CNN Prima News silniční daň

silniční daň

Výpis příspěvků ke štítku „silniční daň“

Fiala se chlubil rušením daní. A teď není na důchody, váš žaludek bych chtěl, zní od lidí

Na jednu stranu šetříte na důchodcích a na straně druhé se chválíte za rušení daní, pustili se lidé do premiéra Petra Fialy (ODS). Důvodem byl plakát, na kterém se předseda vlády pochlubil zrušením silniční daně pro osobní automobily a dodávky. Připomenutí novely, kterou kabinet schválil už minulý rok, ale ve světle škrtání výdajů a obřího státního deficitu rozhořčilo některé uživatele a aktivisty na sociálních sítích.

Sníží se ceny na benzinkách? Poslanci schválili konec přimíchávání biosložek do paliv

Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu zřejmě od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří můžou k soukromým účelům využívat služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, by se měli dočkat daňového zvýhodnění. Počítá s tím vládní předloha, kterou ve středu ve zrychleném režimu v prvním čtení schválila Sněmovna. Změny mají pomoci firmám i občanům proti rostoucím cenám pohonných hmot. Předloha počítá i s dvouletým odkladem termínu zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024. Návrh změn zákonů nyní dostane k projednání Senát.

Protikrizový balíček sníží DPH na ubytovací služby z 15 na 10 procent

Daň z přidané hodnoty na ubytovací služby nebo vstupné na kulturní akce klesne z 15 na 10 procent. Ve vládním protikrizovém balíčku to schválila Sněmovna, nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. Poslanci také zvedli ruku pro senátní návrh, aby obce dostaly 1 200 Kč na obyvatele. Těmto samosprávám dává Sněmovna nově i možnost osvobodit nemovitosti na svém území od daně v případě mimořádných událostí – jako například při pandemii.

Stát posunul platbu silniční daně. Je to pomoc, ale ne významná, říkají daňoví poradci

Vláda ani v době koronavirové krize podnikatelům a živnostníkům, kterým svými opatřeními proti nákaze zkrátila nebo zastavila tržby, řadu daní neodpouští. Některé pouze odkládá a promíjí pokuty či poplatky. Jednou z přímo odložených daní je silniční daň. Platí totiž odklad záloh splatných za duben a červenec a lidé mohou daň zaplatit až v říjnu. Ročně na této dani stát vybere okolo šesti miliard korun, pro malé a nejvíce zasažené živnostníky jde tedy jen o ušetřené stovky či tisíce korun. Jenže pro další daně, na nichž vybere stát řádově více, žádné plošné úlevy neplatí.