Staňte se hvězdou stylu i pomoci

Designové skvosty od celebrit na vás čekají v Karlíně

„Hvězdy nevědí, že tvoří souhvězdí“. Slavný citát najdete na zdi nového stylového sekáče v Karlíně, jehož další hvězdou se můžete stát i vy. Jedná se o již druhou pobočku úspěšného Hvězdného bazaru (původní je v Jungmannově ulici na Praze 1), kde získávají pracovní zkušenosti a praxi vozíčkáři, jinak špatně uplatnitelní na trhu práce. Bazar s unikátním bezbariérovým designem se otevřel 25. 05. 2020.

Oblečení do prodeje věnují celebrity, influenceři i samotní zákazníci, a často pak odcházejí s novým stylovým kouskem. K tomu si odnáší skvělý pocit, že hned dvakrát, darováním i nákupem, pomohli začlenění vozíčkářů do pracovního procesu. Koncept obchodu je pojatý ve stylu slow fashion a no waste – zaměřuje se na kvalitu, udržitelnost. Velký důraz klade obchod na budování komunity, soudržnost, integraci, práci dobrovolníků. Kromě oblečení z druhé ruky zde najdete také lokální výrobky, například voňavé produkty chráněné dílny Lavandia, kávy, sirupy nebo mýdla s myšlenkou a příběhem. Hvězdný bazar také nabízí originální produkty vlastní značky, jako jsou trička či tašky, navržené známými výtvarníky.

Hvězdný bazar je tréninkovým pracoviště pro ty, kteří se vlivem nemoci či nešťastné náhody ocitli na invalidním vozíku. Druhou šanci dostane tedy nejen oblečení, ale i vozíčkáři. Většina z 25 prodejců, kteří programem dosud prošli, poté uspěla na volném trhu práce.

“Motto projektu je Znovu v pohybu”. Vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A nabídnutím pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci”, říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, která je sama vozíčkářkou.

Česká asociace paraplegiků – pomáháme třicet let

Byla založena v únoru roku 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku své existence Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči - spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků –CZEPA. Mezi dlouhodobé služby patří odborné zdravotní a sociální poradenství a mezi nově nabízené služby asociace patří například startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v ČR, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci.

Více o projektech na stránkách www.czepa.cz.