reklama

Chystá se přezkušování mladých řidičů? Šéf dopravní police bude jednat s poslanci

Po získání řidičského oprávnění ještě do roka povinné kurzy bezpečné jízdy a sezení s psychologem. Tak si blízkou budoucnost představují české autoškoly, které se inspirovaly rakouským modelem vzdělávání mladých řidičů. Na své straně mají dopravní experty i vedení dopravní policie. Teď se snaží přesvědčit zákonodárce. V Sosnové na Českolipsku dnes instruktoři předvedli, jak by takové přezkoušení mladých řidičů mohlo vypadat.

reklama

Rakouský systém je podle majitelů autoškol nejpropracovanější. „Nejpozději do roka od získání řidičského průkazu musí absolvovat tři dopravně psychologické workshopy, praktické jízdy evaluční s autoškolou a polygon, to znamená kurz bezpečné jízdy. Pokud to nesplní, o řidičský průkaz přijdou,“ vysvětluje Aleš Horčička, místopředseda Asociace autoškol ČR.

„V čem jim to pomohlo, je velmi zřejmé. Dokázali za třináct let snížit nehodovost mladých nezkušených řidičů o 37 procent, což je úžasné číslo, které znamená řadu zachráněných lidských životů,“ dodává Horčička.

Podle ředitel dopravní policie Jiřího Zlého jsou mladí řidiči nejnebezpečnější skupinou za volantem. „Řidiči s praxí do pěti let zaviní čtvrtinu všech nehod se smrtelnými následky,“ tvrdí šéf dopraváků. Asociaci autoškol proto i dopravní policie podporuje ve snaze zavést další stupeň vzdělávání začínajících řidičů. Televizi CNN Prima News Jiří Zlý prozradil, že příští týden má na toto téma schůzku hned s několika poslanci českého parlamentu.

Kdy by ale skutečně mohla taková změna začít platit, není vůbec jasné. Mladí řidiči si ale už nyní mohou vyzkoušet, co by je čekalo. Stačí se přihlásit do bezplatných kurzů, kterých je naplánováno celkem třicet na osmi místech celé republiky. „Kurzy jsou hrazené z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Rozpočet máme na tisíc žadatelů, v tuhle chvíli už je registrovaných přes pět set zájemců. Pokud je vám od 18 do 24 let, můžete se registrovat na webu startdriving.cz,“ upozorňuje Aleš Horčička z Asociace autoškol ČR.

K problematice můžete výše shlédnout celý rozhovor s dopravním expertem Romanem Budským o přezkoušení mladých řidičů.

Další hlavní zprávy

Cestování

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do některých zemí střední Evropy bude od soboty 15. května umožněno očkovaným občanům, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, od níž uplynulo více než 21 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Od července by pak měl platit celoevropský zelený certifikát – ten umožní za hranice očkovaným, testovaným i těm, kteří prodělali covid.

Domácí

Benešová šla za hranu. Zemanovi házela klacky pod nohy, mají jasno opoziční lídři

Benešová šla za hranu. Zemanovi házela klacky pod nohy, mají jasno opoziční lídři

Pavel Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnituře. Vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. K rezignaci Zemana, který dlouhých 11 let zastával pozici nejvyššího státního zástupce, se vyjádřili i další. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mu poděkoval za dobře odvedenou práci.

Zrušte olympiádu, žádají japonští lékaři. Šéf vlivné společnosti mluví o sebevražedné misi
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Izrael prožívá nevídané nepokoje. Takové nikdo nepamatuje, říká blízkovýchodní expert
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Pražský hrad nahradil prapor EU izraelskou vlajkou. Chce tak tuto zemi podpořit
Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka
Další články
reklama
reklama