reklama

Patová situace? ANO podle průzkumu dál posiluje. Opoziční koalice ale mají skoro většinu

Volby do Poslanecké sněmovny by na přelomu srpna a září vyhrálo hnutí ANO se skoro 30 procenty hlasů. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala agentura Median pro MF Dnes. Na druhém místě by skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 21 procenty a hned za ní spojení Pirátů se Starosty. Jako poslední by se do Sněmovny probojovalo hnutí SPD s necelými 11 procenty. Ostatní strany by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.

reklama

Předvolební průzkumy nadále favorizují hnutí ANO Andreje Babiše. Tomu agentura Median přisuzuje 28,8 procenta hlasů. Následují obě opoziční koalice – Spolu (21,1 %) a PirSTAN (19,8 %).

Čtvrté místo patří hnutí SPD, které by obdrželo 10,7 procenta. Zároveň by podle průzkumu šlo o poslední politický subjekt, který by se do Poslanecké sněmovny probojoval. Pod pětiprocentní hranicí by totiž zůstali sociální demokraté (4,9 %), trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (4,7 %), hnutí Přísaha (4 %) i komunisté (3,5 %).

Při takovém výsledku by tak součet dvou opozičních koalic dělal 40,9 procenta, součet hnutí ANO a SPD by činil 39,5 procenta. Vzhledem k tomu, že metoda přepočítávání hlasů na poslanecká křesla zvýhodňuje silnější strany a také zohledňuje hlasování v jednotlivých krajích, výsledek by mohl směřovat k patové situaci při jednání o vládě.

Sestavit vládu s důvěrou? Tvrdý oříšek

Trojkoalice Spolu a Piráti se Starosty by mohli mít dohromady 100 poslanců. Ten samý počet by náležel součtu křesel hnutí ANO a SPD. Sestavit vládu s důvěrou by tak pro nově zvolené ústavní činitele nemuselo být vůbec lehké.

„Současná politická scéna je silně polarizovaná, třeba voliči ANO jsou ve všech svých preferencích natolik stabilní, že je velmi nepravděpodobné, že by změnili názor. Podobně to je u většiny ostatních stran. Jádra, která jsou přesvědčená, jsou přesvědčená docela dost do hloubky,“ vysvětlil Přemysl Čech z agentury Median.

Podle mnoha dalších expertů však s konečnými výsledky říjnových voleb mohou ještě značně zahýbat velké předvolební debaty. Před týdnem proběhl například dvouhodinový střet Andreje Babiše, šéfa Pirátů Ivana Bartoše, předsedy lidovců Mariana Jurečky a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na CNN Prima NEWS. Kromě ideologických rozporů v něm došlo i na osobní útoky.

Vyhrocená politická debata odstartovala vášnivou diskusi nejen v médiích, ale i na sociálních sítích. Na přímou konfrontaci Babiše s Bartošem se totiž dlouho čekalo. Volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října, zbývají do nich tedy zhruba čtyři týdny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu
Zahraničí

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama