Předčasných úmrtí kulturistů přibývá. Musíme něco udělat, rozčiluje se Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger volá po návratu k estetičtější formě kulturistiky. Legendárního herce, ale také mnohonásobného vítěze nejprestižnější kulturistické soutěže světa Mr. Olympia totiž straší přibývající předčasná úmrtí závodníků v tomto sportu.

V sobotu otřáslo světem profesionální kulturistiky další úmrtí. Ve věku 46 let zemřel šampion Mr. Olympia z roku 2018 Shawn Roden, a to zřejmě infarkt. Roden byl bohužel „jen dalším z řady“.

Už o měsíc dříve na riziko tohoto sportu poukázala legenda kulturistiky Arnold Schwarzenegger, který reagoval na předčasné úmrtí jiného závodníka – George Petersona. Tomu bylo pouhých 37 let. Během srpna zemřela ve věku nedožitých 47 let také česká profesionální kulturistka Alena Hatvani.

„V uplynulých deseti letech svět kulturistiky ztratil mnoho závodníků, mnohonásobně víc než jiné sporty. Většina hráčů amerického fotbalu umírá i přes množství problémů v daleko vyšším věku než kulturisté. I v MMA je oproti profesionální kulturistice předčasná smrt spíše výjimkou,“ řekl Schwarzenegger, který za svou kariéru soutěž Mr. Olympia ovládl sedmkrát.

Návrat k estetice?

Nutno podotknout, že od sedmdesátých let, kdy legendární Terminátor válel na kulturistických soutěžích, se tento sport výrazně proměnil. Stačí tehdejší Schwarzeneggerovu formu srovnat s vítězem Mr. Olympia z roku 2020 a 2021 – Mamdouh Elssbiay přezdívaný Big Ramy má podstatně mohutnější postavu.

Schwarzenegger i mnoho dalších bývalých kulturistů volá po návratu k estetičtější formě kulturistiky a po tom, aby se tento sport stal především propagací zdravého životního stylu.

Nejčastější příčinou úmrtí u kulturistů bývá podle odborníků právě selhání srdce kvůli užívání steroidů. Osobní zkušenost s nimi má i bývalý český profesionál Petr Vaniš, který je v posledních letech velkým bojovníkem proti dopingu.

„Vedu si statistiky. Od letošního srpna do současné doby jsem zaznamenal deset úmrtí kulturistů, což je neskutečné a je třeba s tím něco dělat. Já sám jsem za dopování zaplatil obrovskou cenu. Musel jsem podstoupit operaci srdce a jsem po bypassu,“ uvedl Vaniš.

Tagy: