CNN Prima News epidemiolog

epidemiolog

Výpis příspěvků ke štítku „epidemiolog“

Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?

Počet akutně respiračních infekcí v České republice raketově roste. Nejvíce se lidé nakazí chřipkou, a jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), její detekce se pohybuje nad epidemickým prahem. Největší nárůst odborníci zaznamenali zejména u dětí, pokles naopak evidují u seniorů ve věku nad 65 let. Na druhé straně se v podstatně menší míře vyskytuje covid. Jak se proti onemocnění bránit a jaké jsou příznaky?

Češi opět sahají po respirátorech. V populaci je covid již rozšířen, připustil Prymula

Zájem o roušky a respirátory v Česku opět roste. Prodejci si rovněž všímají několikanásobného nárůstu poptávky po antigenních testech. Nemocní podle nich chtějí vědět, jestli se nakazili covidem, nebo zda se jedná o chřipku. Odborníci také apelují na nošení ochrany dýchacích úst zvláště v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Podle epidemiologa Romana Prymuly budou počty nakažených v dalších týdnech stoupat.

Prymula k výskytu štěnic: Důvodem je migrace odjinud. Větší zvířátka řeší hlavně ve Francii

Zvýšený výskyt štěnic napříč Evropou má souvislost s migrační krizí. Přicházejí k nám lidé z jiných hygienických podmínek. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to pronesl epidemiolog Roman Prymula, který připomněl, že u nás není situace natolik hrozná, i když byly zaznamenány například nové případy svrabu. Zároveň upozornil, že se ve Francii v rámci epidemie potýkají s „většími zvířátky“. Odborník se vyjádřil i k odmítání přesčasů lékaři.

Covid jako běžná nemoc? Průběh není vždy mírný, varoval Prymula. Připomněl i vakcíny

Ač byl covid celosvětově zařazen do kategorie běžných respiračních onemocnění, jeho průběh není stále nijak mírný, uvedl epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ohledně zvyšujícího se počtu případů této virové nákazy. Příznaky podle něj mohou být i méně obvyklé. Odborník připomněl i nový druh vakcíny, která je již distribuována k využití praktickým lékařům.

Lidé už nechtějí o covidu ani slyšet. Očkování je ale stále potřeba, shodli se odborníci

Na nárůst počtu případů covidu budeme muset zareagovat, uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa a souhlasil s ním i hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal. Odborníci upozornili na možnost nechat se očkovat proti chřipce a covidu během jedné návštěvy lékaře a zdůraznili, aby tento krok zvážili především ti, kteří spadají do zdravotně rizikové skupiny. Podobně se v pořadu Nový den vyjádřil i epidemiolog Roman Prymula.

Maďar: Češi si čím dál častěji z ciziny vozí exotické nemoci. Pomůže i repelent na letišti

Přibývá případů exotických nemocí, jako jsou malárie nebo horečka dengue. Jejich počty se již dostaly na předcovidovou hodnotu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Cestujícím do cizokrajných destinací proto doporučil, aby před odletem vyhledali ordinaci cestovní medicíny. Ta lidem například na míru doporučí, proti jakým onemocněním by se měli nechat naočkovat.

Zátěž jako ve sklárně, hodnotí tropy Prymula. Radí, jak se chovat a na co nikdy nezapomínat

Ve chvíli, kdy udeří vlny veder, je náš organismus vystaven takové zátěži, jako kdybychom byli ve sklárnách s velmi vysokými teplotami. Uvedl to epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Mezi nejohroženější skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či lidé s kardiovaskulárním onemocněním. Apeloval na to, aby lidé nenechávali děti v autech a nezapomínalo se na pitný režim.