Patová situace? ANO podle průzkumu dál posiluje. Opoziční koalice ale mají skoro většinu

Volby do Poslanecké sněmovny by na přelomu srpna a září vyhrálo hnutí ANO se skoro 30 procenty hlasů. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala agentura Median pro MF Dnes. Na druhém místě by skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 21 procenty a hned za ní spojení Pirátů se Starosty. Jako poslední by se do Sněmovny probojovalo hnutí SPD s necelými 11 procenty. Ostatní strany by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.

Předvolební průzkumy nadále favorizují hnutí ANO Andreje Babiše. Tomu agentura Median přisuzuje 28,8 procenta hlasů. Následují obě opoziční koalice – Spolu (21,1 %) a PirSTAN (19,8 %).

Čtvrté místo patří hnutí SPD, které by obdrželo 10,7 procenta. Zároveň by podle průzkumu šlo o poslední politický subjekt, který by se do Poslanecké sněmovny probojoval. Pod pětiprocentní hranicí by totiž zůstali sociální demokraté (4,9 %), trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (4,7 %), hnutí Přísaha (4 %) i komunisté (3,5 %).

Při takovém výsledku by tak součet dvou opozičních koalic dělal 40,9 procenta, součet hnutí ANO a SPD by činil 39,5 procenta. Vzhledem k tomu, že metoda přepočítávání hlasů na poslanecká křesla zvýhodňuje silnější strany a také zohledňuje hlasování v jednotlivých krajích, výsledek by mohl směřovat k patové situaci při jednání o vládě.

Sestavit vládu s důvěrou? Tvrdý oříšek

Trojkoalice Spolu a Piráti se Starosty by mohli mít dohromady 100 poslanců. Ten samý počet by náležel součtu křesel hnutí ANO a SPD. Sestavit vládu s důvěrou by tak pro nově zvolené ústavní činitele nemuselo být vůbec lehké.

„Současná politická scéna je silně polarizovaná, třeba voliči ANO jsou ve všech svých preferencích natolik stabilní, že je velmi nepravděpodobné, že by změnili názor. Podobně to je u většiny ostatních stran. Jádra, která jsou přesvědčená, jsou přesvědčená docela dost do hloubky,“ vysvětlil Přemysl Čech z agentury Median.

Podle mnoha dalších expertů však s konečnými výsledky říjnových voleb mohou ještě značně zahýbat velké předvolební debaty. Před týdnem proběhl například dvouhodinový střet Andreje Babiše, šéfa Pirátů Ivana Bartoše, předsedy lidovců Mariana Jurečky a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na CNN Prima NEWS. Kromě ideologických rozporů v něm došlo i na osobní útoky.

Vyhrocená politická debata odstartovala vášnivou diskusi nejen v médiích, ale i na sociálních sítích. Na přímou konfrontaci Babiše s Bartošem se totiž dlouho čekalo. Volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října, zbývají do nich tedy zhruba čtyři týdny.

Tagy: