reklama

Prymula by zvážil regulaci vzdálenosti od domova. Jaká opatření by mohla zpřísnit?

Nejpřísnější opatření proti šíření covidu by podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly měla zůstat až do doby, kdy budou přibývat jen stovky nebo tisíc nových případů denně. Řekl to Českému rozhlasu Plus. Ani termín 22. ledna, do kterého je ve čtvrtek prodloužila vláda, podle něj nemusí stačit.

reklama

Uzavřené jsou v současné době školy (kromě mateřských škol a prvních a druhých tříd základních škol), restaurace a hotely. Platí zákaz vycházení mimo nezbytné cesty do práce, na nákup či do přírody, v noci je vycházení po 21. hodině zakázáno úplně.

K tématu

„Opatření bude nutné držet do doby, než se dostaneme na čísla mezi stovkami a jedním tisícem,“ řekl Prymula Českému rozhlasu Plus. Pokud by se zmírnila dříve, bude se podle něj Česko stále pohybovat mezi čtvrtým a pátým stupněm protiepidemických opatření. „To je obrovská zátěž pro zdravotnický systém,“ upozornil.

Na další zpřísňování podle něj už není prostor, spíše je třeba zaměřit se na dodržování stávajících opatření. Za zvážení podle něj stojí možná regulace vzdálenosti od domova, do jaké lidé mohou vycházet. „Má význam proto, aby nevznikaly různé excesy na horách,“ podotkl.

Čím déle opatření trvají, tím méně je lidé dodržují

Čím déle ale opatření trvají, tím méně je podle Prymuly lidé dodržují. Ta současná byla zavedena 27. prosince. Už čtvrteční počty nově nakažených, kterých bylo zhruba o 3 000 méně než předchozí den, jsou podle něj možná prvním důkazem o zlepšování situace.

Mezi pátkem a nedělí 10. ledna by se měla opatření projevit na počtech denních případů také podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, řekl to na páteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. V úterý a ve středu bylo případů více než 17 tisíc za den, což bylo nejvíc od začátku epidemie. Velkou roli ale hraje antigenní testování, díky kterému se podaří odhalit asi čtvrtinu případů, často mezi lidmi bez příznaků.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama