CNN Prima News republika

republika

Výpis příspěvků ke štítku „republika“

Smutná zpráva pro královnu. Přichází o důležité území, vystřídá ji nová hlava státu

30. listopadu 2021 05:36

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu v úterý nahradila Sandra Masonová coby vůbec první prezidentka země, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Komunisté chtěli vznik Československa slavit už 14. října. Kvůli demonstraci a stávce

14. října 2021 15:07

Je nepopiratelnou skutečností, že pracující vyhlásili u nás republiku o 14 dní dříve, než se k tomu odhodlala česká buržoazie, uvádí se v knize Dokumenty moderní doby, kterou připravil Státní ústřední archiv v Praze roku 1978. Touto argumentací se komunisté několikrát pokusili přesunout oslavy vzniku Československa z 28. října na 14. října.

Šéf monarchistů: Nestýská se nám po princeznách, král by společnost dokázal spojit

9. ledna 2021 06:50

Své 60. narozeniny v pondělí oslaví dědic císařů Rakousko-Uherska Karel Habsbursko-Lotrinský. Bývalý rakouský politik a podnikatel, který je současnou hlavou habsburského rodu, mohl být českým králem, pokud by se historie vyvíjela jinak. Podle předsedy monarchistické strany Koruny České, Radima Špačka, by byl Karel Habsbursko-Lotrinský velmi důstojným panovníkem českých zemí. Šéf českých monarchistů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále popsal, proč je podle něj monarchie lepší oproti republice.