Prezident Pedagogické komory: Ministr začal školství řídit jako svoji osobní firmu

Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi se v debatě kriticky vyjádřil k postupu ministerstva, jímž doporučuje školám hygienické podmínky po návratu dětí do lavic. Nelíbí se mu ani to, že ministerstvo svá rozhodnutí údajně neprojednávalo s dalšími zástupci školství.

„Ministerstvo zpracovalo manuály pouze jako doporučení, některá jsou v rozporu s platnými zákony. Když se jimi bude ředitel řídit, někdo může rozhodnutí napadnout. Měl by se novelizovat zákon či vyhláška. Kritizovali jsme ministra (školství — Roberta Plagu), že neproběhla jednání. Školská tripartita se naposledy sešla v lednu a pak až nyní v květnu. Nic s námi nebylo oficiálně projednáváno. Ministr si školství začal řídit jako svou osobní firmu,“ řekl v Partii Radek Sárközi.

ŽIVĚ: Návrat dětí do škol – postupuje stát správně? Ve druhé části Partie diskutují předseda školských odborů ČMOS PŠ...

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Sunday, May 24, 2020

Ministr Plaga byl do debaty pozván, nicméně kvůli zranění ruky nepřišel, a nemohl tak na slova prezidenta Pedagogické komory nemohl reagovat. Podle předsedy školských odborů ČMOS PŠ Františka Dobšíka nemůže ministerstvo školství nic nařizovat, jen doporučovat. Žaloby ale podle něj mohou nastat. „Udržet děti od sebe dva metry myslím reálné není,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:16

I malá jaderná válka by vyvolala globální hladomor, varují vědci. Kde by lidé trpěli nejméně?

10:47

Z Ruska od začátku invaze odešly tisíce Židů, obávají se perzekuce

10:02

Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a raněné po ruském ostřelování a náletech

09:26

Ruské jednotky se snaží útočit na východě i jihu Ukrajiny

Registr vozidel má poruchu při generování dokumentů. Ve středu už plně fungovat nebude

Registr silničních vozidel se ve středu potýká s technickými problémy. Neumožňuje generování a tisk dokumentů. Systém tak na úřadech umožňuje požádat o registraci zápisů a změn do registru, ale bez vydání dokladů. Plné zprovoznění systému se očekává ve čtvrtek. Informovalo o tom na Twitteru ministerstvo dopravy. Některé úřady v zemi registr kvůli poruše po celou středu nepoužívají.

Zkáza Slunečních lázní v Jablonci. Historickou výletní restauraci zdevastoval požár

V Jablonci nad Nisou ve středu ráno shořela výletní restaurace Sluneční lázně přímo na břehu tamní přehrady Mšeno. Historický objekt, který se skládal z několika dřevěných stánků, vzplanul krátce před pátou hodinou a oheň ho zcela zničil. Stavby z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda je zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu.

Podvodníci se snaží zneužít příspěvek na děti. Na co by si lidé měli dát pozor?

Jakmile se objevila možnost žádat o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, podvodníci okamžitě vyrazili do útoku. Česká bankovní asociace ohlásila první úspěšné pokusy o vylákání přístupových hesel k internetovému bankovnictví. O příspěvek je přitom možné žádat teprve od pondělí. Vláda se již problémem zabývá. Experti vyzývají všechny občany k maximální obezřetnosti.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.

Živě
ON-LINE: Záměrně jsme lidi nevarovali před ruskou invazí, řekl Zelenskyj a vysvětlil proč

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Na východě země se potýkají s několika problémy. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě, když se jí pomocí leteckých úderů a dělostřelectva podařilo zničit několik ruských cílů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho administrativa záměrně před vypuknutím ruské invaze nevarovala své občany, i když o ní dopředu věděla.

Domácí zpravodajství

Hádka o manželství pro všechny. Sníží počet sebevražd, tvrdí Richterová. Hraba ji zpražil

Poslanci z vládní koalice bez lidovců, ale zato s podporou hnutí ANO volají po uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Podle místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové (Piráti) je statisticky dokázané, že v zemích, které stejnopohlavní sňatky zavedly, významně klesl počet sebevražd. Senátor Zdeněk Hraba ale takové tvrzení odmítá jako mylné. Jednou věcí je podle něj narovnání práv stejnopohlavních párů a druhou pojem manželství, který by měl zůstat vyčleněn pro svazek muže a ženy.