Potřebuji pracovat s lidmi, kterých si vážím, odůvodnil Prymula konec na ministerstvu

Roman Prymula

CNN_Domácí: SJK Ukazka PRYMULA_Prima

Prvním hostem Show Jana Krause po pauze, kterou si vyžádala karanténní opatření, byl epidemiolog Roman Prymula. Ten v současnosti končí na pozici náměstka ministra zdravotnictví a bude dělat vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Přiznal, že poslední týdny mu změnily i soukromý život.

„Potřebuji pracovat s lidmi, kterým věřím a kterých si vážím. A když to není, jdu dál,“ vysvětlil Roman Prymula svůj konec na pozici náměstka ministra zdravotnictví.

Lidé podle něj stále řeší, proč například nemá bezpečnostní prověrku. Důvodem k jejímu neudělení by prý mohlo být jeho angažmá v podpoře tradiční čínské medicíny. „Polovina národa z toho dělá politiku, ale já si opravdu myslím, že se čínská medicína dá využít tam, kde normální medicína selhává,“ vysvětluje s tím, že si je vědom, že nikdy zcela nenahradí evropskou medicínu, ale je vynikajícím doplňkem, který dokáže opravdu pomoci.

Popularita, které nabyl především v posledních týdnech, mu podle jeho slov změnila soukromý i profesní život. „Hele, Prymula, dej si masku,“ popisuje epidemiolog, jak na něj reagují lidé, když ho potkají na ulici.

Bez Itálie by se závažná opatření nepodnikla

Že je situace s koronavirem opravdu vážná, si prý uvědomil, když se objevily první případy v Německu: „Tam byla dáma, která nakazila téměř všechny své kolegy ve firmě. A to jsem si začal říkat – a je to tady. A skutečně, za pár dnů to bylo i u nás. Sice jsem zprávu získal z médií, ale v Číně jsme situaci monitorovali již dlouho.“

Jakmile se objevil první případ v naší republice, věděl, že je nutno začít jednat. K přijetí účinných ochranných opatření prý přispěla vyhrocená situace v Itálii, jinak by se podle něj politici k tak závažným krokům přesvědčit nedali. „Pak se vytvořil model, který nebyl epidemiologický, ale matematický. Ukázal, že by na konci března v Česku došlo k úplné katastrofě. Třeba sedmdesát tisíc nemocných a řada mrtvých. Takže různí lidé začali navštěvovat různé politiky a přesvědčovat je o hrozícím nebezpečí. Až mi jednoho dne zavolal pan premiér a pozval mě na radu vlády,“ popsal profesor v Show Jana Krause.

Za roušky jsem musel bojovat

Prymula také připouští, že na počátku epidemie bylo Česko ztraceno, protože nemělo žádné ochranné prostředky. O to víc si váží toho, že lidé začali táhnout za jeden provaz a vyrábět doma roušky.

Velkým problémem podle mezinárodně uznávaného epidemiologa bylo, když jejich nošení zpochybnila WHO (Světová zdravotnická organizace). „Musel jsem v té době s WHO bojovat a naštěstí se ukázalo, že to bylo dobře, protože jinak bych asi visel na prvním kandelábru,“ řekl s úsměvem.

Prymula upozornil na to, že nebezpečí návratu epidemie je stále aktuální. Uznal, že její návrat by nejspíš vyžadoval jiný přístup: „Pochopili jsme, že druhá runda už nemůže probíhat takto. Ta by byla jinak.“ Už by se prý nezavíraly větší objekty, maximálně například podnik nebo důl.

Zdravý selský rozum

Pomoci by prý měla chytrá karanténa, díky které by se včas zachytila ohniska nákazy. Důležité je podle něj i očkování proti chřipce. „Když by tady na podzim bylo obojí, nebudeme vědět, co to je, a všichni budou chtít otestovat. A to budou statisíce lidí,“ popsal. Příchod chřipky odhaduje na listopad, pokud se však vrátí koronavirus, bylo by to dříve.

Vakcína na COVID-19 se podle něj testuje po světě a na konci roku by mohla být hotová. Ale pak se teprve začne vyrábět. „Lidem je potřeba poradit, aby se chovali podle zdravého selského rozumu. Některá opatření rozum nemají, například manévry s rouškou na bazénu, ty mě přivádějí k úžasu. Ale věřím, že se to nějak napraví,“ dodal k aktuálním pravidlům rozvolňování opatření Prymula.

Na celou část s Romanem Prymulou se můžete podívat tady:

Tagy: