Příprava na svobodu – jedinečný azyl pro kytovce brzy přivítá první obyvatele

Na počátku roku 2010 byly u pobřeží Ruska odchyceny dvě mladé běluhy. Nejprve putovaly do pobřežního výzkumného zařízení, pak ale byly prodány do čínského zábavního parku, kde se z nich měla stát hlavní atrakce. Měly dopadnout stejně jako tisíce utrápených kytovců v mořských parcích po celém světě. O desetiletí později se jejich osud mění. Vrátí se totiž do moře.

Na počátku roku 2010 byly u pobřeží Ruska odchyceny dvě mladé běluhy. Nejprve putovaly do pobřežního výzkumného zařízení, pak ale byly prodány do čínského zábavního parku, kde se z nich měla stát hlavní atrakce. Měly dopadnout stejně jako tisíce utrápených kytovců v mořských parcích po celém světě. O desetiletí později se jejich osud mění. Vrátí se totiž do moře.

Když v roce 2012 společnost Merlin Entertainment rozšířila své portfolio voskových muzeí, zábavních parků a Legolandů i o šanghajský Mořský svět, zavázala se, že představení s běluhami ukončí. Malá Bílá a Malá Šedá, jak jsou teď běluhy nazývány, se staly ústředním bodem plánů společnosti a neziskových organizací Sea Life Trust a Whale and Dolphin Conservation. Cílem bylo přestěhovat je do přirozenějšího prostředí.

Nešlo to ale snadno. Po dlouhých letech v zajetí nebylo možné je prostě jen tak vypustit. A tak začala honba za tím nejideálnějším místem, kde by se dal vystavět první mořský azyl na světě. Objevili ho u islandského ostrova Heimaey v zátoce Klettsvik. Zátoka se rozléhá na více než třiceti tisících metrech čtverečních a její hloubka sahá až do deseti metrů. Ze tří stran je obehnána skalisky, která z ní činí dokonale bezpečné místo.

Po třicetihodinové cestě (po souši, ve vzduchu i po moři) se Malá Bílá i Malá Šedá loni v létě konečně objevily v přidruženém zařízení, které se nachází nedaleko zátoky. Jakmile se aklimatizují a odborníci usoudí, že jsou připraveny, vrátí se do oceánu. Znovu tak budou moci objevit svou přirozenost. Mezitím si zvykají na chladnou vodu, cvičí svou vytrvalost a učí se jíst nové druhy ryb. Zatím se zdá, že je vše na dobré cestě a obě znovu objevují přirozenou zvědavost svého druhu. Pokud se jim v zátoce povede dobře, vdechnou naději ostatním kytovcům v zajetí.

Plány na další azyly pro mořská zvířata jsou v plném proudu. Další z nich by mohl již příští rok vzniknout u pobřeží Kanady. Jde o důležitý článek v ochraně těchto velice společenských a inteligentních tvorů.

Tagy: