Dvanáctka fotbalových klubů ze třech zemí hodila tradici a zavedený režim do koše. Ve vzduchu vycítila ještě větší balík, než kterého se jí dostává v milionářské Lize mistrů. A rozhodla se vstoupit do soutěže označené jako Superliga.
„Celý projekt evokuje to, že už opravdu nejde o sport, ale jen o peníze. Priority by měly být jiné. Vadí mi to,“ řekl CNN Prima NEWS bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer. „Nevidím v tom pro evropský fotbal žádný přínos. Fanoušci samozřejmě chtějí bitvy těch nejlepších proti sobě. Ale vždyť to už se děje!“ uvedl rázně někdejší hráč Slavie Praha, Liverpoolu, Lens a Bordeaux.
„Stejně jsou ve čtvrtfinále Ligy mistrů každý rok plus minus stejné týmy, protože ostatní na ně zkrátka finančně nestačí. Takže v tomto změna úplně nepřijde. A zároveň si myslím, že by se to okoukalo, když by skoro každý týden proti sobě hrály ty nejlepší kluby. Za pár let by to mohlo ztratit atraktivitu.“
Zrodila se fotbalová Superliga. UEFA a FIFA jsou ostře proti a hrozí sankcemi
Dvanáct předních evropských fotbalových klubů oznámilo, že zakládají takzvanou evropskou Superligu. Zatím se k ní hlásí šest anglických, tři španělské a tři italské celky. UEFA i národní fotbalové svazy jsou silně proti a hrozí zákazy, včetně postihů pro národní reprezentace. Informují o tom zahraniční média.
Místenku do Superligy v současné chvíli drží Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham z Anglie, Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid ze Španělska a Inter, AC Milán a Juventus Turín z Itálie.
Zatím to ale vypadá spíše na starosti než radosti pro vyvolené kluby. Fotbalové organizace FIFA i UEFA jsou jejich rozhodnutím vydat se vlastní cestou znechuceny, exodus odsoudily. Mluví se o zradě fotbalových ideálů. Prezident UEFA Aleksander Čeferin v pondělí řekl: „Nevěděli jsme, že máme hady tak blízko kolem sebe. Teď už to víme.“ A vzkázal, že hráči, kteří se zapojí do oné soutěže, budou mít zakázáno reprezentovat svoji zemi.
„Jsem celkem překvapený, protože jsem věděl jen to, že se chystá určitá změna v Lize mistrů. Tohle jsem nečekal,“ konstatoval dále Šmicer v kontextu toho, že UEFA v pondělí oznámila nový hrací formát soutěže, která nyní platí za nejprestižnější klubovou na světě.
„Je to vyloženě záležitost velkých klubů a myslím si, že by tím mohly trpět ligy, ze kterých dané týmy jsou,“ obrátil řeč zpět k Superlize. „Pakliže jde o uzavřenou soutěž, dané kluby mohou v ligách nasazovat hráče druhého gardu, aby pošetřili fotbalisty na zápasy Superligy v týdnu. Upřímně se mi to moc nelíbí,“ podotkl vítěz Ligy mistrů z roku 2005.
„My vás slabší nepotřebujeme“
Tohoto úspěchu dosáhl s Liverpoolem, jenž se řadí mezi zakládající dvanáctku nového projektu, na kterou se teď valí spoustu negativity. Není Šmicer za tento pakt na Reds naštvaný? „To je byznys, víte co. Opravdu jde o velké peníze. Každopádně ve fotbale jich je už tak dost. Aby někdo bral plat 20 nebo 30 milionů eur ročně… kluby pak potřebují víc a víc. A pak také přestupy za částky kolem 200 milionů eur,“ zamyslel se nad stále narůstajícím utrácením ve fotbale 47letý rodák z Děčína.
Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
O fotbalové Lize mistrů se dlouhé roky referuje jako o milionářské soutěži. Ovšem teď přišlo zemětřesení, ze kterého se generuje ultramilionářská záležitost s názvem Superliga. 12 mocných klubů z Anglie, Itálie a Španělska vytvořilo vlastní společnost. To vše za velkého nepochopení nezúčastněných. Hlavou kroutí asociace UEFA, FIFA, fanoušci i známé osobnosti.
„Líbí se mi model amerického sportovního prostředí, kde jsou platové stropy, kluby pracují s víceméně podobnými budgety a nejlepší je ten, kdo umí dělat šikovné tahy, má skvěle zvládnutý skauting a tak dále. Vítězové se často mění. U evropského fotbalu mám pocit, že se nůžky otevírají čím dál tím víc. Superliga je jakýmsi důkazem arogance moci. Silné kluby de facto říkají: ‚My vás slabší nepotřebujeme.‘“
Pokud by bylo vše dotáhnuto do konce, znamená to, že v evropském měřítku „menší“ kluby, jako třeba Slavia Praha, přijdou o setkání s největšími hvězdami sportu. „Fanoušky z celého světa nezajímají peníze. Chtějí vidět Ronalda nebo Messiho třeba v Praze. O tom ten fotbal je. Teď je všechno zaměřené až moc na finance,“ uzavřel Šmicer.
Superliga nevznikla ze dne na den. Idea o soutěži pro ty nejbohatší kluby se začala rodit už v 90. letech. V posledních sezonách začala získávat reálnější obrysy, byť kladných reakcí bylo stále poskrovnu.
Ještě v roce 2019 nebyl nápadu nakloněný ani trenér Liverpoolu Jürgen Klopp. „Díky tomu, jakým způsobem funguje Liga mistrů, má fotbal skvělý produkt. To platí i pro Evropskou ligu,“ řekl německému fotbalovému magazínu Kicker. „Pro mě je Liga mistrů Superligou, ve které ne vždy hrajete proti stejným týmům. Ano, finanční stránka je důležitá, ale máme vytvořit systém, ve kterém bude Liverpool čelit Realu Madrid deset let po sobě?“ tasil tehdy argumenty pro nezaložení Klopp.