
Jak se mění Statenice: místo pro život, nejen pro bydlení
Konflikt mezi Izraelem a Sýrií v posledních dnech výrazně eskaluje. A komunita drúzů – náboženské a etnické menšiny žijící především v Sýrii, Libanonu a Izraeli – se ocitla v centru násilí. O co v konfliktu jde a proč Izrael zasáhl?
Izraelská armáda oznámila, že ve středu udeřila na vojenské velitelství v Damašku. Úder dokonce zachytilo živé vysílání syrské televize. Po ohlušující ráně se moderátorka spěchala schovat do úkrytu. Syrská média informovala i o dalším zásahu. Izrael tvrdí, že svou kampaní chce ochránit menšinu drúzů na jihu Sýrie, která čelí násilí ze strany beduínů a vládních sil. Sýrie slíbila, že potrestá lidi, kteří se dopustili zločinů proti drúzům.
Některé cestovní kanceláře nabízejí zájezdy na netradiční a leckdy i nebezpečná místa, jako je například Afghánistán. A to navzdory tomu, že jde o velmi rizikovou zemi ovládanou Tálibánem. Evropské vlády, včetně té české, před cestami do této země varují. Kromě Afghánistánu jsou ale v nabídce i další místa, jako například Jemen, Sýrie nebo Irák.
Izrael razí tezi, že šílení ajatolláhové chtějí spustit jaderný holokaust, což však není pravda. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl orientalista a vysokoškolský pedagog Petr Pelikán. Popsal také rozpornou íránskou mentalitu – asijský stát chce dát najevo, že může vlastnit jadernou zbraň, ale z nábožensko-morálních důvodů ji nemůže použít. Pelikán rovněž nevyloučil, že by se tamní režim mohl sesypat.
Úder Izraele na Írán skončil vynikajícím vojenským výsledkem. Armádě se podařilo zdržet íránský jaderný program, ochromit schopnost Íránu k odvetě a zabít některé vysoce postavené velitele. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl generál, bezpečnostní expert a poradce izraelské vlády Amos Jadlin, který se v minulosti sám účastnil zničení jaderných programů v Iráku a Sýrii.
Před 110 lety se narodil generál Moše Dajan, jeden z nejbrilantnějších vojenských myslitelů 20. století, zásadní postava izraelské historie. Bojoval celkem v šesti válkách. Byl náčelníkem generálního štábu i ministrem, hrdinou šestidenní války, ale i mužem, kterému krajani zazlívali, že podcenil Araby před válkou jomkipurskou. Právě během ní navrhoval použití jaderných zbraní. Pokud by k němu došlo, mohl v kulisách studené války nastat dominový efekt atomového armageddonu, který by zřejmě smetl i nás.
Rusko začíná prohrávat válku na Ukrajině, napsal ve svém komentáři na webu Foreign Policy uznávaný expert na mezinárodní vztahy Michael Kimmage. Svou roli v tom podle něj hraje mimo jiné vývoj na frontě nebo dění na ruské domácí politické scéně. Pro Putina tak podle něj z války už nevede jiná cesta, než je přiznání porážky.
Miliardář Elon Musk, který je majitelem sociální sítě X, by mohl čelit problémům. Jak podle webu The New York Times upozornila organizace Tech Transparency Project, jeho společnost přijímá platby z účtů, které jsou spojovány s teroristickými organizacemi. K tomu navíc dochází i přesto, že organizace na platby upozorňovala již minulý rok.
Dominance tzv. Islámského státu (ISIS) je pryč. Přívrženci, kteří přežili, jsou dnes většinou vězněni v detenčních táborech. Mezi nimi i děti tehdejších islamistických bojovníků. Tito pohrobci vzpomínají na ISIS v dobrém a v reportáži Sky News z uprchlického tábora al-Hol dokonce slibují, že se vrátí a své nepřátele povraždí. Podle velitele jednotek, které tábor hlídají, jde o „mláďata chálífátu“.
Etnická čistka měla začátkem března za následek přes tisíc mrtvých civilistů v Sýrii. CNN zmapovala místa události a přinesla výpovědi očitých svědků násilností. Série útoků zároveň vyvolává otázku, zda má Sýrie pod novou vládou naději na slibovanou budoucnost v míru, anebo nikoliv.
Evropská unie poskytne letos a v příštím roce Sýrii mezinárodní pomoc ve výši téměř 2,5 miliardy eur (62,6 miliardy korun). Slíbila to během pondělního zahájení dárcovské konference o Sýrii v Bruselu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého však hrozí, že tyto prostředky skončí v rukou teroristů.
Spojené státy v neděli vyzvaly syrské úřady, aby postavily před spravedlnost islamisty, kteří v uplynulých dnech v západní Sýrii podle informací v médiích zmasakrovali stovky civilistů z náboženské menšiny alavitů, k níž patří bývalý syrský prezident Bašár Asad. Washington zároveň uvedl, že stojí při syrských náboženských a etnických menšinách. S odvoláním na prohlášení amerického ministra zahraničí Marka Rubia o tom napsala agentura Reuters. Nový syrský vůdce Ahmad Šara mezitím vyzval k míru a národní jednotě. Jeho úřad oznámil zřízení komise, která vyšetří střety na západě země. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk Šaru vyzval, aby hromadné zabíjení zastavil.