reklama

Předčasných úmrtí kulturistů přibývá. Musíme něco udělat, rozčiluje se Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger volá po návratu k estetičtější formě kulturistiky. Legendárního herce, ale také mnohonásobného vítěze nejprestižnější kulturistické soutěže světa Mr. Olympia totiž straší přibývající předčasná úmrtí závodníků v tomto sportu.

reklama

V sobotu otřáslo světem profesionální kulturistiky další úmrtí. Ve věku 46 let zemřel šampion Mr. Olympia z roku 2018 Shawn Roden, a to zřejmě infarkt. Roden byl bohužel „jen dalším z řady“.

Už o měsíc dříve na riziko tohoto sportu poukázala legenda kulturistiky Arnold Schwarzenegger, který reagoval na předčasné úmrtí jiného závodníka – George Petersona. Tomu bylo pouhých 37 let. Během srpna zemřela ve věku nedožitých 47 let také česká profesionální kulturistka Alena Hatvani.

„V uplynulých deseti letech svět kulturistiky ztratil mnoho závodníků, mnohonásobně víc než jiné sporty. Většina hráčů amerického fotbalu umírá i přes množství problémů v daleko vyšším věku než kulturisté. I v MMA je oproti profesionální kulturistice předčasná smrt spíše výjimkou,“ řekl Schwarzenegger, který za svou kariéru soutěž Mr. Olympia ovládl sedmkrát.

Návrat k estetice?

Nutno podotknout, že od sedmdesátých let, kdy legendární Terminátor válel na kulturistických soutěžích, se tento sport výrazně proměnil. Stačí tehdejší Schwarzeneggerovu formu srovnat s vítězem Mr. Olympia z roku 2020 a 2021 – Mamdouh Elssbiay přezdívaný Big Ramy má podstatně mohutnější postavu.

Schwarzenegger i mnoho dalších bývalých kulturistů volá po návratu k estetičtější formě kulturistiky a po tom, aby se tento sport stal především propagací zdravého životního stylu.

Nejčastější příčinou úmrtí u kulturistů bývá podle odborníků právě selhání srdce kvůli užívání steroidů. Osobní zkušenost s nimi má i bývalý český profesionál Petr Vaniš, který je v posledních letech velkým bojovníkem proti dopingu.

„Vedu si statistiky. Od letošního srpna do současné doby jsem zaznamenal deset úmrtí kulturistů, což je neskutečné a je třeba s tím něco dělat. Já sám jsem za dopování zaplatil obrovskou cenu. Musel jsem podstoupit operaci srdce a jsem po bypassu,“ uvedl Vaniš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama