CNN Prima News epidemiolog

epidemiolog

Výpis příspěvků ke štítku „epidemiolog“

V Německu řádí „pekelný pes“. Nová varianta covidu dostala děsivý název, říká Prymula

3. listopadu 2022 08:37

Koronavirová situace v Česku se v posledních týdnech zlepšila, nejvíce pomohlo teplé počasí. S příchodem zimy však bude pozitivních případů přibývat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Zmínil i nové varianty viru, které již nyní evidují nedaleko českých hranic. Přiblížil, jak nebezpečný je takzvaný „pekelný pes“, který se objevil v Německu.

Nedotýkejte se cizinců, radí kvůli opičím neštovicím „čínský Prymula“. Varování má háček

23. září 2022 06:57

Vyhněte se kožnímu kontaktu s cizinci a zabráníte tím šíření opičích neštovic. S takovým doporučením přišli čínští epidemiologové, kteří upozornili na první případ nákazy v pevninské Číně poté, co infikovaná osoba přicestovala ze zahraničí. Jejich rada sklidila mezi cizinci i jejich přáteli velkou bouři. O to víc je překvapilo následné vysvětlení, se kterým přišly místní úřady – varování má totiž souviset s pohlavním stykem.

Covidovou pandemii vystřídá chřipková vlna, varuje Prymula. Nastínil, kdy epidemie dorazí

8. září 2022 08:57

Do České republiky dorazily upravené vakcíny proti novým variantám koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že vakcíny poprvé cílí na koronavirovou variantu omikron a mají se aplikovat pouze jako posilující dávky. Očekává také, že na přelomu roku přijde chřipková epidemie.

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty

18. srpna 2022 21:28

V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Později informaci potvrdil i pro CNN Prima NEWS s tím, že zatím nemá informaci o tom, jestli bylo tělo zemřelého již převezeno zpět do České republiky. Maďar dále popisuje, že turista musel i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.

S příchodem uprchlíků z Ukrajiny přibývá nakažených HIV. Je to reálná hrozba, říká Prymula

19. května 2022 10:08

V České republice dochází k většímu záchytu případů HIV. Ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula potvrdil, že k nárůstu z části přispěli uprchlíci z Ukrajiny, kteří se s nemocí léčili ve své domovině. A zatímco podle něj představuje tato nemoc reálnou hrozbu, žádná velká opatření by se zavádět neměla. Stačí prý dodržovat „elementární pravidla“.