Rostoucí počty migrantů valících se přes Česko? Arabista nastínil důvody sílícího trendu

V Evropě se opět zvedla migrační vlna, Česko kvůli tomu zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem. Proč tomu tak je, nemůže nikdo říct zcela jistě. Podle arabisty Petra Pelikána by to ale zčásti mohlo být proto, že Turecko otevírá své hranice. Na téma promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle arabisty Petra Pelikána by jedním z důvodů zvýšené migrační vlny mohla být situace v Turecku. „Jsou tu úvahy o tom, že Turecko otevírá hranice, protože tam budou volby, případně někdo říká, že hospodářský pokles způsobil, že se spousty Syřanů daly na pochod do Evropy,“ řekl v pořadu 360° Pelikán.

Arabista nicméně dodal, že si ale spíše myslí, že za pohyb Syřanů může změna trvalé migrační trasy. „Vůbec to nemusí být jen Syřané, jsou to i jiní migranti. Ve skutečnosti jen došlo k tomu, že si na sociálních sítích vyměnili informace, kudy se nejlépe migruje,“ mínil s tím, že přes nás je migrace zkrátka nejpohodlnější a bezproblémová.

Česko je pouze tranzitní zemí

Podle komentátora Thomase Kulidakise, který v pořadu 360° na toto téma také promluvil, je to komplexní otázka. „Důležité je, že nejsme cílovou zemí. Většinou se přes nás chtějí dostat do Německa,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Kulidakis. Dodal, že situace je také o spolupráci mezi unijními partnery.

Důležité pak je také umět rozlišovat mezi lidmi z Blízkého východu a Ukrajinci. „Lidé z Blízkého východu neutíkají před válkou. Pokud jdou z Turecka, tak jdou z bezpečné země,“ upozornil v pořadu další komentátor Martin Schmarcz s tím, že takoví lidé pravděpodobně nebudou mít nárok na azyl.

Tagy: