PRIMA ČESKO KVÍZ: Jak znáte Tereziino údolí a krypty s mumiemi v Klatovech?

Pořad Prima Česko přinesl divákům nejen další porci tipů na výlet, ale také mrazení v zátylku. Mnozí z diváků ho mohli pociťovat při sledování reportáže z klatovských krypt, kde už po staletí odpočívají mumie. Do historie se sledující mohli ponořit při návštěvě Tereziina údolí na jihu Čech a manuálně zruční diváci jistě ocenili práci Miroslava Nečase ze Šumperka, který postavil repliku staroměstského orloje. Kdo rád čte, určitě ho nadchl tip na návštěvu Knihovny Václava Havla. A chybět samozřejmě nemohla ani zvířata, tentokrát jsme se vydali do Farma parku u Toma na Plzeňsku.

Ať už si v neděli dopoledne sedáte k televizi proto, že očekáváte tip na výlet podle vašeho gusta, nebo si naopak chcete spíš rozšířit obzory a vydat se někam, kde to vůbec neznáte, nepochybujeme, že Prima Česko vám přineslo to pravé přesně pro vás.

Pravidelný týdeník není jen o cestování, tady na webu CNN Prima NEWS vám dává možnost také procvičit své mozkové závity. Vyzkoušet je můžete právě teď za pomoci našeho kvízu.

PRIMA ČESKO KVÍZ: Tereziino údolí i krypty s mumiemi v Klatovech

1 10 Ve druhé polovině osmnáctého století začal na jihu Čech v údolí řeky Stropnice vznikat park, který dnes nazýváme Tereziino údolí. Kdo ho založil?

2 10 Po vzoru jakých cizokrajných parků Tereziino údolí vzniklo?

3 10 Kolik mumií odpočívá v kryptách jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech.

4 10 Více než 160 mumií bylo bohužel napadeno plísněmi a musely být z krypt vyjmuty a pochovány na Hřbitově sv. Jakuba. Proč se tak stalo?

5 10 Obyvatel Šumperka, Miroslav Nečas, postavil na střeše svého domu zdařilou repliku staroměstského orloje. Je téměř identický, v něčem je ale šumperská miniatura o něco lepší. V čem?

6 10 Oproti staroměstskému originálu má šumperský orloj krajové odlišnosti. Jaké to jsou?

7 10 Jak znělo jedno z oblíbených kréd prvního českého prezidenta, Václava Havla, které najdete i ve stejnojmenné knihovně v Praze?

8 10 Po vzoru jakých knihoven byla Knihovna Václava Havla vybudována?

9 10 Farma park u Toma v Ledcích u Plzně je oblíbeným místem dětí i dospělých. Návštěvníci tam mohou zvířata hladit i krmit. Co se ale zvířatům dát nesmí?

10 10 Čím mohou návštěvníci na závěr návštěvu farma parku zpestřit?

Máte % správných odpovědí.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není špatné, ale pořád je co zlepšovat.

Gratulujeme, máte velmi dobré znalosti.

Výborně, vaše znalosti jsou skvělé.

Tagy: