datum narození a kontakt (e-mail a telefonní číslo). Podání přihlášky vám však nezaručuje, že budete do volební komise vybráni.

Činnost okrskové volební komise

Volební komise zodpovídá za organizování průběhu voleb. Po celou dobu dohlíží na jejich řádný průběh a zapisuje příchozí voliče, kteří se prokážou buď předložením občanského průkazu nebo platným cestovním, diplomatickým či služebním pasem České republiky.

Dále musí dbát na pořádek v dané místnosti, ve které členové komise sedí. V neposlední řadě dohlíží na správnost a tajnost hlasování. Po skončení voleb provádí na základě pravidel popsaných ve volebním zákoně sčítání volebních výsledků, o kterých na závěr vyhotovuje zápis.

Ovšem první zasedání komise musí proběhnout alespoň 21 dní před volbami. Na zasedání členy písemně zve starosta, Zprávu obdržíte buď do datové schránky, vaši adresu. Tak se také dozvíte, zda jste byli vybráni.

Školení volební komise

Školení pro předsedy, místopředsedy a zapisovatele volební komise probíhá ve spolupráci s Českým statistickým úřadem (ČSÚ), který má pro tyto účely připravené instruktážní video. Výklad školitele ČSÚ zahrnuje celý průběh voleb až po prohlášení hlasování za ukončené.

Slib a rozdělení komise

Členství v okrskové volební komisi vzniká v den složení slibu, jehož znění je: „Slibuji na svou čest, že budu svědomitě a nestranně vykonávat svoji funkci a budu se při tom řídit Ústavou, zákony a jinými právními předpisy České republiky.“ Své funkce se člen ujímá ve chvíli, kdy slib vlastnoručně podepíše.

K podpisu slibu dochází na prvním zasedání volební komise, kterou svolává starosta a která se koná několik dní před samotnými volbami. Pozvánku zasílá starosta poštou, stejně tak ji uveřejní na úřední desce. Při této příležitosti se navíc losují předseda (celou komisi vede) a místopředseda komise.

Členem okrskové volební komise (pouze však s hlasem poradním) je i zapisovatel. Tím se může stát pouze občan České republiky. Řídí losování, pořizuje zápisy z jednání komise a při hlasování se nezapočítává do počtu členů volební komise. Skládá však slib stejně jako ostatní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rezignace na volební kampaň? Opozice nemusí nic dělat, stačí čekat na chyby vlády, míní Valeš

Finanční odměna a její výše

Členství ve volební komisi může být pro mnohé zajímavou brigádou. Práce členů je totiž jednorázově finančně ohodnocena, pro řadu komisařů tato práce představuje možnost vylepšit svůj finanční polštář. Aktuální základní odměna členů, která je podle funkcí odstupňována. Základní částky jsou následující:

  • Předseda volební komise: 2 200
  • Místopředseda volební komise: 2 100
  • Zapisovatel: 2 100
  • Člen komise: 1 800

Konečná výše odměny se však může navýšit, a to ve dvou případech. Pokud se jedná o vícekolové volby, tedy senátní nebo prezidentské, předseda, místopředseda a zapisovatel získají příplatek 1 000 korun, ostatní členy pak čeká příplatek 700.

Druhým případem je pak souběžné konání voleb různého typu, jako tomu bude v roce 2024 kdy se bude konat první kolo voleb do Senátu společně s krajskými volbami. Odměna všech členů okrskové volební komise se navýší o dalších 400 korun.

Příkladem: Tam, kde se konají volby do zastupitelstev krajů v souběhu s volbami do Senátu a volby do Senátu budou dvoukolové, bude členovi komise, který není předsedou, místopředsedou ani zapisovatelem a zúčastní se všech zasedání komise, náležet peníze ve výši 2 900 korun (1 800 + 400 + 700). Zapisovateli a místopředsedovi by pak náležela odměna 3 500 (2 100 + 400 + 1 000) a předsedovi 3 600 korun (2 200 + 400 + 1 000). To už je příjemná finanční rezerva.

Konečná částka se členům vyplácí do 30 dnů od ukončení činnosti volební komise. Její činnost končí zpravidla patnáctým dnem po vyhlášení celkových výsledků voleb Státní volební komisí.

Pokud se člen nezúčastní všech jednání volební komise, odrazí se to na výši jeho odměny. Obecní úřad mu na základě evidence o jeho účasti na jednáních konečnou částku poměrně sníží.

Volno v práci a náhrady mzdy

Člen okrskové volební komise, který je zaměstnancem, má podle zákona nárok na pracovní volno a náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. V praxi to tedy znamená, že ve volební den má právo na volno a k odměně pro člena volební komise dostane i svoji mzdu. Zaměstnavatel, který svému zaměstnanci poskytne volno a náhradu mzdy, se následně může obrátit na příslušný obecní úřad a požádat o refundaci.

Členové komise, kteří nejsou zaměstnanci, ale pracují jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), mají kromě peněž pro členy komise také nárok na náhradu ušlého výdělku. Výše je určena 43 korunami za hodinu, maximálně pak 340 korunami za den. Nárok na náhradu OSVČ uplatní u obecního úřadu, svou výdělečnou činnost však musí prokázat, například výpisem ze živnostenského rejstříku.

Daňové přiznání

Odměna, kterou členové komise obdrží, se posuzuje jako příjem ze závislé činnosti. Fakt, zda bude podléhat zálohové či srážkové dani, záleží na výši příjmu a na tom, zda zaměstnanec učiní daňové prohlášení. Odměny členů volební komise však nepodléhají odvodu zdravotního pojištění.

Z peněz pro členy volební komise se pojistné na sociální zabezpečení odvádí za podmínky, že v jednom měsíci dosáhne alespoň rozhodného příjmu tři tisíce korun anebo tohoto rozhodného příjmu dosáhne součet příjmů, pokud člen u zaměstnavatele vykonává více činností malého rozsahu.

Tagy:
prezidentské volby CNN Prima NEWS volby Evropský parlament krajské volby parlamentní volby Česko volební komise Parlament České republiky Senát Parlamentu ČR Volby do zastupitelstev obcí v Česku Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky