reklama

Patová situace? ANO podle průzkumu dál posiluje. Opoziční koalice ale mají skoro většinu

Volby do Poslanecké sněmovny by na přelomu srpna a září vyhrálo hnutí ANO se skoro 30 procenty hlasů. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala agentura Median pro MF Dnes. Na druhém místě by skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 21 procenty a hned za ní spojení Pirátů se Starosty. Jako poslední by se do Sněmovny probojovalo hnutí SPD s necelými 11 procenty. Ostatní strany by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.

reklama

Předvolební průzkumy nadále favorizují hnutí ANO Andreje Babiše. Tomu agentura Median přisuzuje 28,8 procenta hlasů. Následují obě opoziční koalice – Spolu (21,1 %) a PirSTAN (19,8 %).

Čtvrté místo patří hnutí SPD, které by obdrželo 10,7 procenta. Zároveň by podle průzkumu šlo o poslední politický subjekt, který by se do Poslanecké sněmovny probojoval. Pod pětiprocentní hranicí by totiž zůstali sociální demokraté (4,9 %), trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (4,7 %), hnutí Přísaha (4 %) i komunisté (3,5 %).

Při takovém výsledku by tak součet dvou opozičních koalic dělal 40,9 procenta, součet hnutí ANO a SPD by činil 39,5 procenta. Vzhledem k tomu, že metoda přepočítávání hlasů na poslanecká křesla zvýhodňuje silnější strany a také zohledňuje hlasování v jednotlivých krajích, výsledek by mohl směřovat k patové situaci při jednání o vládě.

Sestavit vládu s důvěrou? Tvrdý oříšek

Trojkoalice Spolu a Piráti se Starosty by mohli mít dohromady 100 poslanců. Ten samý počet by náležel součtu křesel hnutí ANO a SPD. Sestavit vládu s důvěrou by tak pro nově zvolené ústavní činitele nemuselo být vůbec lehké.

„Současná politická scéna je silně polarizovaná, třeba voliči ANO jsou ve všech svých preferencích natolik stabilní, že je velmi nepravděpodobné, že by změnili názor. Podobně to je u většiny ostatních stran. Jádra, která jsou přesvědčená, jsou přesvědčená docela dost do hloubky,“ vysvětlil Přemysl Čech z agentury Median.

Podle mnoha dalších expertů však s konečnými výsledky říjnových voleb mohou ještě značně zahýbat velké předvolební debaty. Před týdnem proběhl například dvouhodinový střet Andreje Babiše, šéfa Pirátů Ivana Bartoše, předsedy lidovců Mariana Jurečky a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na CNN Prima NEWS. Kromě ideologických rozporů v něm došlo i na osobní útoky.

Vyhrocená politická debata odstartovala vášnivou diskusi nejen v médiích, ale i na sociálních sítích. Na přímou konfrontaci Babiše s Bartošem se totiž dlouho čekalo. Volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října, zbývají do nich tedy zhruba čtyři týdny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Muž zadržel tři řidiče jako rukojmí, vyhrožoval zbraní. Zasahovalo policejní komando

Aktualizováno

Policie na dálnici v Bavorsku v úterý večer zadržela cestujícího, který v dálkovém autobusu vzal tři řidiče jako rukojmí, informoval server Focus Online s odkazem na policii. Podle policejního mluvčího muž tvrdil, že je ozbrojený. Policie ani po nočním výslechu údajného únosce nezná další podrobnosti. Jasné není ani, zda měl útočník skutečně zbraň. Podezřelým je 30letý srbský občan, píše deník Merkur.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama