reklama

Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover

Zesnulý princ Philip prý kdysi své manželce, britské královně Alžbětě II., řekl: „Až zemřu, stačí mě strčit do zadní části Land Roveru a odvézt mě do Windsoru.“ A jak se ukázalo, přání se nakonec stane skutečností. Vévodu z Edinburghu poveze 17. dubna na pohřeb, který se uskuteční v kapli svatého Jiří právě na hradě Windsor, Land Rover Defender 130 Gun Bus z roku 2005. Vůz určený na lovecké expedice.

reklama

Každý, kdo se ožení s vládnoucím panovníkem významné země, může s největší pravděpodobností jezdit v autě, na které si jen prstem ukáže. Princ Philip, vévoda z Edinburghu a od roku 1947 manžel britské královny Alžběty II., však celý život tíhl především k britským automobilům, zejména pak k terénním Land Roverům. V jednom z nich teď absolvuje i svou poslední jízdu.

Jedná se o upravenou verzi předchozí generace modelu Defender 130, která byla firmou Foley Specialist Vehicles speciálně navržena na lovecké expedice. Nadstandardní výbava terénního automobilu mimo jiné zahrnuje velkou užitkovou nástavbu, LED osvětlení, čalounění ze zelené kůže či obložení interiéru z francouzského dubu.

Řidičem do 97 let

Na terénní auta však princ Philip přešel až později. Zpočátku se zavázal spíše britským „sporťákům“, jako byly například kupé Lagonda 3.0 z roku 1954 nebo kabriolet Alvis TD21 Series II z roku 1961. Jeho dlouholetý vztah s vozidly Land Rover započal až v 70. letech, kdy automobilka představila nový model Range Rover. Z dostupných informací vyplývá, že vévoda z Edinburghu vlastnil, pronajal či alespoň řídil vždy minimálně jeden exemplář z dané generace tohoto vozu.

Řidičská kariéra prince Philipa skončila po havárii v Land Roveru Freelander poblíž jiného královského sídla Sandringham v únoru 2019. Tehdy 97letý princ vyjížděl z vedlejší silnice na hlavní, oslnilo ho slunce a nevšiml si, že zprava jede auto, konkrétně minivůz Kia Picanto. Jeho Land Rover do přijíždějícího auta naboural a pak se několikrát přetočil přes střechu. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo vážně zraněn a Philip okamžitě objednal náhradní Land Rover, který mu byl dodán následující den. O měsíc později se vévoda z Edinburghu dobrovolně vzdal svého řidičského průkazu.

Pohřeb v sobotu

Princ Philip zemřel 9. dubna ráno ve věku 99 let na hradě Windsor. Státní pohřeb se v souladu s tradicí i jeho přáními bude konat v kapli svatého Jiří. Obřadu bude v sobotu 17. dubna v 15:00 (v 16:00 SELČ) předcházet celostátní minuta ticha.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama