reklama

Prymula: Vláda rozvolnila příliš rychle. Jsme na hraně, systém je přetížený

Za současná vysoká čísla nově nakažených covidem v Česku může rychlé rozvolnění. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula.

reklama

„Bohužel, ta čísla příznivá nejsou. Když budeme hledat příčinu, bylo tu poměrně rychlé rozvolnění, kdy tomu čísla nasvědčovala. Je to kombinace rychlého rozvolnění, svátků, kdy řada z nás opatření ne úplně dobře dodržovala,“ hodnotil Prymula.

K tématu

Před Vánoci podle epidemiologa uškodilo také otevření škol. „Mělo to podle mě nulový dopad z hlediska vzdělávání, ale velký z hlediska nakažení se. Přes Vánoce se to kultivovalo v rodinách. Takhle rychle se rozvolňovat nemělo,“ zdůraznil poradce premiéra Andreje Babiše.

Podle Prymuly řada lidí vládním opatřením nevěří. Postoj občanů je podle něj jiný, než byl na jaře. Podle Prymuly za tím stojí fakt, že striktní restrikce už trvají dlouho. „Řada lidí tomu nevěří. Opatření ztrácejí na síle a nemohou stačit,“ uvedl Prymula.

„Pro lidi je to velmi dlouhé. Lidé poztráceli důvěru v to, že vláda dělá jen to nutné, aby je neomezovala,“ přidal se jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

V úterý a ve středu bylo případů více než 17 tisíc za den, což bylo nejvíc od začátku epidemie. Velkou roli ale hraje antigenní testování, díky kterému se podaří odhalit asi čtvrtinu případů, často mezi lidmi bez příznaků.

V sobotu testy ukázaly 8406 nově pozitivních osob, proti minulé sobotě jich přibylo o 3400.

K tématu

Tagy: očkování hejtman Roman Prymula Partie Martin Kuba Partie Terezie Tománkové vláda koronavirus COVID-19 covid

Další hlavní zprávy

Slovensko

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Další články
reklama
reklama