reklama

Protivládní protesty v Chile se vrací. Policista shodil z mostu 16letého chlapce

Do ulic chilské metropole se po půlroční přestávce způsobené pandemií koronaviru vrátily protivládní protesty provázené násilím a střety s policií. Demonstrace zesílily poté, co byl kvůli pokusu o vraždu zatčen policista, který podle záběrů ze sociálních sítí srazil z mostu v centru Santiaga de Chile šestnáctiletého chlapce. Mladík je po pádu ze sedmimetrové výšky v nemocnici.

reklama

Stovky zejména mladých lidí demonstrovaly v pondělí na několika místech Santiaga de Chile. Na náměstí Plaza Italia v centru metropole protestující zapalovali pneumatiky, házeli kameny na obchody a strhli sloup veřejného osvětlení. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla. Podle agentury AFP se lidé shromažďovali i v dalších chilských městech.

K tématu

Protestní akce se v této jihoamerické zemi konají už několik týdnů každý pátek. Při poslední demonstraci policista Sebastián Zamora zranil šestnáctiletého chlapce, kterého při potlačování nepokojů shodil z mostu. Dvaadvacetiletý policista, který je nyní ve vazbě, byl obviněn z pokusu o vraždu. Chlapec utrpěl vážná zranění, i když není v ohrožení života, uvedl web eldesconcierto.cl.

K vyšetření události vyzvala v pondělí chilskou vládu mimo jiné organizace Human Rights Watch (HRW), podle níž je nutná reforma chilské policie, kterou kritizovala za porušování lidských práv už po loňských nepokojích na podzim.

Sociální bouře v Chile vypukly před rokem a vyžádaly si tři desítky obětí. Demonstrace, během nichž docházelo k rabování a zapalování automobilů i obchodů, vyvolalo zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. To byla ale jen poslední kapka, jíž přetekl pohár dlouhodobé nespokojenosti Chilanů, kteří požadují zejména reformu penzijního systému a změnu ústavy. Obojí přetrvává ještě z doby vlády diktátora Augusta Pinocheta (1973–1990).

Protesty chilská vláda loni zmírnila příslibem referenda, které však bylo kvůli pandemii nemoci COVID-19 odloženo na 25. října. V něm mají Chilané rozhodnout, zda změnu ústavy chtějí a kdo má její návrh vytvořit.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama