reklama

Vrátilo se dítě z venku zablácené? Nepropadejte panice. Víme, jak skvrny odstranit

Všichni ti, co mají malé děti nebo zvířecí mazlíčky, jistě moc dobře ví, co je to potýkat se se skvrnami od bláta. Bláto nejenže dělá velký nepořádek, ale rovněž dělá i skvrny, které se mohou jevit tak, že nejdou vyčistit. Ukážeme vám, že tomu tak být nemusí. Připravili jsme si pro vás totiž praktické návody na jejich čištění.

reklama

Co k tomu budete potřebovat:

  • pračku
  • nůž
  • zubní kartáček
  • jemný kartáček
  • jedlou sodu
  • bělidlo
  • tekuté mýdlo
  • prací prostředek

A jak tedy odstraníte tmavé bahno z oblečení?

K tématu

Možná vás to překvapí, ale první věc, kterou byste měli udělat, když zjistíte, že máte bláto na oblečení, je nechat ho zaschnout. Ptáte se proč? Protože otřením nebo namáčením vtlačíte bláto ještě hlouběji do látky. Uschlé bláto s pomocí tupého nože z oblečení seškrábněte. Následně do skvrny po blátě vetřete tekutý prací prášek a nechte ho působit 15 minut. Po uplynutí doby vydrhněte mokrým zubním kartáčkem a několika kapkami vody.

Zapracujte prací prostředek do skvrny a vydrhněte obě strany látky. Potom oblečení vyperte jako obvykle, ale perte ho odděleně od jakéhokoliv jiného oblečení. Pokud bahno z oblečení po vyprání nezmizelo, vyperte ho znovu, dokud z něj nezmizí všechno bláto. Usušte ho na vzduchu, abyste se ujistili, že po skvrně nezůstanou žádné stopy.

Pozor, na červené bláto se musí jinak!

I v tomto případě platí, že je nutné nechat bláto nejprve zaschnout. Potom se snažte odstranit co nejvíce bláta tupým nožem. Na potřísněné místo naneste tekuté mýdlo a nechte působit přes noc. Druhý den potom mokrým zubním kartáčkem spolu s několika kapkami vody zapracujte prací prostředek do skvrny. Důkladně vydrhněte obě stramy látky. Následně vyperte v pračce jako obvykle, avšak samostatně. Pokud na oblečení nějaké skvrny zůstanou, naneste na skvrny bělidlo bezpečné pro barvu nebo je opláchněte alkoholem a opět vyperte v pračce. Bod 6. podle potřeby opakujte. Nechte usušit na vzduchu, abyste se ujistili, že po blátě nezůstanou stopy.

Bahno na botách je samostatnou kapitolou

Jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit bahno z bot, je s pomocí pracího prostředku. I v tomto případě platí, že byste ho měli v prvé řadě nechat zaschnout. Po zaschnutí měkkým kartáčkem odstraňte pak shluky bahna a nečistot. Smíchejte prací prostředek s vodou a s pomocí hadříku jím otřete boty. Pokud se vám takto nepodaří skvrny odstranit, opakujte postup s pomocí hydrogenuhličitanu sodného. Pozor, tento návod nefunguje na semišové nebo nebukové boty, protože byste je mohli poškodit. Bláto se z těchto bot pouze kartáčuje s pomocí suchého měkkého zubního kartáčku.

Druhou možností je čištění bot s pomocí pasty z jedlé sody. Pastu naneste na botu, ideálně přímo na skvrny a kruhovými pohyby drhněte tak, aby se soda vsákla do materiálu. Jakmile jsou skvrny zakryty, nechte botu odležet asi 30 minut a pak ji seškrábněte. Hadicí následně opláchněte boty vodou a mokrým hadrem setřete roztok. Tento krok opakujte, dokud skvrny z každé boty úplně nezmizí.

Víme dokonce, jak odstraníte i starší skvrny od bláta

K odstranění starších zaschlých skvrn z bláta potřebujete nádobu s teplou vodou. Oděv vložte do teplé vody a jemným kartáčkem a čisticím prostředkem ho potřete, přičemž tkaninu ponořte do vody. Třete ji, dokud skvrnu úplně nevyčistíte. Potom ji omyjte mýdlem a vodou.

Tagy:
bahno čištění tipy

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama