Přežil vlastní smrt. Pilot F1 Grosjean se i přes děsivou nehodu vrátil k závodění

Výběr redakce


Přežil vlastní smrt. Jeho únik z ohnivého pekla se zatajeným dechem sledoval koncem listopadu nejen celý sportovní svět. I přes děsivý zážitek se ale bývalý pilot formule 1 (F1) Romain Grosjean vrátil k závodění. V americké sérii IndyCar ale vynechá riskantní ovály.

Tvrdý náraz rozpůlil monopost Formule 1 a Romaina Grosjeana pohltila ohnivá koule. Ani chvíle hrůzy a ošklivě popálené ruce neodradily otce tří dětí od angažmá v amerických formulích IndyCar.

I Čech a vítěz závodu GP2 Josef Král měl brutální nehodu a také brzy myslel na návrat. „Jediné, co mě trošku limitovalo, byla fyzická příprava. Ale mentálně musím říct, že to trvalo dvě tři kola a už jsem byl na rychlých časech,“ popsal Král.

Hned na startu nové sezony se pětatřicetiletý Francouz tak tak vyhnul dalšímu karambolu. Jeho fialový vůz jen těsně minul roztočeného soupeře. V Alabamě svůj debut nakonec ozdobil desátým místem. „Před startem jsem cítil tolik emocí. Konečně jsem se vrátil k tomu, co miluji,“ sdělil Grosjean, který je pilotem stáje Dale Coyne Racing.

Nebezpečné ovály závodník raději vynechá

Riskovat život už ale nechce, proto francouzský závodník v Americe vynechá podniky na superrychlých oválech, včetně slavného Indianapolis. „Dlouhé ovály jsou o obrovské rychlosti, kde se po celou dobu jede 350 i 380 kilometrů v hodině. Nebezpečí tam je velké, a proto se toho spousta pilotů bojí,“ vysvětlil bývalý pilot F1 Tomáš Enge.

Na oválech zastoupí Grosjeana Pietro Fittipaldi, vnuk dvojnásobného mistra světa F1 Emersona Fittipaldiho.