KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku se přes noc zvýšil o desítky

Česko má k úterním 18:00 celkem 434 případů nákazy novým koronavirem. Od pondělního večera tak přibylo 90 případů. Nejvíce nakažených je stále v Praze. Počet vyléčených zůstává stejný.

První tři lidé se z nemoci zcela vyléčili, naopak jiní tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, uvedlo na Twitteru Ministerstvo zdravotnictví.

Laboratoře už provedly dohromady 6302 testů, vyplývá to z aktuálních informací na webu Ministerstva zdravotnictví věnovaném onemocnění COVID-19. Necelá polovina lidí se nakazila v zahraničí, stejná část v Česku.

22:04 „Od zítřka (18. března) dopoledne od 10:00 je absolutně zakázáno vycházet na ulice ve městech všem osobám starším 65 let a na venkově osobám starším 70 let,“ uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić. Zároveň sdělil, že od středy rovněž začne v zemi platit zákaz nočního vycházení od 20:00 do 05:00. V Srbsku byl v neděli kvůli šíření koronavirové epidemie vyhlášen výjimečný stav. Ten pro obyvatelstvo znamená především přerušení výuky na všech školách včetně uzavření mateřských škol a zákaz vstupu cizinců (až na výjimky) do země. Zároveň opatření umožňuje nasazení armády k ochraně hranic nebo využití vojáků jako výpomoc policii při zajišťování bezpečnosti v zemi.

21:37 První dva potvrzené případy nakažení novým koronavirem dnes oznámila Černá Hora. Nakažené jsou dvě ženy ve věku 72 a 47 let, informoval deník Vijesti. Podle dostupných statistik byla Černá Hora nejspíš poslední evropskou zemí, kde tato infekce nebyla doposud evidována.

21:22 Italský premiér Giuseppe Conte sdělil ostatním lídrům z Evropské unie, že koronavirus způsobuje „socio-ekonomickou tsunami“ napříč Evropou a že pro zmírnění tohoto zásahu bude možná zapotřebí specializovaných dluhopisů. Vládní zdroj, který o Conteho slovech podle Reuters informoval, rovněž uvedl, že italský premiér varoval, že žádná země EU nezůstane touto „tsunami“ nedotčena.

21:10 Jeden z útvarů na pražské centrále České pošty v ulici Politických vězňů byl zasažen koronavirem. Nákaza se potvrdila i v nejvyšším managementu společnosti. „Postupujeme v souladu s pokyny pražské hygienické stanice. Dané kanceláře jsou dezinfikovány,“ uvedl pro ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Management se věnuje pouze opatřením vůči koronaviru a nezbytné agendě, navíc z domova (home office) s minimalizací osobního kontaktu. Česká pošta zaměstnává téměř 29 tisíc lidí a provozuje 3200 poboček. V souvislosti s koronavirem bylo k dnešnímu dni uzavřeno 76 poboček.

21:00 Světová banka v úterý schválila navýšení balíčku rychlého financování pro pomoc společnostem a zemím v jejich snaze zabránit, detekovat a odpovědět na rychlé šíření COVID-19 na 14 miliard dolarů (asi 344 miliard korun). Balík má posílit připravenost národních zdravotních systémů a podpořit soukromý sektor.

20:51 Belgie ve středu v poledne zavede kvůli koronaviru karanténu, která potrvá do 5. dubna. Podle agentury Reuters bude pohyb Belgičanů omezen pouze na návštěvu supermarketů, lékáren a bank, nebo na naléhavé případy. Shromažďování lidí bude zakázáno, ale fyzická venkovní aktivita bude povolena za předpokladu dodržení vzdálenosti mezi lidmi 1,5 metru.

20:38 „POZOR, AKUTNÍ NEDOSTATEK ROUŠEK!“ Liberecká nemocnice veřejně žádá o pomoc s nedostatkem roušek. „Přineste nám je v čase 9:00 -16:00 na ředitelství KNL ve Vzdušné ul. č. 6 – budova do 2. p. Moc děkujeme za pomoc,“ napsala mimo jiné nemocnice na svém oficiálním Twitteru.

20:33 Britská vláda dnes uvedla, že zavede mimořádná právní opatření, kterými mají Britové bojovat s koronavirovou nákazou. Opatření zahrnují udělení pravomoci policii a imigračním důstojníkům k zadržení lidí a jejich izolaci v rámci ochrany veřejného zdraví. Informovala o tom agentura Reuters. „Nová opatření, která představíme v mimořádném zákonu ke koronaviru příští týden, budou použita pouze pokud to bude nezbytně nutné, a musejí být načasována, aby byla maximalizována jejich efektivita,“ uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock.

20:22 Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil v souvislosti s koronavirem celostátní karanténu. „Venezuela vstoupí do sociální, kolektivní karantény,“ uvedl prezident. Hranice se kvůli šířící se nákaze rozhodly uzavřít také Kolumbie a Bolívie. V pondělí omezení pohybu na svém území oznámily také další jihoamerické státy: Ekvádor a Peru. Hranice uzavřel Honduras a zítra se k tomu chystá Chile.

20:17 Lídři zemí Evropské unie se na videokonferenci shodli na třicetidenním uzavření vnějších hranic unie. Souhlasili rovněž, že budou kvůli koronaviru jednat na dálku každý týden.

20:12 „Nedezinfikujte roušky v mikrovlnkách," radí generál hasičů Roman Hlinovský. „V mikrovlnce jsou hořlavé! Roušky je lepší vyvařit cca na 5 minut," varoval na svém Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib.

20:03 DPP eviduje strojvedoucího metra nakaženého koronavirem. Ve styku s cestujícími nebyl. Od soboty je v karanténě a s ním dalších 27 zaměstnanců DPP.

20:01 Juventus má dalšího fotbalistu nakaženého novým typem koronaviru. Po obránci Daniele Ruganim měl pozitivní test záložník Blaise Matuidi. Francouzský reprezentant je od minulého týdne, stejně jako další hráči „Staré dámy", v domácí karanténě.

19:47 Vláda odsouhlasila návrh ministra zdravotnictví zakázat vývoz léčiv za hranice ČR.

19:44 Město Náchod dnes koupilo 8000 roušek, které rozdělí mezi pracovníky obchodů s potravinami či drogerií. Již v neděli a v pondělí radnice vybavila stovkami respirátorů a roušek praktické lékaře a stomatology.

19:43 Ve Francii od pondělka přibyla více než tisícovka nakažených novým koronavirem, celkem jich je už 7730. Počet mrtvých se za den zvýšil o 27, na 175.

19:40 Vojáci se pravidelně hlásí z hraničních přechodů. Tentokrát z Travné.

19:36 Kvůli pandemii se odloží kontroly nových EET na srpen. Ministryně financí Alena Schillerová odloží na 1. srpna kontroly elektronické evidence tržeb (EET) těm, jichž se má povinnost začít týkat od května. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš po jednání s předsedy politických stran a vedením Sněmovny.

19:33 Dánsko od středy zakazuje shromažďování více než deseti osob, oznámila premiérka. Zavřít budou muset všechny bary, restaurace nebo kavárny.

19:30 Novým typem koronaviru se v Německu nakazilo 13 žadatelů o azyl žijících v ubytovnách na šesti různých místech. Dnes o tom informovalo spolkové ministerstvo vnitra. Obyvatelé centra pro žadatele o azyl v durynském Suhlu se kvůli karanténě vzbouřili.

19:14 Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo užití Remdesiviru, experimentálního léku na COVID-19 americké firmy Gilead, v ČR. Vyplývá to z dokumentu, který dnes vyvěsilo na webu. Pro pacienta v kritickém stavu ho žádá Všeobecná fakultní nemocnice. O lék Česko může firmu požádat a popsat stav pacienta. Ta poté posoudí, jestli ho zařadí do klinické studie a lék mu poskytne. Premiér Andrej Babiš dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že by pro lék ČR poslala armádní speciál.

19:08 V Itálii už počet lidí nakažených koronavirem dosáhl 31506, od pondělka byl ale nárůst nových nemocných nejmenší od 21. února. Mrtvých je 2503.

19:05 Česko má k dnešním 18:00 celkem 434 případů nákazy novým koronavirem. Od pondělního večera tak přibylo 90 případů. Nejvíce nakažených je stále v Praze. Počet vyléčených zůstává stejný.

19:04 Chrudimská společnost Evona, která vyrábí punčochový sortiment a prádlo, v době plošného omezení pohybu obyvatel kvůli koronaviru část svého provozu přesměrovala na výrobu základních textilních roušek. Firma se na tom dohodla s vedením radnice.

19:02 Krajské nemocnice v K. Varech a Chebu omezí některé své činnosti. Až na výjimky se zastaví ambulantní péče, odloží plánované zákroky i omezí vstup.

19:00 Cestující, kteří budou chtít od čtvrtka cestovat plzeňskou MHD, budu muset mít v souvislosti s koronavirovou pandemií na obličeji roušku či jinou ochranu. Rozhodlo o tom dnes vedení města.

18:07 Řecko kvůli epidemii koronaviru zavádí přísnější opatření, která se týkají táborů pro migranty. Na dva týdny jsou v nich zakázány návštěvy a všichni nově příchozí musejí projít pečlivou zdravotní prohlídkou.

18:06 Ukrajinská vláda ve snaze zabránit šíření koronaviru rozhodla o omezení vnitrostátní osobní dopravy. Od dnešního dne jsou na Ukrajině také zakázány všechny masové akce s účastí více než deseti lidí. V Kyjevě policie zatkla skupinu lidí při krádeži tisíců roušek.

18:05 Pražský magistrát zavede prázdninový provoz MHD. Na lince B začne platit již ve středu, na lince A a C o víkendu a u tramvají v pondělí 23. března.

18:04 Mezinárodní hokejová federace zatím odložila rozhodnutí o osudu květnového MS ve Švýcarsku. Kvůli koronaviru ale zrušila turnaje první divize.

18:01 Ministři Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska se dnes na videokonferenci radili o národních opatřeních jednotlivých zemí v boji s koronavirem. Také řešili repatriaci občanů, kterým současná situace návrat domů zkomplikovala. Do vzdálenějších míst plánují vyslat speciální letadla.

17:55 Internetový provoz v pevných sítích vzrostl od pondělí proti běžnému období ve špičkách o 20 až 30 procent. Nárůst je patrný zejména v dopoledních hodinách a souvisí pravděpodobně se zvýšeným využíváním práce z domova kvůli koronaviru. Vyplývá to z informací poskytovatelů.

17:54 V boji s nákazou koronaviru nastal v USA pokrok, vítězství bude dosaženo dřív, než si lidé myslí. V Bílém domě to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Žádné problémy v distribuci a předepisování léčiv se podle šéfa Bílého domu ve Spojených státech neočekávají.

17:53 Lídři zemí EU jednají o uzavření vnějších hranic unie či o problémech na neprůchodných vnitřních hranicích. Probírají také ekonomická opatření.

17:50 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uznává, že proces, který se týká dodání roušek a respirátorů do ČR, jde pomaleji, než si představoval. Občany požádal o trpělivost. Také Premiér Andrej Babiš se omluvil za nedostatek roušek. Vláda podle něho pro jejich pořízení nicméně udělala maximum. Poukázal na celosvětový zájem o nákup této komodity.

17:44 Česká armáda bude průběžně informovat o našich vojácích, kteří pomáhají zastavit šíření epidemie koronaviru.

17:40 Cestovní kanceláře prostřednictvím Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) žádají klienty o čas na vyřešení situace. Musejí nejprve vyřešit návrat turistů ze zahraničí. Asociace dále upozornila, že cestovní kanceláře nemají pro současný stav oporu v platné legislativě.

17:35 Lidé v Praze budou muset chodit do veřejných budov, obchodů a na zastávky MHD jen se zakrytým nosem a ústy. Nařízení začne platit ve středu ve 12:00.

17:34 Krve od dárců zatím není v transfuzních centrech akutní nedostatek, může se to ale změnit. Na nákazu nemocí COVID-19 se odběry netestují.

17:33 Brazilské bezpečnostní složky dnes dopadly několik stovek vězňů, kteří při pondělních nepokojích utekli z nápravných zařízení ve státě Sao Paulo. Trestanci se vzbouřili, když jim byly zakázány vycházky v rámci opatření proti šíření nového typu koronaviru. Ze tří zařízení v okolí jihobrazilského města Sao Paulo uteklo až 800 trestanců, dosud jich bylo chyceno 517. Tamní úřady dosud evidují 234 případů nákazy, dnes v souvislosti s koronavirem oznámily první úmrtí.

17:31 Větší i menší města či dobrovolníci v Ústeckém kraji začínají lidem v nouzi rozvážet krizové balíčky a potraviny, aby nemuseli v obchodech riskovat, že se nakazí koronavirem. Třeba Ústí nad Labem pomáhá těm, kteří jsou osamělí a nevědí, na koho se obrátit. Poradí jim pracovníci magistrátu na infolince 475 271 100, je v provozu ve všední dny od 8:00 do 17:00.

17:28 Lidé z Chomutova a přilehlých obcí na základě rozhodnutí krizového štábu od středy až do odvolání nesmí vycházet bez zakrytých úst a nosu. Luděk Stínil, mluvčí města Děčína, novináře informoval, že bez ochrany lidé nesmí do autobusů městské hromadné dopravy.

17:26 Lucemburský premiér Xavier Bettel dnes v zemi vyhlásil kvůli epidemii koronaviru nouzový stav a nařídil občanům, aby se v co nejvyšší možné míře vyhýbali kontaktu s dalšími lidmi. Premiér v parlamentu rovněž naznačil, že kabinet hodlá uplatnit dosud nikdy nevyužitý článek ústavy, podle kterého lze v „mezinárodní krizi" vládnout pomocí dekretů vydávaných lucemburským velkovévodou.

17:24 Finsko ve snaze zabránit dalšímu šíření nového typu koronaviru od čtvrtka výrazně omezí provoz na svých hranicích. Vláda v Helsinkách dnes vyhlásila stav nouze a očekává se, že parlament ho schválí ve středu.

17:21 Ministerstvo vnitra zveřejnilo video, ve kterém ministr vnitra Jan Hamáček odpovídá na nejčastější dotazy občanů. Podle něj je nejlepší zůstávat doma.

17:16 Sociální služby stále nemají ochranné pomůcky. Domovy pro seniory dostaly nejvýš několik set roušek, začaly si je šít.

17:14 Pouze s rouškou či jinou ochranou úst a nosu mohou cestující v Prostějově nastupovat do autobusů městské hromadné dopravy. Preventivní opatření, které má snížit riziko šíření nákazy novým typem koronaviru, bylo v prostějovské MHD zavedeno dnes. V ostatních městech Olomouckého kraje zatím toto preventivní opatření zavedeno nebylo.

17:11 Česká pošta uzavřela 76 poboček ze 3200 kvůli šíření nového typu koronaviru. Nejvíce pošt mimo provoz je ve Středočeském a Olomouckém kraji.

17:08 Doporučení České bankovní asociace možnosti odkladu splátek úvěrů o tři měsíce pro klienty postižené koronavirem se vztahuje i na menší podniky.

17:02 Pracovníci uzavřených restaurací, kaváren, barů a ubytovacích zařízení v Plzeňském kraji hledají náhradní brigády nebo končí pracovní poměr dohodou a hlásí se na úřadu práce jako nezaměstnaní.

17:00 Španělsko vyčlení na boj s dopady nového koronaviru 200 miliard eur (5,4 bilionu Kč) formou půjček, státních záruk, úlev i přímé pomoci. Suma odpovídá zhruba 20 procentům ročního HDP země. Počet nakažených novým koronavirem se ve Španělsku za posledních 24 hodin zvýšil o dva tisíce, na 11178, a počet úmrtí z řad infikovaných nemocí COVID-19 vzrostl o 150 - na 491.

16:39 Většina Japonců si myslí, že by olympijské hry v Tokiu měly být kvůli pandemii koronaviru odloženy. Japonský premiér Šinzó Abe po videokonferenci se zástupci skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 prohlásil, že je pro „kompletní" olympiádu. Ministryně pro olympijské hry Seiko Hašimotová později upřesnila, že tím myslel hry v řádném termínu za účasti diváků.

16:37 Za optimistického předpokladu, že všichni budou dělat to, co mají, bude epidemie koronaviru v České republice narůstat ještě zhruba měsíc, pak by mohla klesat. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

16:36 Využívejte také web Ministerstva zdravotnictví nebo chat, vyzvali veřejnost autoři přetížené linky 1212 o novém typu koronaviru. Devadesát operátorů na ní od spuštění v neděli do pondělního večera odbavilo 15000 hovorů a 6000 chatů.

16:34 Ulice měst v USA se vylidnily, koronavirus komplikuje primárky. Milióny Američanů vzdaly cestu do práce nebo do školy z obavy před nákazou koronavirem, jehož šíření si v USA zatím vyžádalo přes 80 úmrtí. V New Yorku a dalších městech jsou zavřeny bary, restaurace a divadla, radnice v San Francisku vyzvala obyvatele starší 65 let, aby nevycházeli, bez ohledu na to, zda trpí nějakou chronickou nemocí.

Podle Deborah Brixové, která v Bílém domě boj s koronavirem koordinuje, není vyloučen zákaz cestování mezi jednotlivými americkými státy.

16:32 Královéhradecký kraj dnes koupil ve firmě Medilab ČR z Českého Meziříčí na Rychnovsku 87000 kusů chirurgických roušek. Rozdělí je mezi zdravotnické záchranáře, hasiče, policisty, praktické lékaře, stomatology, nemocnice.

16:30 Pražský magistrát poslal do preventivní karantény 50 lidí jednoho ze svých majetkových odborů. Jeho zaměstnanec měl pozitivní test na koronavir.

16:29 V městské hromadné dopravě v Praze dodržuje 95 procent pasažérů nařízení magistrátu a nosí ochranu úst a nosu. Na kontrolu bezpečnosti v MHD vyčlenila městská policie asi 100 strážníků.

16:27 Na Filipínách byl kvůli koronaviru vyhlášen půlroční stav nouze. Tento krok má pomoci zpomalit další šíření koronaviru SARS-CoV-2 a umožnit získat k tomu rychleji peníze a zdroje. Ministerstvo zdravotnictví dnes sdělilo, že na Filipínách přibylo 45 pacientů s nemocí COVID-19.

16:25 Skupina CPI Property Group Radovana Vítka a její dceřiná společnost CPI Hotels nabídla vládě svých 14 hotelů k případnému využití pro péči o nemocné. K dispozici tak dala zhruba 5000 lůžek ve 2490 pokojích.

16:23 Prezident pronese tento týden projev k národu. Zeman minulý týden vyzval lidi k dodržování vládních nařízení kvůli koronaviru.

16:22 Velké stavební firmy s několikamiliardovým ročním obratem kromě Eurovie svoji výrobu nepřerušují. Podle možností umožňují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit externí schůzky. Eurovia CS v pondělí oznámila, že od středy kvůli šíření koronaviru zastaví všechny stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní.

16:19 Británie už eviduje 1950 případů nákazy koronavirem poté, co se jeho výskyt od pondělka potvrdil u dalších přibližně 400 lidí.

16:18 Na pobřeží italské Riviéry se kvůli lidem, kteří navzdory vládnímu nařízení nedodržují karanténu a chodí volně ven, zavírají některé pláže a pobřežní promenády. V pondělí uzavřelo promenády například ligurské letovisko La Spezia, na pláže se nesmí ani v nedalekých městech Lerici, Porto Venere či Rapallo.

16:17 Světové aerolinky budou pro přežití následků krize kolem nového koronaviru potřebovat od vlád až 200 miliard dolarů, předpokládá sdružení IATA.

16:15 V madridském domově důchodců zemřelo kvůli novému koronaviru 19 seniorů a nejméně 70 dalších jeho klientů je nakaženo.

15:47 Pro pacienty s koronavirem budou připraveny v Praze Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice Na Homolce. Dohromady by měly mít 90 lůžek. V Brně se kromě Fakultní nemocnice u svaté Anny jedná o zapojení bohunické nemocnice.

15:45 První dvě oběti nového typu koronaviru ohlásila dnes Malajsie. Jedním ze zemřelých je muž, který navštívil náboženské shromáždění, jehož se zúčastnilo 16 tisíc lidí.

15:43 V Itálii posílí lékařskou péči o nakažené koronavirem 10 tisíc mediků z posledních ročníků lékařských fakult, kterým stát prozatím odpustí závěrečné zkoušky a pošle absolventy rovnou do praxe.

15:41 V preventivní karanténě kvůli možné nákaze novým typem koronaviru je 419 policistů. Za poslední den jich přibylo 145. Pozitivní test má stále pouze jeden policista z obvodního oddělení v Litovli, kterou v pondělí spolu s dalšími 20 obcemi na Olomoucku uzavřeli hygienici kvůli vyššímu počtu nakažených a potenciálně nakažených kontaktů. V karanténě je také zhruba stovka hasičů, pět příslušníků hasičského sboru je nakažených.

15:37 Po Itálii, Španělsku nebo Česku dnes zavedla omezení pohybu osob ve snaze dostat pod kontrolu šíření nového koronaviru také Francie. Karanténní režim pro místních přibližně 67 milionů obyvatel začal platit v poledne a podle ministra vnitra Christophea Castanera jsou pravidla v evropském srovnání nejpřísnější.

15:36 Mladá Boleslav bude mít po zastavení výroby v automobilce Škoda Auto pravděpodobně problémy se zahraničními dělníky. Obává se, že nebudou dodržovat karanténu a budou se scházet na veřejnosti. „Pro život v Mladé Boleslavi to nebude žádná katastrofa, lidé, kteří teď musí do práce, alespoň budou doma. Jedním z problémů určitě bude, že zahraniční dělníci budou na ubytovnách bez manželek, bez dětí, budou se tam nudit,“ řekl primátor Boleslavi Raduan Nwelati. Podle něj bude velmi obtížné dělníky na ubytovnách udržet.

15:31 Akademie věd, Univerzita Karlova (UK) a Masarykova univerzita v Brně nabídly vládě pomoc s testováním koronaviru.

15:17 UEFA potvrdila, že letní fotbalové Euro kvůli pandemii koronaviru o rok odložila. Šampionát by se měl uskutečnit od 11. června do 11. července 2021.

15:11 Výroba v automobilce Škoda Auto se zastaví tuto středu ve 22:00, obnovena bude v neděli 5. dubna ve 22:00. Také kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) zastaví kvůli šíření nového koronaviru od 25. března, tedy od středy příštího týdne, výrobu. Přerušena by mohla být až do pátku 17. dubna.

15:06 Společnosti v Číně se nejrychleji dostanou z globální pandemie koronaviru a budou jím nejméně poškozeny. Šoky zřejmě nejlépe zvládá technologický sektor. Vyplývá to z bleskového průzkumu 152 akciových analytiků a analytiků nástrojů s pevným výnosem společnosti Fidelity International.

14:57 Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval své spoluobčany, aby si nedělali zásoby potravin. Dodávky zboží do obchodů jsou spolehlivé, ujistila hlava státu. V Rusku je 114 potvrzených případů nákazy novým koronvirem.

14:51 V Česku je 396 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 52 víc než v pondělí večer. Provedených testů bylo zhruba 6600.

14:50 Podle expertů, které dnes citovala italská média, by mohlo šíření nákazy novým koronavirem v Itálii vyvrcholit za dva až 11 dní. I pak budou počty nakažených stoupat, už ale ne tak rychlým tempem.

14:48 Bílý dům kvůli koronaviru navrhuje balík opatření v hodnotě 850 miliard dolarů pro podniky a daňové poplatníky.

14:47 Situace kolem koronaviru bude stát podle Babiše desítky miliard korun, bude třeba změna rozpočtu. Počítá třeba s omezením investic do armády.

14:40 Provoz na D2 na hranici se Slovenskem je zastavený, kolona má přes dvacet kilometrů. Problémem jsou dlouhé kolony na hranicích Slovenska a Maďarska.

Kolona kamionů je i před přechodem do Polska. V Náchodě se dnes postupně natáhla až do 42 kilometrů vzdáleného Hradce Králové. Řidiči mají využít jiné trasy.

14:37 Kvůli koronaviru propustí Írán dočasně asi 85 tisíc vězňů.

14:34 Náměstek Prymula by měl dnes podepsat souhlas s použitím léku Remdesivir v ČR. Podle Babiše by mohl pro lék letět vládní speciál.

14:32 Friedrich Merz, který se uchází o předsednický post Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové, je infikován koronavirem.

14:30 Podle předního představitele anglického zdravotnictví Jonathana Van-Tama nelze přesně odhadovat, jak dlouho bude potřeba kvůli koronaviru omezovat společenský život, ale opatření pro snížení kontaktů mezi lidmi zůstanou v platnosti nejméně několik měsíců. Britská vláda v pondělí výrazně zpřísnila doporučení pro obyvatele, zřejmě i kvůli studii, která předpovídala smrt 260 tisíc lidí při pokračování předchozí strategie.

14:25 Vláda dnes nařízením zakázala vývoz léčiv dovezených do České republiky. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření proti tzv. reexportům, který navrhlo Ministerstvo zdravotnictví, má podle předsedy vlády zajistit, aby léky zůstaly k dispozici českým občanům.

14:15 Většina středočeských měst v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 uzavřela školky, naopak v Kladně a Mladé Boleslavi fungují. V některých městech, například Berouně nebo v Benešově, jsou školky určené jen pro děti zdravotníků, policistů a podobně.

14:10 Hasiči z Libereckého kraje vyráží pro české občany do Frankfurtu.

13:43 Fotbalové mistrovství Evropy se kvůli pandemii koronaviru letos v létě neodehraje. Podle médií byl šampionát o rok odložen, UEFA to zatím nepotvrdila.

13:33 Potravinářské řetězce zvyšují ochranná opatření proti šíření nového koronaviru. Kaufland dnes začal nabízet balený chléb a rohlíky. Albert vyzývá zákazníky, aby vcházeli do prodejen se zakrytými ústy a nosem. Globus zavádí clony chránící pokladní. Respirátory ani roušky obchodníci pro své zaměstnance nemají a zatím ani nevědí, kdy by se mohla situace změnit.

13:30 Za krádež v době nouzového stavu hrozí pachatelům až osmileté vězení. Policisté v hlavním městě v pondělí zadrželi dva muže, kteří podle něj kradli v obchodech s potravinami. Za normálních okolností by jim za to hrozil až dvouletý trest. Na použití přísnějších trestních sazeb u některých trestných činů po vyhlášení nouzového stavu poukázalo již dříve Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

13:27 Bosna vyhlásila kvůli koronaviru stav katastrofy, aby mohla lépe koordinovat potřebná opatření mezi oběma entitami, které stát tvoří.

13:14 V Jihočeském kraji jsou další dva lidé nakažení koronavirem. Jde o muže a ženu. Počet pacientů s nemocí COVID-19 v regionu stoupl na 13.

13:13 Plzeňský kraj je připraven v případě nutnosti otevřít ve středu dvě místa pro odběry vzorků na testy na koronavirus u krajských nemocnic v Klatovech a Rokycanech, od pátku mohou přibýt další dvě v Domažlicích a Stodě.

Také Liberecká krajská nemocnice vytvoří ve svém areálu odběrové místo pro osoby s podezřením na nakažení koronavirem. Fungovat začne nejspíš už ve středu.

13:10 Hamáček uvedl, že jeho resort má v Číně zajištěných přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250000 ochranných obleků a brýlí a další materiál. Do Česka by je měla přepravit letadla v rámci programu strategické přepravy NATO.

13:06 Vojenský speciál, který v pondělí odletěl do Číny pro 150000 rychlotestů na nový typ koronaviru, dnes po poledni českého času odstartoval ze Šen-čenu zpět do Česka.

13:00 Celá polská vláda má nařízenou karanténu kvůli infikovanému ministrovi životního prostředí Henryku Kowalczykovi. Všichni další členové vlády hned v pondělí večer absolvovali odběry. Výsledky testů by měly být známé ještě dnes. O aktuální situaci v Polsku informoval tamní státní rozhlas.

12:53 Státy EU budou moci poskytovat firmám zasaženým koronavirem pomoc až půl milionu eur, uvedla komise. Půjde o granty, daňové úlevy či úvěrové záruky.

12:50 Dítě s koronavirem vypadlo z okna, zasahující čeká karanténa. 2,5letá holčička, jejíž život se po pádu z okna ve třetím patře podařilo zachránit lékařům v polském Lodži, má koronavirus. Pozitivní test malé pacientky znamenaná přinejmenším dvoutýdenní nucenou karanténu pro dvě desítky zdravotníků, policistů a záchranářů, kteří se o zraněné děvče postarali.

12:47 Středočeský kraj začal s přerozdělováním dalších respirátorů od ministerstva. Obdržel jich 4500, z toho 1500 je nejvyšší třídy FFP3 a 3000 třídy FFP2.

12:40 V Mnichově Hradišti se od včera, za jeden den, vyrobilo 1200 roušek. Šijí je firmy a švadleny, které doteď šily pracovní kalhoty, k tomu 40 dobrovolných švadlen v jiných obcích. „Roušky dáváme lékařům, ošetřovatelkám, lékárníkům, hasičům, prodavačkám. Všem, kteří jsou v první linii. Dále je šijeme už i pro Mladoboleslavsko. Roušky dodáváme i dalším starostům, co nemají nic, a také občanům,“ řekl starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman.

12:35 V sousedním Rakousku mají čtvrtou oběť pandemie koronaviru, ve Vídni zemřela v domácí karanténě 48letá žena.

12:26 Novému koronaviru v Íránu podlehlo dalších 135 lidí, což představuje nárůst mrtvých o 13 procent. Dosud se nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v zemi nakazilo 16169 osob a 988 nemoci podlehlo.

12:00 Kapitán české fotbalové reprezentace Vladimír Darida musí povinně do 14denní karantény, protože jeho spoluhráč z německého bundesligového týmu Hertha Berlín byl pozitivně testovaný na koronavirus. Klub to sám oznámil na svých internetových stránkách a sociálních sítích. Jméno hráče nezveřejnil.

11:50 Počet nakažených novým koronavirem se ve Španělsku za posledních 24 hodin zvýšil o téměř 2000 – na 11178, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Obětí je podle něj už 491.

11:35 Pravidelné lety z vídeňského letiště se v nadcházejících dnech zcela pozastaví. Letiště bude dále v provozu pro nákladní lety a návraty Rakušanů.

11:15 Indie kvůli šíření nového typu koronaviru zakázala vstup lidem ze zemí Evropské unie, Evropského sdružení volného obchodu, kam spadá Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko, a také z Turecka a Británie, píše dnes agentura Reuters. Z důvodu koronavirové pandemie se uzavřel spolu s dalšími indickými muzei a památkami i Tádž Mahal.

11:05 Z dosavadních 383 případů nákazy koronavirem je 143 z Prahy, Olomoucký kraj má 38 pacientů, uvádí Ministerstvo zdravotnictví. Nakažených mužů je 221.

10:49 Moravskoslezští hasiči a jejich kolegové ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně na Opavsku vybudovali v posledních dnech už pět dočasných odběrových míst pro odběr vzorků od osob s podezřením na nákazu koronavirem u různých nemocnic. Asistovali také při instalaci hraničních zátarasů.

10:40 Ve 12 hodin uzavře EU Schengenský prostor! Unijní lídři se dnes vpodvečer po týdnu opět spojí prostřednictvím videokonference, aby se pokusili koordinovat kroky, které se na úrovni jednotlivých států liší.

10:36 Nákaza novým typem koronaviru je ve všech 27 zemích Evropské unie. Nákaza je i na ostrově Lesbos, na kterém ve špatných podmínkách v táborech i mimo ně přebývají také tisíce migrantů. Včera tam vypukl požár. Píšeme zde:

10:18 K uposlechnutí výzev vlády vyzývají i sami lékaři.

Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě. Jasně, jako...

Posted by Pavla Kovaříková on Monday, March 16, 2020

10:10 O pomoc požádala prostřednictvím sociálních sítí i Oblastní nemocnice v Příbrami, které docházejí roušky-ústenky:

„Oblastní nemocnice Příbram uvítá, kdyby byl byl někdo ochotný ušít roušky-ústenky. Dámská rouška by měla být v rozměrech 20x20cm, pánská pak 25x25 cm. Roušky mohou být na zavazování i s gumičkami. Uvítáme jakoukoli pomoc, v případě, že bychom jich dostali více, poskytli bychom jich část terénním lékařům, případně dalším potřebným. Moc děkujeme. Kontakt Boušková Monika.“

10:05 V první linii nákazy jsou i policisté.

10:00 Dění opět sledujeme online. Vítejte

„Již 6302 osob bylo na koronavirus otestováno, 383 s pozitivním výsledkem. Dobrá zpráva je, že tři pacienti v ústecké nemocnici se z nákazy zcela vyléčili! Bohužel tři jiní jsou naopak ve velmi vážném až kritickém stavu,“ informovalo ministerstvo.

Tři uzdravení pacienti, kteří se léčili v ústecké nemocnici, jsou z Děčína. Lidé, kteří lyžovali v severní Itálii, byli mezi prvními nakaženými novým typem koronaviru. V Česku se nákaza poprvé prokázala 1. března.

Kvůli nemoci platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit. Situaci dnes bude znovu řešit vláda.

Počty infikovaných rozdělených podle krajů Ministerstvo zdravotnictví zatím na webu nezveřejnilo. Dosud bylo nejvíce případů v Praze, následoval Olomoucký kraj.

Lidé se vyzývají i na sociálních sítích k tomu, aby nevycházeli ven bez roušky. Někteří i s trochou nadsázky.

Další oficiální údaje mají být známy kolem 18:00.

iPrima/ČTK

Tagy: