reklama

Proč mají sportovci výjimku a umělci ne? Divadelníci s Babišem řešili karanténu

Jaký je rozdíl mezi fotbalovým družstvem a hereckým souborem? Takovou otázku si kladou pražská divadla. Jejich ředitelé si stěžují, že pokud se nakazí jeden umělec, musí všichni do karantény, což paralyzuje celé divadlo. Chtějí výjimky, jako tomu je právě u některých sportovních týmů. A šli o nich vyjednávat přímo s premiérem.

reklama

V Hudebním divadle Karlín se už připravují na vystoupení, která jsou naplánovaná na září. Nejen toto pražské divadlo se ale obává, co nastane, když někdo z divadla bude mít koronavirus a velká skupina jeho kolegů bude muset jít do karantény.

K tématu

„My máme teď 120 paralyzovaných lidí a paralyzované zkoušení. Když se bude taková situace opakovat ne během zkoušení, ale až budeme hrát, dojde kvůli jednomu bezpříznakovému nakaženému k tomu, že do pěti dnů budou stát všechna divadla v Praze,“ prohlásil ředitel karlínského divadla Egon Kulhánek.

Podle něj by pomohlo, kdyby se pro divadla změnila pravidla karantény. „Vidíme, že se kvůli jednomu nakaženému nezavře továrna a fotbalisté také mají výjimky, tak doufáme, že i pro divadla se najde zdravý rozum. My jsme měli poslední představení v březnu, ztráty jdou do desítek milionů korun. Kdyby se ta situace měla opakovat, začne to být vážné,“ varoval Kulhánek.

Jasná pravidla pro případnou karanténu požaduje také šéf Divadla Brodway Oldřich Lichtenberg, proto jednal i s dalšími zástupci divadel s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

K tématu

„My máme za 10 dní začít hrát a nevíme, jestli je to možné. Já si nedovedu představit, že budeme 50 tisíc lístků přehazovat z podzimu. Jdeme s delegací za premiérem. Ta delegace reprezentuje v rámci pěti divadel zhruba milion diváků ročně, to není žádná legrace,“ zdůraznil ještě před jednáním Lichtenberg.

Schůzka na Úřadu vlády trvala necelou hodinu. Po jednání se vyjádřili jen zástupci divadel. „Od podzimu hrajeme. Domluvili jsme parametry divadel, aby i větší divadla mohla vytvořit sektory pro 500, to znamená, jsme schopni udělat kapacitu až 2 500. Pan premiér slíbil, že budou řešit zmírnění těch karanténních pravidel, aby nemoc jednoho herce nezastavila divadlo,“ uvedl Lichtenberg.

Babiš prý divadelníkům slíbil, že hned ve čtvrtek iniciuje schůzku s odborníky, aby se dohodli, jak pravidla pro divadla změnit. Diváci budou muset mít od září v divadle nasazenou roušku, umělců se tato povinnost netýká.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama