reklama

Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost

Řada žáků a studentů nezvládá distanční výuku. Stěžují si na příliš mnoho on-line hodin, při kterých je náročné udržet pozornost. Nedostatek sociálního kontaktu, zahlcení úkoly a chaotický systém výkladu se pak negativně odráží na jejich psychice. V Novém dni na CNN Prima NEWS o tom mluvila 2. místopředsedkyně České středoškolské unie Erika Kubálková.

reklama

Česká středoškolská unie v průzkumu zjišťovala, jak na školáky současná opatření dopadají a jak studenti výuku na dálku hodnotí. „Asi nejvýraznějším výstupem je, že má distanční výuka pořád problémy a je brána spíše jako náhradní než plnohodnotná, i když jsme doma už skoro rok. A i když se v porovnání se situací na jaře vše zlepšilo, pořád hodně věcí pokulhává,“ uvedla v pořadu Nový den Kubálková.

Studenti si v dotazníku stěžovali především na psychické potíže, které jim on-line výuka přináší. Chybí jim také sociální kontakt, kterého měli dříve díky škole dostatek, a kritizují i celkovou náročnost distanční výuky, především co se týče počtu vyučovacích hodin.

Udržet pozornost je náročné

„Spousta žáků má těch on-line hodin moc a je pro nás náročné udržet u nich pozornost. Výuka často není tak interaktivní a my nemáme prostor se třeba bavit ve skupinkách nebo dělat jiné výstupy. Chaotické je někdy i testování a vůbec celý systém je pro studenty velice náročný, než si zvyknou,“ vysvětlila Kubálková.

Školáci tak podle České středoškolské unie stráví výukou daleko delší dobu, než by tomu bylo při běžném vyučování. „Do toho ještě dostávají spoustu úkolů. Učitelé často nemají přehled, kolik času jim to reálně zabere, takže potom (žáci) dělají víc, než by dělali ve škole. A ještě k tomu nemají žádnou pomoc,“ doplnila 2. místopředsedkyně ČSU.

Nejvíce nespokojení jsou podle průzkumu ČSU studenti odborných škol, kteří ale bývají dlouhodobě nespokojení i s prezenční výukou, tvrdí Kubálková. „Často nemají rádi obor, který studují, a obecně je tam výuka na nižší úrovni než třeba na gymnáziích,“ dodala.

Jak studenti vidí návrat do škol za podmínky testování?

Jedním z největších problémů, s nimiž se studenti potýkají, je potom podle Kubálkové špatný psychický stav. „Hodně se to odráží na naší psychice, což většina škol vůbec nezohledňuje. 83 procent škol vůbec nemá školního psychologa. A ve školách, které ho mají, je teď on-line jen těžko dostupný a není možné se k němu dostat,“ sdělila Kubálková.

Středoškoláci by uvítali návrat do lavic za předpokladu pravidelného testování všech studentů, tak jak navrhoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zároveň to ale podle Kubálkové není reálné. „Protože žáků ze základních a středních škol je dohromady asi milion a půl, a když se koukneme, jak teď probíhá testování, nedokážeme si představit, že by se každý týden provedlo milion a půl testů. Nevíme, jak by to ve školách probíhalo,“ zakončila rozhovor Kubálková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování
Partie

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

reklama

Domácí zpravodajství

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama