Protikrizový balíček sníží DPH na ubytovací služby z 15 na 10 procent

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Daň z přidané hodnoty na ubytovací služby nebo vstupné na kulturní akce klesne z 15 na 10 procent. Ve vládním protikrizovém balíčku to schválila Sněmovna, nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. Poslanci také zvedli ruku pro senátní návrh, aby obce dostaly 1 200 Kč na obyvatele. Těmto samosprávám dává Sněmovna nově i možnost osvobodit nemovitosti na svém území od daně v případě mimořádných událostí – jako například při pandemii.

Soubor změn několika daňových zákonů dále podnikatelům snižuje silniční daň na nákladní vozidla i autobusy nad 3,5 tuny a budou si moci zpětně uplatnit daňovou ztrátu do výše 30 milionů korun.

Obce dostanou 1 200 Kč na obyvatele

Obce dostanou jednorázový příspěvek 1 200 korun ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů. Sněmovna s tím souhlasila na popud Senátu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) změnu podpořila. Vláda původně chtěla pomoci obcím zvláštním zákonem, Senát pomoc urychlil. Vložil ji do vládního protikrizového balíčku.

Kompenzace má nahradit výpadky peněz, o které obce i kraje přicházejí ze sdílených daní kvůli výplatě takzvaného kompenzačního bonusu, tedy podpory podnikatelům zasaženým ekonomickými dopady následků pandemie. Podle ministryně financí by kvůli tomu obce přišly o 4,5 miliardy korun, kompenzace jim má zajistit 12,8 miliardy korun. Krajům by výpadek měl nahradit státní příspěvek ve výši 12 miliard korun na opravy silnic a další příspěvek na sociální programy, řekla poslancům ministryně.

Zpětné uplatnění daňové ztráty

Schválený daňový balíček umožní také podnikatelům a firmám uplatnit zpětně daňovou ztrátu. V současnosti ji mohou poplatníci uplatnit až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že jsou opět v zisku. Vláda původně předkládala tento návrh bez limitu, Sněmovna ale posléze rozhodla, že ztrátu bude možné uplatnit zpětně jen do 30 milionů korun.

Balíček také rozšiřuje možnosti obcí osvobodit nemovitosti na svém území od daně z nemovitosti nejen na živelní pohromy, ale i na další mimořádné události jako pandemie nebo průmyslové havárie.

Nižší silniční daň nad 3,5 tuny

Předloha snižuje o čtvrtinu silniční daň u automobilů s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny bez rozlišení kategorie a podle ministryně půjde i o autobusy. Změna se projeví zpětně již od počátku roku 2020, což se projeví i snížením záloh, které mají být na tuto daň v letošním roce placeny. Loni se na této dani vybralo 6,6 miliardy korun. Od roku 2016 výběr neklesl pod šest miliard.

Schválený návrh zemědělcům zkracuje lhůtu pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů. Pod pojmem zelená nafta se rozumí nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů prokazatelně spotřebovaných pro zemědělskou prvovýrobu.

Tagy: