CNN Prima News Sýrie

Sýrie

Výpis příspěvků ke štítku „Sýrie“

Turecko plánuje pozemní operaci v Sýrii a Iráku. Cílem mají být Kurdové odplatou za atentát

21. listopadu 2022 18:15

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že jeho země plánuje pozemní operaci proti kurdským milicím YPG a PKK v iráckem Kurdistánu a na severu Sýrie. Akce by měla být jednou z reakcí na bombový útok 13. listopadu, kdy v Istanbulu po výbuchu nastražené bomby zahynulo šest lidí. Z něj Ankara viní právě Kurdy.

Turecko se mstí za terorismus v Istanbulu: Zaútočilo v Sýrii a Iráku, zemřelo 31 lidí

20. listopadu 2022 11:16

Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 31 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milic. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.

Internetem se šíří brutální video údajné vraždy ruského žoldnéře. Vzdal se, ubili ho kladivem

13. listopadu 2022 20:23

Na ruských sociálních sítích se v neděli rozšířilo video, které údajně zachycuje zabití bývalého ruského žoldnéře, který přešel na stranu Ukrajiny. Muž je ubit několika ranami kladivem do hlavy. Podle proruských blogerů jde o pomstu za jeho údajnou zradu, napsala agentura Reuters. Jak se muž jménem Jevgenij Nužin dostal zpátky do rukou Rusů, není jasné. Podle některých informací se tak stalo při výměně zajatců, on sám tvrdil, že byl unesen.

Otevřu žaluzie a tam skupinka hezounků ze Sýrie. Lidé z příhraničí chtějí posílit kontroly

30. října 2022 11:56

Další migranti nelegálně překračují hranice se Slovenskem a míří přes Česko dále do Evropy. Vláda proto před dvěma dny schválila prodloužení kontrol na východních hranicích. Za tu dobu zachytili policisté jen ve Zlínském kraji desítky migrantů. Lidé, kteří žijí v příhraničí, jsou za tuto pomoc rádi. Přesto si ale myslí, že by se měla hlídat i zelená hranice.

Eskalace i opakování historie. Experti popsali, proč by Rusko špinavou bombu použilo

25. října 2022 16:06

Obviňování Ruska a Ukrajiny z chystání takzvané špinavé bomby řeší takřka celý svět. Politolog Jan Šír ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že je nutné brát hrozbu vážně. Připomněl i historické spojitosti. Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno následně uvedl motivaci Ruska k možnému důvodu takovou zbraň použít.

Máme první oběti v řadách mobilizovaných, přiznalo Rusko. Úřady potvrdily pět mrtvých

13. října 2022 06:40

Starosta Kyjeva Kličko přiblížil následky ruského útoku na Kyjev. Některé z obětí podle něj uhořely v autech, chodce zasáhly šrapnely. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i proto žádá po světu další pomoc ve výši 961 miliard korun. O pomoc požádal v době, kdy na Ukrajinu dorazily nové dodávky zbraní od západních spojenců. Jejich příjem potvrdil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. A schyluje se k bitvě v ulicích Chersonu.

Generál Armagedon: Putinovu taktovku na Ukrajině drží nový velitel. Jeho pověst je brutální

10. října 2022 21:41

Novým velitelem ruských jednotek na Ukrajině se stal Sergej Surovikin. Jde o nechvalně známého generála, který v 90. letech střílel do prodemokratických demonstrantů a dvakrát byl ve vězení. Do nové funkce ho ruské ministerstvo obrany jmenovalo v sobotu, tedy v den, kdy došlo k výbuchu na Kerčském mostě. Ruská média Surovikinovi přezdívají generál Armagedon, a to pro jeho schopnost brutálně jednat ve válce.