reklama

Štědrý večer v Betlémě: Vánoce oslavíme i přes omezení, ujistil starosta

Vánoční oslavy jsou ve městě Betlémě na západním břehu Jordánu v plném proudu. Brzy ráno město zaplavili příslušníci bezpečnostních sil, kteří hlídají přístupové cesty. Pracovníci radnice pak dezinfikovali kostely na náměstí Manger a kostel Narození Páně. Na Vánoce se do tohoto biblického města obvykle sjíždí tisíce lidí z celého světa, letos se však ceremonie kvůli pandemii koronaviru omezí jen na obyvatele města.

reklama

Představitelé města se snažili z vánočních oslav vytěžit maximum. „Navzdory všem překážkám způsobeným pandemií koronaviru a nedostatkem cestovního ruchu se město Betlém stále těší na budoucnost s optimismem a oslaví Vánoce ve všech jejich významech,“ řekl starosta města Anton Salman.

K tématu

Čtvrteční přípravy doprovázelo sychravé počasí. Přesto se na centrálním náměstí shromáždily desítky lidí, aby pozdravily latinského patriarchu. Toho doprovázela mládežnická pochodová kapela hrající vánoční koledy na dudách.

Chceme dát lidem naději

„Navzdory opatřením chceme oslavit letošní Vánoce s rodinou, naší komunitou a s radostí,“ uvedl pro agenturu AP latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa. „Chceme dát lidem naději,“ dodal.

Na vánoční oslavy se obvykle do Betléma sjedou tisíce turistů. Kvůli uzavření izraelského mezinárodního letiště a palestinskému protikoronavirovému opatření zakazujícímu i meziměstské cestování, jsou letošní ceremonie omezeny jen na tamní obyvatele.

Nařízení se dotkla i večerních akcí. Bylo zakázáno scházet se u vánočního stromku na náměstí, také půlnoční mše se zúčastní jen duchovenstvo. 85letý palestinský prezident Mahmúd Abbás letos nedorazí.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví od začátku pandemie zaznamenalo přes 92 tisíc případů koronaviru. Podle statistik zemřelo s onemocněním COVID-19 nejméně 1200 Palestinců.

K tématu

Tagy: Vánoce oslavy narození Ježíše přípravy koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Betlém Štědrý den půlnoční mše

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové budou poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské
Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
Lidé s covidem v Manausu umírají, nemají kyslík. Může za to ministr, tvrdí žalobci

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama