Reformujte policii, nebo se styďte. Rodina muže, který nepřežil zásah, žádá zákaz škrcení

Právní zástupce rodiny Tyrea Nicholse, který na začátku ledna zemřel v americkém Memphisu po brutálním zásahu policistů, vyzval Kongres k urychlenému přijetí policejní reformy. Blízcí 29letého muže ohledně toho v pátek telefonicky hovořili i s americkým prezidentem Joem Bidenem, napsal server BBC.

„Pokud nevyužijeme (Nicholsovy) tragické smrti k tomu, abychom konečně schválili zákon George Floyda, měli bychom se stydět,“ řekl právní zástupce Ben Crump ve vysílání stanice CNN.

Odkázal se při tom na normu, která by kriminalizovala kontroverzní policejní postupy, jako jsou škrtící chvaty. Pojmenovaná je po Georgi Floydovi, který v květnu 2020 zemřel při zatýkání policií poté, co mu jeden ze strážníků klečel přes devět minut na krku. Jeho smrt vyvolala celostátní i celosvětové protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

Návrh zákona přijala v roce 2021 demokraty ovládaná americká Sněmovna reprezentantů, v Senátu se ale zastavil, píše Reuters. Biden ve čtvrtek opět vyzval Kongres, aby zákon projednal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trest za zakleknutí Floyda. Expolicista Chauvin stráví více než 20 let ve vězení

Nicholsova matka se se ztrátou vyrovnává nadějí, že byl její syn předurčen k tomu, aby změnil svět, řekl Crump v neděli stanici ABC. „Z hloubi své duše věří, že Tyre sem byl seslán s nějakým úkolem a že z této tragédie vzejde větší dobro,“ uvedl právní zástupce.

Pětice policistů brutálně zbila Nicholse 7. ledna, muž o tři dny později podlehl svým zraněním v nemocnici. Americká prokuratura je minulý týden v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů. Úřady v závěru předchozího týdne také zveřejnily záběry zachycující policejní zákrok, což vedlo k demonstracím proti policejní brutalitě v několika amerických městech.

Tagy:
Joe Biden George Floyd Benjamin Crump Memphis Kongres Spojených států amerických Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Senát Spojených států amerických American Broadcasting Company