reklama

Proč mají sportovci výjimku a umělci ne? Divadelníci s Babišem řešili karanténu

Jaký je rozdíl mezi fotbalovým družstvem a hereckým souborem? Takovou otázku si kladou pražská divadla. Jejich ředitelé si stěžují, že pokud se nakazí jeden umělec, musí všichni do karantény, což paralyzuje celé divadlo. Chtějí výjimky, jako tomu je právě u některých sportovních týmů. A šli o nich vyjednávat přímo s premiérem.

reklama

V Hudebním divadle Karlín se už připravují na vystoupení, která jsou naplánovaná na září. Nejen toto pražské divadlo se ale obává, co nastane, když někdo z divadla bude mít koronavirus a velká skupina jeho kolegů bude muset jít do karantény.

K tématu

„My máme teď 120 paralyzovaných lidí a paralyzované zkoušení. Když se bude taková situace opakovat ne během zkoušení, ale až budeme hrát, dojde kvůli jednomu bezpříznakovému nakaženému k tomu, že do pěti dnů budou stát všechna divadla v Praze,“ prohlásil ředitel karlínského divadla Egon Kulhánek.

Podle něj by pomohlo, kdyby se pro divadla změnila pravidla karantény. „Vidíme, že se kvůli jednomu nakaženému nezavře továrna a fotbalisté také mají výjimky, tak doufáme, že i pro divadla se najde zdravý rozum. My jsme měli poslední představení v březnu, ztráty jdou do desítek milionů korun. Kdyby se ta situace měla opakovat, začne to být vážné,“ varoval Kulhánek.

Jasná pravidla pro případnou karanténu požaduje také šéf Divadla Brodway Oldřich Lichtenberg, proto jednal i s dalšími zástupci divadel s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

K tématu

„My máme za 10 dní začít hrát a nevíme, jestli je to možné. Já si nedovedu představit, že budeme 50 tisíc lístků přehazovat z podzimu. Jdeme s delegací za premiérem. Ta delegace reprezentuje v rámci pěti divadel zhruba milion diváků ročně, to není žádná legrace,“ zdůraznil ještě před jednáním Lichtenberg.

Schůzka na Úřadu vlády trvala necelou hodinu. Po jednání se vyjádřili jen zástupci divadel. „Od podzimu hrajeme. Domluvili jsme parametry divadel, aby i větší divadla mohla vytvořit sektory pro 500, to znamená, jsme schopni udělat kapacitu až 2 500. Pan premiér slíbil, že budou řešit zmírnění těch karanténních pravidel, aby nemoc jednoho herce nezastavila divadlo,“ uvedl Lichtenberg.

Babiš prý divadelníkům slíbil, že hned ve čtvrtek iniciuje schůzku s odborníky, aby se dohodli, jak pravidla pro divadla změnit. Diváci budou muset mít od září v divadle nasazenou roušku, umělců se tato povinnost netýká.

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama