CNN Prima News Sýrie

Sýrie

Výpis příspěvků ke štítku „Sýrie“

Amerika se chystá vytrhnout kořen zla. Úder na Írán je jen otázkou času, tvrdí expert Visingr

Ještě jsme s vámi neskončili. Tak Američané komentují situaci poté, co v pátek podnikli odvetné údery na pozice proíránských milicí v Sýrii a Iráku. Jak se bude dál vyvíjet konflikt na Středním východě, který se ještě vyhrotil po nedávném zabití tří amerických vojáků? Bezpečnostní expert Lukáš Visingr pro CNN Prima NEWS odhaduje, že se Washington možná brzy rozhoupá k nečekaně ráznému řešení.

Drsná americká odplata za mrtvé vojáky. Zasáhli jsme, co jsme měli, chlubí se Pentagon

Páteční americké letecké údery v Iráku a Sýrii mířily na cíle spojené s lednovým útokem na americké vojáky v Jordánsku a byly vedeny tak, aby se vyhnuly civilním obětem, citují média mluvčího Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Kirbyho. Podle Pentagonu americká munice zasáhla to, co zasáhnout měla. Washington operaci označuje za první fázi své odpovědi na smrtelný útok proti svým vojákům z minulého týdne. Americká stanice CNN podotkla, že se do operace zapojily také bombardéry B-1.

USA zahájily odvetné údery po zabití vojáků v Jordánsku. Ostřelují cíle v Iráku a Sýrii

Spojené státy zahájily údery na cíle v Iráku a Sýrii. Jde o odvetu za útok dronem, který v neděli zabil tři americké vojáky na základně na severovýchodě Jordánska. S odvoláním na nejmenované americké činitele to uvádí světová média. Agentura AP píše o náletech na desítky cílů, syrská státní média hlásí mrtvé a zraněné po „americké agresi“. Americká armáda uvedla, že bylo zasaženo 85 cílů. Syrská organizace pro lidská práva na síti X informovala, že zahynulo nejméně 13 proíránských bojovníků. Prezident USA Joe Biden sdělil, že reakce bude pokračovat podle toho, jak USA uznají za vhodné.

Izraelci zaútočili v Damašku, tvrdí syrská média. Zemřelo pět členů íránských revolučních gard

Pět lidí bylo zabito při pravděpodobně izraelském útoku na budovu v syrském hlavním městě Damašku, kde se konalo setkání proíránských vůdců. Uvedla to podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle zdrojů agentury Reuters byli při útoku zabiti členové íránských revolučních gard, včetně jednoho vysokého představitele. Další lidé byli zraněni. Izrael událost nekomentoval.

Poker Hamásu o rukojmí: Věří v eso v rukávu, říká expert. Popsal skutečnou taktiku Izraele

Hamás si myslí, že rukojmí jsou pro něj eso pro vyjednávání, řekl bezpečnostní analytik Daniel Koštoval ve vysílání CNN Prima NEWS. Izrael podle něj ale ví, že zprávy o zvažovaném obnovení jednání o propuštění dalších rukojmí jsou jen taktikou k zastavení operace. Pokud by výměnou za rukojmí došlo k pozastavení bojů, mohl by se Hamás podle Koštovala stabilizovat, což by nebylo z bezpečnostního hlediska řešení.

Ať mír zavládne v Izraeli a Palestině. Papež v tradičním poselství kritizoval zbrojní průmysl

Papež František v pondělí ve svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyjádřil bolest nad oběťmi útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října a vyzval k ukončení izraelské vojenské operace a k řešení humanitární krize v Pásmu Gazy. Apeloval i na propuštění zbývajících rukojmí zadržovaných Hamásem. V poselství žádal papež také ukončení konfliktu na Ukrajině a na dalších místech světa.

Příměří mezi Izraelem a Hamásem vypršelo a v Gaze opět zuří těžké boje

Z Pásma Gazy byly v noci na sobotu hlášeny těžké boje, které se zaměřily zejména na oblast měst Gaza na severu a Chán Júnis na jihu tohoto úzkého pobřežního pásma, informoval server deníku The Times of Israel (ToI). Izraelská armáda ráno podle ToI oznámila, že za posledních 24 hodin od vypršení příměří s palestinským hnutím Hamás a obnovení bojů uskutečnila v celém pásmu vzdušné údery na více než 400 cílů. Agentura Reuters s odvoláním na Damašek napsala, že Izrael útočil také na cíle v Sýrii.

Čelíme nové vlně džihádu v Evropě. Terorismus může být dramaticky horší, varuje expert

Zaplaví Evropu nová vlna džihádistického terorismu? Po vypuknutí otevřeného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou jde podle profesora Petera Neumanna z katedry válečných studií britské King’s College London o velmi reálnou hrozbu. Svá tvrzení a obavy opírá o srovnání současné situace s občanskou válkou v Sýrii z doby před více než deseti lety, po které následovala nebývalá mobilizace islamistických radikálů také v Evropě. Myšlenku rozvedl na sociální síti X.