Trest za zakleknutí Floyda. Expolicista Chauvin stráví více než 20 let ve vězení

Bývalý policista Derek Chauvin, který zaklekl Afroameričana George Floyda.

Expolicista, který zaklekl Floyda, stráví ve vězení více než 20 let

Bývalý policista Derek Chauvin z Minneapolisu byl na základě federální žaloby pro porušení občanských práv George Floyda odsouzen ke 20 letům a pěti měsícům vězení, informovaly tiskové agentury. Incident, během kterého policista klečel Afroameričanovi na krku, se stal v květnu 2020. Z následné vlny masivních protestů vzešlo hnutí Black Lives Matter.

Bělošský policista Chauvin v květnu 2020 déle než devět minut klečel Afroameričanovi Floydovi na krku, zatímco zatýkaný muž opakoval, že nemůže dýchat. Floyd poté zemřel.

Chauvin byl za vraždu druhého stupně odsouzen ve státu Minnesota ke 22,5 roku vězení, ale proti tomuto rozsudku se odvolal. Federální trest 20 let a pět měsíců je konečný, protože byl vynesen na základě dohody o přiznání viny a trestu, uvedla agentura AFP.

„Opravdu nevím, proč jste to udělal. Tlačit někomu koleno na krk, dokud neskoná, je prostě špatné. Vaše chování je špatné a odporné,“ prohlásil federální soudce Paul Magnuson podle agentury AP při vynášení verdiktu. Vytkl Chauvinovi také to, že „naprosto zničil životy“ tří dalších policistů, přítomných na místě činu, když na místě převzal velení a odmítal ukončit zákrok.

Federální trest si má Chauvin podle agentury Reuters odpykávat souběžně s trestem vyneseným ve státu Minnesota. To pro Chauvina znamená, že bude přemístěn do federálního vězení ze státního zařízení, ve kterém je již sedm měsíců. Federální věznice bývají bezpečnější a s menšími omezeními, ale vzhledem k rozdílům ohledně způsobilosti k podmínečnému propuštění ve státním a federálním systému si Chauvin odsedí o něco více.

Chauvin se před soudem Floydově rodině přímo neomluvil ani nevyjádřil lítost. Místo toho popřál Floydovým dětem „všechno nejlepší v životě“.

Tagy: