reklama

Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost

Řada žáků a studentů nezvládá distanční výuku. Stěžují si na příliš mnoho on-line hodin, při kterých je náročné udržet pozornost. Nedostatek sociálního kontaktu, zahlcení úkoly a chaotický systém výkladu se pak negativně odráží na jejich psychice. V Novém dni na CNN Prima NEWS o tom mluvila 2. místopředsedkyně České středoškolské unie Erika Kubálková.

reklama

Česká středoškolská unie v průzkumu zjišťovala, jak na školáky současná opatření dopadají a jak studenti výuku na dálku hodnotí. „Asi nejvýraznějším výstupem je, že má distanční výuka pořád problémy a je brána spíše jako náhradní než plnohodnotná, i když jsme doma už skoro rok. A i když se v porovnání se situací na jaře vše zlepšilo, pořád hodně věcí pokulhává,“ uvedla v pořadu Nový den Kubálková.

Studenti si v dotazníku stěžovali především na psychické potíže, které jim on-line výuka přináší. Chybí jim také sociální kontakt, kterého měli dříve díky škole dostatek, a kritizují i celkovou náročnost distanční výuky, především co se týče počtu vyučovacích hodin.

Udržet pozornost je náročné

„Spousta žáků má těch on-line hodin moc a je pro nás náročné udržet u nich pozornost. Výuka často není tak interaktivní a my nemáme prostor se třeba bavit ve skupinkách nebo dělat jiné výstupy. Chaotické je někdy i testování a vůbec celý systém je pro studenty velice náročný, než si zvyknou,“ vysvětlila Kubálková.

Školáci tak podle České středoškolské unie stráví výukou daleko delší dobu, než by tomu bylo při běžném vyučování. „Do toho ještě dostávají spoustu úkolů. Učitelé často nemají přehled, kolik času jim to reálně zabere, takže potom (žáci) dělají víc, než by dělali ve škole. A ještě k tomu nemají žádnou pomoc,“ doplnila 2. místopředsedkyně ČSU.

Nejvíce nespokojení jsou podle průzkumu ČSU studenti odborných škol, kteří ale bývají dlouhodobě nespokojení i s prezenční výukou, tvrdí Kubálková. „Často nemají rádi obor, který studují, a obecně je tam výuka na nižší úrovni než třeba na gymnáziích,“ dodala.

Jak studenti vidí návrat do škol za podmínky testování?

Jedním z největších problémů, s nimiž se studenti potýkají, je potom podle Kubálkové špatný psychický stav. „Hodně se to odráží na naší psychice, což většina škol vůbec nezohledňuje. 83 procent škol vůbec nemá školního psychologa. A ve školách, které ho mají, je teď on-line jen těžko dostupný a není možné se k němu dostat,“ sdělila Kubálková.

Středoškoláci by uvítali návrat do lavic za předpokladu pravidelného testování všech studentů, tak jak navrhoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zároveň to ale podle Kubálkové není reálné. „Protože žáků ze základních a středních škol je dohromady asi milion a půl, a když se koukneme, jak teď probíhá testování, nedokážeme si představit, že by se každý týden provedlo milion a půl testů. Nevíme, jak by to ve školách probíhalo,“ zakončila rozhovor Kubálková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama