reklama

Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover

Zesnulý princ Philip prý kdysi své manželce, britské královně Alžbětě II., řekl: „Až zemřu, stačí mě strčit do zadní části Land Roveru a odvézt mě do Windsoru.“ A jak se ukázalo, přání se nakonec stane skutečností. Vévodu z Edinburghu poveze 17. dubna na pohřeb, který se uskuteční v kapli svatého Jiří právě na hradě Windsor, Land Rover Defender 130 Gun Bus z roku 2005. Vůz určený na lovecké expedice.

reklama

Každý, kdo se ožení s vládnoucím panovníkem významné země, může s největší pravděpodobností jezdit v autě, na které si jen prstem ukáže. Princ Philip, vévoda z Edinburghu a od roku 1947 manžel britské královny Alžběty II., však celý život tíhl především k britským automobilům, zejména pak k terénním Land Roverům. V jednom z nich teď absolvuje i svou poslední jízdu.

Jedná se o upravenou verzi předchozí generace modelu Defender 130, která byla firmou Foley Specialist Vehicles speciálně navržena na lovecké expedice. Nadstandardní výbava terénního automobilu mimo jiné zahrnuje velkou užitkovou nástavbu, LED osvětlení, čalounění ze zelené kůže či obložení interiéru z francouzského dubu.

Řidičem do 97 let

Na terénní auta však princ Philip přešel až později. Zpočátku se zavázal spíše britským „sporťákům“, jako byly například kupé Lagonda 3.0 z roku 1954 nebo kabriolet Alvis TD21 Series II z roku 1961. Jeho dlouholetý vztah s vozidly Land Rover započal až v 70. letech, kdy automobilka představila nový model Range Rover. Z dostupných informací vyplývá, že vévoda z Edinburghu vlastnil, pronajal či alespoň řídil vždy minimálně jeden exemplář z dané generace tohoto vozu.

Řidičská kariéra prince Philipa skončila po havárii v Land Roveru Freelander poblíž jiného královského sídla Sandringham v únoru 2019. Tehdy 97letý princ vyjížděl z vedlejší silnice na hlavní, oslnilo ho slunce a nevšiml si, že zprava jede auto, konkrétně minivůz Kia Picanto. Jeho Land Rover do přijíždějícího auta naboural a pak se několikrát přetočil přes střechu. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo vážně zraněn a Philip okamžitě objednal náhradní Land Rover, který mu byl dodán následující den. O měsíc později se vévoda z Edinburghu dobrovolně vzdal svého řidičského průkazu.

Pohřeb v sobotu

Princ Philip zemřel 9. dubna ráno ve věku 99 let na hradě Windsor. Státní pohřeb se v souladu s tradicí i jeho přáními bude konat v kapli svatého Jiří. Obřadu bude v sobotu 17. dubna v 15:00 (v 16:00 SELČ) předcházet celostátní minuta ticha.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

reklama

Domácí zpravodajství

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Farský se mandátu poslance vzdát nemůže. Brání mu v tom odcestování do USA, tvrdí Blažek

Poslanec hnutí STAN Jan Farský již odletěl do Spojených států na několikaměsíční studijní pobyt. Ačkoli se nakonec pod tlakem rozhodl vzdát svého mandátu, v současné době tak učinit nemůže. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud nenalezne právnické řešení, bude muset přiletět,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama