reklama

Pražští hasiči během oslav vyjeli k téměř 60 případům. Silvestr byl klidnější než obvykle

Pražští hasiči při novoročních oslavách zasahovali u 57 požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. Loni vzhledem k zákazu vycházení vyjeli k 18 požárům. Hasiči v Praze zasahovali i u jiných případů, například čtyři minuty po půlnoci to byly zabouchnuté dveře rodinného domu. Novinářům to dnes řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

reklama

Z 57 požárů způsobených zábavní pyrotechnikou jich hasiči v Praze podle Kavky řešili 37 v prvních dvou hodinách letošního roku. „Jednalo se o hořící zbytky pyrotechniky, křoviny, odpady a plastové kontejnery,“ uvedl.

Vyjma požárů bývají podle Kavky typickými zásahy na Silvestra a Nový rok dopravní nehody nebo vyproštění většího počtu lidí z výtahových kabin.

Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy na silvestrovské oslavy sloužil v plném počtu. V některých případech podle Kavky požádal o pomoc dobrovolné jednotky.

Přestože pandemie koronaviru pokračuje, letošní silvestr se v metropoli konal za méně přísných pravidel než o rok dříve. Nebylo zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, neplatil zákaz vycházení ani omezená provozní doba restaurací a barů.

Zákaz pyrotechniky ulehčil práci

V Praze je ale od minulých novoročních oslav zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, přírodní parky a chráněná území, okolí vodních toků a ostrovy, přehrady a hráze. Zákaz platí i v okolí trojské zoo a domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.

Zákaz pyrotechniky ovšem pomohl s úklidem centra Prahy. Pracovníci Pražských služeb mají oproti jiným novoročním úklidům méně práce, nižší tak budou i náklady. Informoval o tom Zdeněk Záluský z Pražských služeb, který na práci dohlíží.

Letošní oslavy v centru Prahy byly navíc klidnější kvůli epidemii a s ní spojeným protikoronavirovým opatřením, do české metropole přijelo výrazně méně turistů než v dřívějších letech. Podobu oslav ovlivnila i městská vyhláška, která zakazuje například v pražské památkové rezervaci odpalovat zábavní pyrotechniku. I když především kolem půlnoci lidé na Václavském náměstí zákaz nerespektovali, zbylo po oslavách méně odpadu.

„Je to evidentně klidnější, jednoznačně pomohla vyhláška v souvislosti se zákazem pyrotechniky. I odpadu je méně, odhadujeme tak 15 až 20 tun, oproti klasickým novoročním úklidům je to zhruba 50 procent, poznamenal Záluský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama