CNN Prima News autoškola

autoškola

Výpis příspěvků ke štítku „autoškola“

Kterou rukou otvíráte dveře auta? Za použití té špatné mohou řidiči dostat pokutu

Jakou rukou se mají otevírat dveře od auta? I to by se brzy mohlo objevit ve výukových osnovách autoškol. Otevírání vzdálenější rukou by totiž mohlo přispět k větší bezpečnosti cyklistů nebo koloběžkářů v běžném provozu. Poslanci v Evropské unii už navrhované změny jako „nezbytná bezpečnostní opatření při opouštění vozidla“ v prvním čtení odhlasovali. V některých zemích se přitom už nyní otevírání dveří druhou rukou kontroluje a za jeho nedodržení padají pokuty.

KVÍZ: Může 17letý řidič jezdit i mimo Česko? Vyzkoušejte si nové otázky v autoškolách

Testy s novými otázkami, které reflektují moderní trendy na silnicích, budou muset od března skládat lidé usilující o řidičský průkaz. Další sadu 35 otázek a 10 nových dopravních situací představili ve středu zástupci ministerstva dopravy, Asociace autoškol a policie. Sami autoři přiznávají, že jejich zvládnutí není úplně jednoduché. V článku si můžete vyzkoušet, zda byste na ně dokázali zodpovědět a zasloužili si tak vlastnit řidičský průkaz.

Řidičák už dostali první 17letí. Dopravní expert radí, na co si dát hlavně pozor

Úřady už vydávají první řidičské průkazy 17letým řidičům. Těm zákon od 1. ledna umožňuje řídit auto pod dohledem zkušenějšího řidiče, takzvaného mentora. Podle aktuálních dat ministerstva dopravy už řidičák podle nového zákona získalo 41 nezletilých absolventů autoškoly. Podle dopravního experta Romana Budského je důležité, aby lidé po získání řidičského průkazu sedali za volant často, aby nevyšli ze cviku.

Řidiči s mentorem? Lepší než 18letí jedoucí z diskotéky, odráží ministerstvo výtky autoškol

Sedmnáctiletý řidič, který bude mít natrénováno s mentorem, je pro dopravní provoz bezpečnější než nevyježděný plnoletý „diskotékový“ šofér. Ministerstvo dopravy tak reagovalo na kritiku některých autoškol, které mají výhrady k plánům na zavedení řidičských průkazů na zkoušku (L17). Vadí jim například kritéria mentorství. Mluvčí ministerstva František Jemelka však tvrdí, že většina odborné veřejnosti změny podporuje.

Sedmnáctiletí řidiči? Jsou nevyzrálí a mentor na ně může přenášet zlozvyky, varují autoškoly

Instruktoři autoškol varují před riziky zákona umožňujícího od příštího roku za přítomnosti zkušeného mentora řídit auto už sedmnáctiletým. Vadí jim především kritéria požadovaná po doprovodu, například že musí mít čisté bodové konto. Zkušený řidič, který během let o několik bodů přišel, prý bude lepším mentorem než senior, který je pouze svátečním řidičem, ale může se pochlubit čistým bodovým rejstříkem.

Na Jablonecku dávali řidičáky za úplatek. Posílali na silnice neřízené střely, zuří expert

Nemuseli ani sednout za volant, a přesto dostali řidičák. V době, kdy se kvůli korupci dostávají k soudu zkušební komisaři z Varnsdorfu, dokončili kriminalisté vyšetřování obdobného případu na Jablonecku. K získání řidičáku podvodem tady stačilo připlatit si k běžné ceně autoškoly pouhé dva tisíce korun. Za to dostali zájemci nadstandardní služby –⁠ asistenci při elektronických testech a někteří dokonce ani nemuseli absolvovat povinný výcvik.