reklama

Potřebuji pracovat s lidmi, kterých si vážím, odůvodnil Prymula konec na ministerstvu

Prvním hostem Show Jana Krause po pauze, kterou si vyžádala karanténní opatření, byl epidemiolog Roman Prymula. Ten v současnosti končí na pozici náměstka ministra zdravotnictví a bude dělat vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Přiznal, že poslední týdny mu změnily i soukromý život.

reklama

„Potřebuji pracovat s lidmi, kterým věřím a kterých si vážím. A když to není, jdu dál,“ vysvětlil Roman Prymula svůj konec na pozici náměstka ministra zdravotnictví.

Lidé podle něj stále řeší, proč například nemá bezpečnostní prověrku. Důvodem k jejímu neudělení by prý mohlo být jeho angažmá v podpoře tradiční čínské medicíny. „Polovina národa z toho dělá politiku, ale já si opravdu myslím, že se čínská medicína dá využít tam, kde normální medicína selhává,“ vysvětluje s tím, že si je vědom, že nikdy zcela nenahradí evropskou medicínu, ale je vynikajícím doplňkem, který dokáže opravdu pomoci.

Popularita, které nabyl především v posledních týdnech, mu podle jeho slov změnila soukromý i profesní život. „Hele, Prymula, dej si masku,“ popisuje epidemiolog, jak na něj reagují lidé, když ho potkají na ulici.

Bez Itálie by se závažná opatření nepodnikla

Že je situace s koronavirem opravdu vážná, si prý uvědomil, když se objevily první případy v Německu: „Tam byla dáma, která nakazila téměř všechny své kolegy ve firmě. A to jsem si začal říkat – a je to tady. A skutečně, za pár dnů to bylo i u nás. Sice jsem zprávu získal z médií, ale v Číně jsme situaci monitorovali již dlouho.“

Jakmile se objevil první případ v naší republice, věděl, že je nutno začít jednat. K přijetí účinných ochranných opatření prý přispěla vyhrocená situace v Itálii, jinak by se podle něj politici k tak závažným krokům přesvědčit nedali. „Pak se vytvořil model, který nebyl epidemiologický, ale matematický. Ukázal, že by na konci března v Česku došlo k úplné katastrofě. Třeba sedmdesát tisíc nemocných a řada mrtvých. Takže různí lidé začali navštěvovat různé politiky a přesvědčovat je o hrozícím nebezpečí. Až mi jednoho dne zavolal pan premiér a pozval mě na radu vlády,“ popsal profesor v Show Jana Krause.

Za roušky jsem musel bojovat

Prymula také připouští, že na počátku epidemie bylo Česko ztraceno, protože nemělo žádné ochranné prostředky. O to víc si váží toho, že lidé začali táhnout za jeden provaz a vyrábět doma roušky.

Velkým problémem podle mezinárodně uznávaného epidemiologa bylo, když jejich nošení zpochybnila WHO (Světová zdravotnická organizace). „Musel jsem v té době s WHO bojovat a naštěstí se ukázalo, že to bylo dobře, protože jinak bych asi visel na prvním kandelábru,“ řekl s úsměvem.

Prymula upozornil na to, že nebezpečí návratu epidemie je stále aktuální. Uznal, že její návrat by nejspíš vyžadoval jiný přístup: „Pochopili jsme, že druhá runda už nemůže probíhat takto. Ta by byla jinak.“ Už by se prý nezavíraly větší objekty, maximálně například podnik nebo důl.

Zdravý selský rozum

Pomoci by prý měla chytrá karanténa, díky které by se včas zachytila ohniska nákazy. Důležité je podle něj i očkování proti chřipce. „Když by tady na podzim bylo obojí, nebudeme vědět, co to je, a všichni budou chtít otestovat. A to budou statisíce lidí,“ popsal. Příchod chřipky odhaduje na listopad, pokud se však vrátí koronavirus, bylo by to dříve.

Vakcína na COVID-19 se podle něj testuje po světě a na konci roku by mohla být hotová. Ale pak se teprve začne vyrábět. „Lidem je potřeba poradit, aby se chovali podle zdravého selského rozumu. Některá opatření rozum nemají, například manévry s rouškou na bazénu, ty mě přivádějí k úžasu. Ale věřím, že se to nějak napraví,“ dodal k aktuálním pravidlům rozvolňování opatření Prymula.

Na celou část s Romanem Prymulou se můžete podívat tady:

Tagy:
Show Jana Krause Jan Kraus vakcína Roman Prymula pandemie chytrá karanténa rozvolňování opatření Ministerstvo zdravotnictví

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama