reklama

Štědrý večer v Betlémě: Vánoce oslavíme i přes omezení, ujistil starosta

Vánoční oslavy jsou ve městě Betlémě na západním břehu Jordánu v plném proudu. Brzy ráno město zaplavili příslušníci bezpečnostních sil, kteří hlídají přístupové cesty. Pracovníci radnice pak dezinfikovali kostely na náměstí Manger a kostel Narození Páně. Na Vánoce se do tohoto biblického města obvykle sjíždí tisíce lidí z celého světa, letos se však ceremonie kvůli pandemii koronaviru omezí jen na obyvatele města.

reklama

Představitelé města se snažili z vánočních oslav vytěžit maximum. „Navzdory všem překážkám způsobeným pandemií koronaviru a nedostatkem cestovního ruchu se město Betlém stále těší na budoucnost s optimismem a oslaví Vánoce ve všech jejich významech,“ řekl starosta města Anton Salman.

K tématu

Čtvrteční přípravy doprovázelo sychravé počasí. Přesto se na centrálním náměstí shromáždily desítky lidí, aby pozdravily latinského patriarchu. Toho doprovázela mládežnická pochodová kapela hrající vánoční koledy na dudách.

Chceme dát lidem naději

„Navzdory opatřením chceme oslavit letošní Vánoce s rodinou, naší komunitou a s radostí,“ uvedl pro agenturu AP latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa. „Chceme dát lidem naději,“ dodal.

Na vánoční oslavy se obvykle do Betléma sjedou tisíce turistů. Kvůli uzavření izraelského mezinárodního letiště a palestinskému protikoronavirovému opatření zakazujícímu i meziměstské cestování, jsou letošní ceremonie omezeny jen na tamní obyvatele.

Nařízení se dotkla i večerních akcí. Bylo zakázáno scházet se u vánočního stromku na náměstí, také půlnoční mše se zúčastní jen duchovenstvo. 85letý palestinský prezident Mahmúd Abbás letos nedorazí.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví od začátku pandemie zaznamenalo přes 92 tisíc případů koronaviru. Podle statistik zemřelo s onemocněním COVID-19 nejméně 1200 Palestinců.

K tématu

Tagy: Vánoce oslavy narození Ježíše přípravy koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Betlém Štědrý den půlnoční mše

Další hlavní zprávy

Fotbal

Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu

Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu

Putování Slavie Evropskou ligou končí ve čtvrtfinále. Ráznou stopku vystavil v odvetě vítězstvím 4:0 anglický Arsenal. „Sešívaní“ dělali na hřišti v této sezoně skvělou reklamu českému fotbalu, zejména Britské ostrovy ale na Pražany zanevřely kvůli incidentu z osmifinálového zápasu v Glasgow mezi stoperem Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou. I o tom, jak se ke kauze postavila organizace UEFA, mluvil po vypadnutí trenér vršovického klubu Jindřich Trpišovský.

Sešívaná pohádka v Evropské lize končí. Slavia doma dostala od Arsenalu lekci
Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
Třinec jde za Libercem do finále extraligy. Sedmý zápas s Boleslaví rozsekl Růžička
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy
Další články
reklama
reklama