Prymula: Myslím, že druhá vlna koronaviru přijde. Proč by mi někdo dával trafiku?

V pátek v podvečer, po více než třech letech, opustil svou kancelář náměstka na ministerstvu zdravotnictví a zamířil do vládního angažmá jako zmocněnec pro vědu a výzkum. Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že ambice má odborné, nikoliv politické. Myslí si, že druhá vlna koronaviru přijde. Vakcína může být na konci roku a pak se začne vyrábět. Začínat ji vyvíjet nyní u nás podle Prymuly nedává smysl.

„Těch šest týdnů epidemie od 1. března do konce dubna bylo v tak hektickém módu, že nebyla šance přemýšlet do budoucna. Nic moc nebylo plánováno,“ reagoval na dotaz, zda měl coby známý šachista naplánovány kroky dopředu. „Tady se šachistické kalkuly neuplatnily.“ Dodal, že před začátkem epidemie byl na odchodu z ministerstva.

Kdo Prymulu překvapil pozitivně a kdo negativně?

Epidemiologa podle jeho vlastních slov během pandemie pozitivně překvapil český národ, který se semknul, šil roušky a respektoval bezpečnostní opatření. Nepotěšili ho naopak někteří lékaři, kteří – ač měli být v první linii – se natolik báli nového koronaviru, že se před ním takřka schovávali.

„Člověk zjistil, že když si sáhne na dno, je ještě schopen přežít,“ odpověděl na dotaz Pavlíny Wolfové, co se během onoho vypjatého období dozvěděl o sobě. „Když se podívám zpětně, je s podivem, že to člověk byl schopen fyzicky zvládnout,“ sdělil s odkazem na to, že ač sám mnoho nespí, tak čtyři hodiny denně už byly opravdu málo.

Když děláte něco naplno, tak polarizujete

Dostalo se i na pro mnohé nelogický krok během rozvolňování, kdy došlo na otevření hobbymarketů, zatímco jiné provozovny zůstaly ještě uzavřeny. „To nebylo úplně systémové, to je jasné,“ reagoval s tím, že při diskuzi na vládě ale padaly argumenty, kterým rozuměl, jako například názor, že během Velikonoc budou mít lidé velký prostor a pokud krizový štáb a vláda nechtěly, aby se občané shlukovali a někde se scházeli, tak jim zkrátka musely něco dát, aby se mohli zabavit jinak.

Prymula také uvedl, že v první fázi pandemie byly zdravotní zájmy zcela nadřazeny těm ekonomickým, zatímco v době rozvolňování už se muselo přihlížet i jinam.

Jaké to bylo, ocitnout se v pozici člověka, kterému někdo píše maily, že by ho vyhladil i s rodinou?

„Když děláte něco naplno, tak se vždy setkáváte s polárním názorem,“ reagoval a dodal, že to nebylo zase tak, že by ho chtěli lidé „věšet na nejbližším kandelábru“. S kritikou se navíc setkává delší dobu a je na to zvyklý.

Nejsem politik, proč by mi někdo dával trafiku?

Moderátorku zajímal i jeho pohled na to, zda jeho nově vytvořená funkce vládního zmocněnce není trafikou. „Já nejsem politik, takže proč by mi někdo dával trafiku?“ odpověděl a zopakoval, že chtěl sám odejít a navíc přijímá práci, která není vůbec jednoduchá.

„Já si myslím, že druhá vlna přijde,“ dodal na závěr pořadu. Sice budeme podle něj lépe připraveni, ale přístup lidí bude horší než během první vlny a ne všichni budou dodržovat regule jako nyní.

Byl jeho spor s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem odborný, nebo lidský? Kdy byla pro něj osobně doba nejhektičtější a kdy se cítil nejvíc na dně? S jakými pocity opouští ministerstvo? Co se za jeho působení na ministerstvu povedlo, nepovedlo a na čem bude nadále spolupracovat? Jaký je jeho pohled na vývoj a výrobu vakcíny a proč nemá smysl začínat nyní s vývojem u nás? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v přiloženém záznamu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Tagy: