reklama

Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost

Řada žáků a studentů nezvládá distanční výuku. Stěžují si na příliš mnoho on-line hodin, při kterých je náročné udržet pozornost. Nedostatek sociálního kontaktu, zahlcení úkoly a chaotický systém výkladu se pak negativně odráží na jejich psychice. V Novém dni na CNN Prima NEWS o tom mluvila 2. místopředsedkyně České středoškolské unie Erika Kubálková.

reklama

Česká středoškolská unie v průzkumu zjišťovala, jak na školáky současná opatření dopadají a jak studenti výuku na dálku hodnotí. „Asi nejvýraznějším výstupem je, že má distanční výuka pořád problémy a je brána spíše jako náhradní než plnohodnotná, i když jsme doma už skoro rok. A i když se v porovnání se situací na jaře vše zlepšilo, pořád hodně věcí pokulhává,“ uvedla v pořadu Nový den Kubálková.

Studenti si v dotazníku stěžovali především na psychické potíže, které jim on-line výuka přináší. Chybí jim také sociální kontakt, kterého měli dříve díky škole dostatek, a kritizují i celkovou náročnost distanční výuky, především co se týče počtu vyučovacích hodin.

Udržet pozornost je náročné

„Spousta žáků má těch on-line hodin moc a je pro nás náročné udržet u nich pozornost. Výuka často není tak interaktivní a my nemáme prostor se třeba bavit ve skupinkách nebo dělat jiné výstupy. Chaotické je někdy i testování a vůbec celý systém je pro studenty velice náročný, než si zvyknou,“ vysvětlila Kubálková.

Školáci tak podle České středoškolské unie stráví výukou daleko delší dobu, než by tomu bylo při běžném vyučování. „Do toho ještě dostávají spoustu úkolů. Učitelé často nemají přehled, kolik času jim to reálně zabere, takže potom (žáci) dělají víc, než by dělali ve škole. A ještě k tomu nemají žádnou pomoc,“ doplnila 2. místopředsedkyně ČSU.

Nejvíce nespokojení jsou podle průzkumu ČSU studenti odborných škol, kteří ale bývají dlouhodobě nespokojení i s prezenční výukou, tvrdí Kubálková. „Často nemají rádi obor, který studují, a obecně je tam výuka na nižší úrovni než třeba na gymnáziích,“ dodala.

Jak studenti vidí návrat do škol za podmínky testování?

Jedním z největších problémů, s nimiž se studenti potýkají, je potom podle Kubálkové špatný psychický stav. „Hodně se to odráží na naší psychice, což většina škol vůbec nezohledňuje. 83 procent škol vůbec nemá školního psychologa. A ve školách, které ho mají, je teď on-line jen těžko dostupný a není možné se k němu dostat,“ sdělila Kubálková.

Středoškoláci by uvítali návrat do lavic za předpokladu pravidelného testování všech studentů, tak jak navrhoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zároveň to ale podle Kubálkové není reálné. „Protože žáků ze základních a středních škol je dohromady asi milion a půl, a když se koukneme, jak teď probíhá testování, nedokážeme si představit, že by se každý týden provedlo milion a půl testů. Nevíme, jak by to ve školách probíhalo,“ zakončila rozhovor Kubálková.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Šmucler: S rouškami se to přehánělo. Zachrání nás očkování seniorů a promořenost
Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama