
V kancelářích dochází k „souboji“ hned pěti generací. Desatero rad ukazuje, jak nastolit mír
Před 110 lety se narodil generál Moše Dajan, jeden z nejbrilantnějších vojenských myslitelů 20. století, zásadní postava izraelské historie. Bojoval celkem v šesti válkách. Byl náčelníkem generálního štábu i ministrem, hrdinou šestidenní války, ale i mužem, kterému krajani zazlívali, že podcenil Araby před válkou jomkipurskou. Právě během ní navrhoval použití jaderných zbraní. Pokud by k němu došlo, mohl v kulisách studené války nastat dominový efekt atomového armageddonu, který by zřejmě smetl i nás.
Rusko začíná prohrávat válku na Ukrajině, napsal ve svém komentáři na webu Foreign Policy uznávaný expert na mezinárodní vztahy Michael Kimmage. Svou roli v tom podle něj hraje mimo jiné vývoj na frontě nebo dění na ruské domácí politické scéně. Pro Putina tak podle něj z války už nevede jiná cesta, než je přiznání porážky.
Miliardář Elon Musk, který je majitelem sociální sítě X, by mohl čelit problémům. Jak podle webu The New York Times upozornila organizace Tech Transparency Project, jeho společnost přijímá platby z účtů, které jsou spojovány s teroristickými organizacemi. K tomu navíc dochází i přesto, že organizace na platby upozorňovala již minulý rok.
Dominance tzv. Islámského státu (ISIS) je pryč. Přívrženci, kteří přežili, jsou dnes většinou vězněni v detenčních táborech. Mezi nimi i děti tehdejších islamistických bojovníků. Tito pohrobci vzpomínají na ISIS v dobrém a v reportáži Sky News z uprchlického tábora al-Hol dokonce slibují, že se vrátí a své nepřátele povraždí. Podle velitele jednotek, které tábor hlídají, jde o „mláďata chálífátu“.
Etnická čistka měla začátkem března za následek přes tisíc mrtvých civilistů v Sýrii. CNN zmapovala místa události a přinesla výpovědi očitých svědků násilností. Série útoků zároveň vyvolává otázku, zda má Sýrie pod novou vládou naději na slibovanou budoucnost v míru, anebo nikoliv.
Evropská unie poskytne letos a v příštím roce Sýrii mezinárodní pomoc ve výši téměř 2,5 miliardy eur (62,6 miliardy korun). Slíbila to během pondělního zahájení dárcovské konference o Sýrii v Bruselu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého však hrozí, že tyto prostředky skončí v rukou teroristů.
Spojené státy v neděli vyzvaly syrské úřady, aby postavily před spravedlnost islamisty, kteří v uplynulých dnech v západní Sýrii podle informací v médiích zmasakrovali stovky civilistů z náboženské menšiny alavitů, k níž patří bývalý syrský prezident Bašár Asad. Washington zároveň uvedl, že stojí při syrských náboženských a etnických menšinách. S odvoláním na prohlášení amerického ministra zahraničí Marka Rubia o tom napsala agentura Reuters. Nový syrský vůdce Ahmad Šara mezitím vyzval k míru a národní jednotě. Jeho úřad oznámil zřízení komise, která vyšetří střety na západě země. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk Šaru vyzval, aby hromadné zabíjení zastavil.
Syrské bezpečnostní složky a jejich spojenci od čtvrtka zabili přes 700 civilistů z alavitské menšiny, uvedla v sobotu podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Civilisté byli podle ní zabiti během operace syrských sil namířené proti stoupencům bývalého prezidenta Bašára Asada na západě země. Celkem si tyto boje podle SOHR vyžádaly už více než 1 000 lidských životů.
Syrské vládní jednotky v Latákíji a okolí, kde bojují s ozbrojenci, popravily 134 civilistů z řad alavitské menšiny. Podle agentury AFP to uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která disponuje v zemi rozsáhlou sítí svých informátorů. Vedle toho při bojích zemřelo 50 příslušníků vládních jednotek a 45 členů ozbrojených skupin, které úřady označují za stoupence bývalého prezidenta Bašára Asada, uvedla SOHR v předchozím prohlášení.
V Afghánistánu se stále šíří znepokojivá praktika Bačabazi, která spočívá v sexuálním vykořisťování mladých chlapců. Ti jsou nuceni tančit pro muže, kteří je následně zneužívají. Zpráva Davida Patrikarakose z Daily Mail přináší děsivý pohled na tradici, která odporuje morálním a právním normám.
Vyšetřování sobotního krvavého útoku v rakouském Villachu přineslo nové informace o pachateli. Třiadvacetiletý Syřan Ahmad G., který ubodal čtrnáctiletého chlapce a zranil dalších pět lidí, získal v Rakousku azyl v roce 2021. Obával se povinného odvodu do armády syrského prezidenta Bašára Asada, informoval deník Der Standard.
Kroky staronového prezidenta USA Donalda Trumpa pociťuje už i Česko. Plán na snižování rozpočtu Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) se dotýká i některých českých neziskových organizací. Přestože americký soud platnost Trumpova příkazu pozastavil, neziskové organizace po celém světě jsou v nejistotě. Místo asi deseti tisíc zaměstnanců chce Trumpova administrativa zeštíhlit aparát agentury na 600 zaměstnanců a výrazně snížit její rozpočet.