Zvrat v Gaze na poslední chvíli: Příměří se prodlouží, Izrael chce od Hamásu další rukojmí

Příměří mezi Izraelem a Hamásem prodlouženo

Dočasné příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás bude zatím pokračovat, uvedla izraelská armáda několik minut předtím, než mělo ve čtvrtek ráno vypršet. Zdůvodnila to podle agentury Reuters snahou zprostředkovatelů pokračovat v procesu propouštění rukojmích z Pásma Gazy. Hamás zprávu potvrdil vlastním prohlášením.

Klid zbraní začal platit v pátek a původně měl trvat čtyři dny. Podařilo se ho ale prodloužit o další dva, a příměří mělo vypršet ve čtvrtek v 7:00 místního času (6:00 SEČ).

K TÉMATU: Nezletilí sourozenci věznění Hamásem jsou na svobodě. Místo úlevy však přišlo další trauma

Téměř do poslední chvíle nebylo jasné, jestli se ho stranám vyjednávajícím v Kataru podaří prodloužit. Hamás ještě hodinu před termínem uvedl, že Izrael odmítl jeho nabídku na prodloužení klidu zbraní výměnou za propuštění sedmi izraelských rukojmích a předání těl tří mrtvých.

Nakonec ale Izrael, který dal předtím najevo, že je připraven obnovit vojenské operace v Gaze, informoval o prodloužení příměří, a to jen pár minut před jeho plánovaným vypršením. Příměří potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí, podle něhož by měla platit dosavadní dohoda, že za každých deset propuštěných izraelských rukojmích opustí izraelské věznice 30 Palestinců.

Příměří zároveň umožnilo, aby se do Gazy, kde jsou dvě třetiny z 2,3 milionu obyvatel vysídleny, dostalo výrazně větší množství humanitární pomoci. Z Gazy se zase mohlo vrátit přes 90 rukojmích, které palestinští ozbrojenci zajali při útoku na Izrael ze 7. října. Něco přes 140 jich tam ale podle izraelské armády stále zůstává.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šílený příběh z říjnového masakru. Izraelci se před vražedným komandem schovali do lednice

Tagy: