Miliónová hra

Miliónová hra

Divadlo Bez zábradlí uvedlo v pražské premiéře nový text autora, herce a režiséra Viléma Dubničky. Tento zakladatel open-air festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem si do svého komediálně laděného kusu trefně obsadil Vladimíra Polívku coby vášnivého amatérského herce Jeana a Hynka Čermáka jako sebevědomého protagonistu vlastního divadla, Filipa Marténa.

Novinka, která se hraje bez pauzy a trvá jen něco málo přes hodinu, má svižné tempo a lehkost dialogů. Její osobitý humor strhává hlediště k spontánním reakcím hned od začátku. V ději se uplatňují pracovně i lidsky důvěrné situace hlavních hrdinů. Ti jsou sice značně odlišnými osobnostmi, spojuje je ovšem zájem o hereckou věc. Principem inscenace je manipulace. Jean manipuluje penězi, hraje si se soupeřem, to vše díky Marténově potřebě velkorysé finanční podpory ve výši jednoho miliónu eur. Určitým způsobem i Martén manipuluje s Jeanem, svým umem a hereckou rutinou.

V oběhu je tolik peněz, že by je nepokrylo ani všechno zlato světa,“ tvrdí Jean. Dozvídáme se o intelektuální ekvilibristice dramatických děl a o odvěkém poslání divadla- umělého vesmíru, jakési utopistické laboratoři. Divák si vychutná současné i historické dialogy. Využity jsou, s laskavým svolením překladatele Martina Hilského, shakespearovské repliky z Romea a Julie či Hamleta.

Jednou mi kamarád vyprávěl příběh, co se opravdu odehrál- a v základních podobách nastínil situaci setkání světa peněz a umění, která připomíná tu ze hry Milión. Moc se mi ta historka líbila a dlouho jsem ji nosil v hlavě… Schválně jsem příběh zasadil do Francie, aby si nikdo nepředstavoval konkrétní divadlo a konkrétního miliardáře a asi to funguje, protože se po premiéře jeden reportér zeptal Chantal Poullain, jestli je ráda, že její syn hraje v tak povedené francouzské hře,“ usmívá se autor a režisér v jedné osobě.

Jednoduchá scéna je rozdělena na dvě hrací zóny, Jeanovu, s office pultíkem, kávovarem a lampou a Marténovu s konferenčním stolkem a křesílky, ta slouží rovněž jako společný komunikační prostor. Nic víc není třeba, ani dalšího nábytku, ani kolegů. Pánové si vystačí, nudit se nebudete. Na jednoaktovku Milión můžete do pražského Divadla Bez zábradlí zajít koncem listopadu. Vladimíra Polívku v novém seriálu z televizního zákulisí Dobré zprávy ovšem uvidíte dříve.

Text: Dana Benešová-Trčková