reklama

Orientujete se při péči o prádlo v mezinárodních symbolech uvedených na štítku?

  • Téma: Hobby
  • Prima DOMA
  • Adriana Dosedělová
  • 29. listopadu 2021 08:30

Také si občas nevíte rady se symboly na štítcích oblečení? Nevadí, náš článek vám v tom udělá pořádek. Konečně pak už budete vědět, jak správně prát, žehlit, sušit a pečovat o své oděvy. Symboly praní a ošetřování textilu se mohou lišit, byť podléhají určitým pravidlům. Nejvíce se řídí mezinárodní normou EN ISO 3758, takže je zde velmi vysoká pravděpodobnost, že pokud se v ní budete orientovat, budete pak už vědět ohledně péče o textil skoro všechno.

reklama

Základem je správná pětka

Všimli jste si? Ať vezmete jakýkoliv štítek, je na něm vyznačeno vždy pět pět symbolů. Ne, není to ve smyslu šťastné pětky, ale jde o jasné mezinárodní pravidlo přes které nejede vlak. Na každé etiketě koupeného textilu, musí být pokaždé pět piktogramů v přesně daném pořadí, které vám říká, jak byste měli pečovat o prádlo. Jejich pořadí je logické a následovné, nejprve je piktogram pro praní, potom pro bělení, sušení, žehlení a nakonec je piktogram zaměřující se na profesionální čištění.

Symboly vaniček

Prvním symbolem na štítku jsou vaničky v různé podobě. Jde o symbol péče o prádlo, který se věnuje praní, napovídá nositeli, jak daný kousek správně prát, aby ho nepoškodil. Vždy obsahuje informaci o maximální povolené teplotě a potřebné šetrnosti. Maximální teplota se udává číslem. Potřeba šetrného praní je pro změnu definována čarami pod vaničkou. Dvě čárky pod vaničkou znamenají velmi šetrné praní, jedna čárka šetrné praní a bez čárky pak běžné praní. V případě, že je do vaničky vložena ruka, znamená to, že byste daný kus měli prát pouze ručně ve vodě teplé maximálně do 30 stupňů Celsia. V případě, že je na štítku vanička přeškrtnuta, neměli byste věc prát ani v pračce, ani v ruce. Pokud je vanička podtržená, znamená to, že byste měli oblečení mírně máchat a pro ždímání zvolit méně otáček. Jestli je čárka pod vaničkou přerušená, znamená to, že by se nemělo ždímat v ruce.

Symboly bělení jsou vždy na druhém místě

Piktogram trojúhelníku s různými doplňky napovídá, jestli je možné materiál čistit také s pomocí bělících přípravků. Čistý trojúhelník říká, že bělení je povoleno. Přeškrtnutý trojúhelník jakékoliv bělení zakazuje a trojúhelník vyplněný třemi šikmými čarami napovídá, že byste kousek mohli prát v šetrnějším peroxidovém bělidle.

Piktogramy o sušení

Třetími symboly na štítku prádla jsou různě vykreslené čtverce, které by vám měly napovědět, jak prádlo sušit, jestli ho můžete dát do sušičky nebo ne. Do sušičky rozhodně nedávejte nic, co je označené přeškrtnutým čtverečkem s kolečkem uvnitř. Pokud jsou uvnitř koleček puntíky, jde o nápovědu pro správnou volbu programu sušení.

Jeden puntík v kolečku znamená mírný program, dva puntíky v kolečku běžný program a se třemi puntíky v kolečku to můžete rozjet naplno. Pokud ve čtverečku místo kolečka s puntíky najdete čárky, měli byste oblečení sušit klasicky, tedy bez použití sušičky. Prázdný čtvereček je přitom obecným symbolem pro sušení na vzduchu. Jedna kolmá čárka v kolečku zase říká, že byste prádlo byste měli nejprve vyždímat a teprve pak ho zavěsit na šňůru. Dvě kolmé čáry v kolečku pak doporučují sušit prádlo na šňůře prádlo mokré, nevyždímané. U vodorovné čáry ve čtverci vězte, že byste toto prádlo měli sušit ve vodorovné poloze. Se dvěma čarami pak toto prádlo před položením na plocho nejprve vyždímejte. Pokud má piktogram na oblečení podobu čtverce, který má v levém horním rohu kolmou čárku, vězte, že byste dané prádlo neměli sušit na sluníčku, ale ve stínu.

Symboly žehlení

Tak už jste prádlo usušili a teď ještě, jestli ho můžete vyžehlit. Přesně od toho jsou na štítcích čtvrté piktogramy. Jde o piktogram, jenž má podobu různě propracované žehličky. Žehlička je označena jedním až třemi puntíky. Jeden puntík umožňuje žehlení na nízkou teplotu, tři pak na tu nejvyšší. Přeškrtnutá žehlička je celkem jasným symbolem, který žehlení vysloveně zakazuje.

Poslední symbol je o profesionálním čištění

Poslední z pětice symbolů na štítcích prádla napovídá, zda je daný kousek možné čistit chemicky nebo nikoliv. Přesněji, jestli byste ho do čistírny měli nosit, nebo ne. Přeškrtnuté kolečko tedy znamená, že textilie do čistírny nepatří, kromě toho pak napovídá, že byste na její čištění neměli používat přípravky, které obsahují rozpouštědla. V kroužku napsané písmeno A naopak čištění v čistírně doporučuje. Písmena v kroužku, ale i další symboly napovídají profesionálům, jakým způsobem by měli přinesený kousek čistit. Písmeno W je třeba spojeno s mokrým čištěním, F s čištěním v uhlovodících a P představuje čištění v perchloretylenu nebo v uhlovodících.

Zdroje: primanapady.cz

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama