orloj

Výpis příspěvků ke štítku „orloj“

Skvost, který měl namále. Staroměstská radnice slaví 600 let, dostala nové infocentrum

Staroměstskou radnici každoročně navštíví tisíce turistů. Aby taky ne, patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších památek Prahy. Její vznik se datuje do roku 1338, kdy usedl na český trůn král Jan Lucemburský. Turisté dnes mohou obdivovat její reprezentativními sály, kapli Panny Marie, ale i vyhlídkovou věž. Přízemí radnice nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a návštěvníkům Prahy se tady otevřelo zbrusu nové infocentrum – pasáž, která zkracuje cestu Pražanům přes Staroměstské náměstí, ale i obchod s originálními suvenýry s designem pražského metra, které jinde než tady nekoupíte.

Orloj s pracující inteligencí či kaplička ukrytá v sousoší. Olomouc kdysi uchvátila i Mozarta

Prázdniny jsou definitivně za námi a zbyly z nich jen vzpomínky. Přinášíme vám nicméně tip na výlet, který můžete zrealizovat, kdykoli vás napadne. S kamerou pořadu Prima Česko jsme vyrazili do Olomouce. Prohlédli si tamní orloj, který je oslavou pracující inteligence, i Sloup Nejsvětější Trojice –⁠ největší barokní sousoší ve střední Evropě ukrývající kapličku. Naše kroky mířily také na Svatováclavské návrší a nakonec do zoo. Mimochodem, věděli jste, že Olomouc svého času bývala po Praze druhým nejdůležitějším sídlem u nás?

Kontroverzní kalendárium zmizí z Pražského orloje. Metropole nechá vyrobit novou kopii

Praha nechá vyrobit novou kopii kalendária Pražského orloje a nahradí jí kritizovanou verzi, která vznikla při rekonstrukci věže Staroměstské radnice před několika lety. Radní v pondělí schválili dohodu s firmou Subterra, která měla spolu se společností Avers rekonstrukci na starosti. Podle dohody zajistí Subterra na své náklady demontáž stávajícího kalendária a osazení nové kopie, vyrobí také novou podkladovou měděnou desku. Praha pak zaplatí malířskou výzdobu nové desky, kterou vytvoří Akademie výtvarných umění.

PRIMA ČESKO KVÍZ: Jak znáte Tereziino údolí a krypty s mumiemi v Klatovech?

Pořad Prima Česko přinesl divákům nejen další porci tipů na výlet, ale také mrazení v zátylku. Mnozí z diváků ho mohli pociťovat při sledování reportáže z klatovských krypt, kde už po staletí odpočívají mumie. Do historie se sledující mohli ponořit při návštěvě Tereziina údolí na jihu Čech a manuálně zruční diváci jistě ocenili práci Miroslava Nečase ze Šumperka, který postavil repliku staroměstského orloje. Kdo rád čte, určitě ho nadchl tip na návštěvu Knihovny Václava Havla. A chybět samozřejmě nemohla ani zvířata, tentokrát jsme se vydali do Farma parku u Toma na Plzeňsku.

Líbí se vám orloj? Nadšenec vybudoval jeho kopii v Šumperku, v něčem je i lepší

Na první pohled by člověk snad ani nepoznal rozdíl. Originální orloj na Staroměstském náměstí v Praze je totiž pro laika při bližším pohledu na astroláb téměř stejný jako jeho miniaturní kopie v Šumperku, kterou na svém domě postavil zručný řemeslník Miroslav Nečas. Ta je nejen funkční, ale v něčem dokonce i o fous lepší než původní ikonický artefakt z patnáctého století.

Autor pranýřované kopie na orloji: Zápasil jsem se vším. Vysvětlil, proč postavy změnil

Kopie kalendářní desky na pražském Staroměstském orloji vyvolala především kvůli změně některých postav vášnivé diskuse ve společnosti v posledních dnech, přestože dílo na Staroměstském náměstí visí již čtyři roky. Autor Stanislav Jirčík se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kritice brání s tím, že vytvářel pouze technologickou kopii kalendária, a upozorňoval rovněž na špatný stav původního díla vytvořeného slavným malířem Josefem Mánesem.

Kdo nejel do Kyjeva, jako by nebyl. Střídají se jako na orloji, kritizuje Hrnčíř z SPD

Další cestu českých politiků do Kyjeva ve Zprávách Plus ostře zkritizoval poslanec Jan Hrnčíř z SPD. Na Ukrajině se podle něj politici střídají jako na orloji. Přitom by Ukrajině podle Hrnčíře stačila pomoc, kterou jí Česko posílá. Europoslanec Tomáš Zdechovský cestu politiků do Kyjeva hájil, výjezd předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a dalších ale poté zlehčil a nazval ji politickou turistikou.