reklama

Chystá se přezkušování mladých řidičů? Šéf dopravní police bude jednat s poslanci

Po získání řidičského oprávnění ještě do roka povinné kurzy bezpečné jízdy a sezení s psychologem. Tak si blízkou budoucnost představují české autoškoly, které se inspirovaly rakouským modelem vzdělávání mladých řidičů. Na své straně mají dopravní experty i vedení dopravní policie. Teď se snaží přesvědčit zákonodárce. V Sosnové na Českolipsku dnes instruktoři předvedli, jak by takové přezkoušení mladých řidičů mohlo vypadat.

reklama

Rakouský systém je podle majitelů autoškol nejpropracovanější. „Nejpozději do roka od získání řidičského průkazu musí absolvovat tři dopravně psychologické workshopy, praktické jízdy evaluční s autoškolou a polygon, to znamená kurz bezpečné jízdy. Pokud to nesplní, o řidičský průkaz přijdou,“ vysvětluje Aleš Horčička, místopředseda Asociace autoškol ČR.

„V čem jim to pomohlo, je velmi zřejmé. Dokázali za třináct let snížit nehodovost mladých nezkušených řidičů o 37 procent, což je úžasné číslo, které znamená řadu zachráněných lidských životů,“ dodává Horčička.

Podle ředitel dopravní policie Jiřího Zlého jsou mladí řidiči nejnebezpečnější skupinou za volantem. „Řidiči s praxí do pěti let zaviní čtvrtinu všech nehod se smrtelnými následky,“ tvrdí šéf dopraváků. Asociaci autoškol proto i dopravní policie podporuje ve snaze zavést další stupeň vzdělávání začínajících řidičů. Televizi CNN Prima News Jiří Zlý prozradil, že příští týden má na toto téma schůzku hned s několika poslanci českého parlamentu.

Kdy by ale skutečně mohla taková změna začít platit, není vůbec jasné. Mladí řidiči si ale už nyní mohou vyzkoušet, co by je čekalo. Stačí se přihlásit do bezplatných kurzů, kterých je naplánováno celkem třicet na osmi místech celé republiky. „Kurzy jsou hrazené z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Rozpočet máme na tisíc žadatelů, v tuhle chvíli už je registrovaných přes pět set zájemců. Pokud je vám od 18 do 24 let, můžete se registrovat na webu startdriving.cz,“ upozorňuje Aleš Horčička z Asociace autoškol ČR.

K problematice můžete výše shlédnout celý rozhovor s dopravním expertem Romanem Budským o přezkoušení mladých řidičů.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama