reklama

Restaurace ožily, pivo teče proudem. Na pátek a víkend máme plno, hlásí hospodští

Po téměř dvouměsíční pauze se opět probudily k životu hospody a restaurace. Většina z nich už má na pátek a nadcházející víkend první rezervace, některé hlásí dokonce plno. Radost z otevření ale střídá i nejistota, co přijde dál. Nikdo z provozovatelů nedokáže odhadnout, zda budou hosté ochotni se do podniků opět vracet.

reklama

Když v jedenáct hodin dopoledne otevřela v centru Českých Budějovic jedna z restaurací, brzy se do ní začali hrnout hosté. Je to šok, co k tomu víc říct, snad už bude situace lepší, ale nikdo neví,“ uvedl jeden z nich.

Podle nařízení snížil provozovatel restaurace Bohuslav Stropek její kapacitu o polovinu. Po necelé hodině měl skoro plno. A během dne přibývaly rezervace, zejména na pátek a sobotu večer. „Lidé si začali rezervovat volná místa, takže máme v současné době plno,“ řekl Stropek.

Restaurace mohou otevřít ráno v šest a hosty obsluhovat do deseti hodin večer. Každý podnik, který má předzahrádku, ji využil k tomu, aby navýšil kapacitu. Někteří dokonce investovali do tepelných zdrojů, zákazníci se u nich mohou zahřát i dekou.

V sousedních zemích zůstávají restaurace zavřené, podle ministerstva zahraničí nehrozí, že by se kvůli rozvolnění Česko stalo „hospodou Evropy“. „Výjimka na 24 hodin pro možnost cestovat po České republice se vztahuje na řadu případů kromě rekreace a turistiky. A myslím, že každý asi uzná, že silvestrovské nebo vánoční oslavy jsou rekreací,“ zdůraznila mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Vytočili více než 200 litrů piva

A jak to vypadá s obsazeností pražských podniků, vyrazil zjistit reportér CNN Prima NEWS Josef Kolina. Navštívil hospodu v Libni, která podle něj vizuálně velmi ožila, přestože v ní seděla zhruba polovina obvyklého osazenstva: „Ale přesně to tu hučí tím klasickým hospodským tónem. Je vidět, že se lidé na dnešek i zítřek těšili, je tu plně rezervováno a o hosty není nouze.“

Už za čtvrtek hospoda vytočila přes 200 litrů piva. „Stýskalo se mi, nejvíce po kamarádech, společnosti a po pivu. Zkrátka po všem, co k tomu patří,“ chválí si posezení jeden z hostů.

S rozvolněním a otevřením restaurací a obchodů byl odvolán i zákaz nočního vycházení, čemuž se v Praze nepřizpůsobila městská hromadná doprava, jejíž denní provoz stále končí v deset večer.

Tagy:
Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby
Praha

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

Za polní nemocnici v Letňanech zaplatí stát 88 milionů korun. Nikdo se tam neléčil

Ministerstvo zdravotnictví poslalo nemocnici Bulovka 88 milionů korun za polní nemocnici v Letňanech, uvedla ČT. Ta sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s COVID-19. Nakonec se v ní ale žádný pacient neléčil. Zaplatit bylo třeba nejen nájem, ale také energie. Většina sumy poputuje na konto miliardáře Pavla Sehnala, který poskytl pro nemocnici prostory.

Vrazím ti kudlu do zad, vyhrožují lidé starostce Mikulčic. Kvůli vyhnání dobrovolníků

Drsná kritika se snesla na sociálních sítích na starostku Mikulčic Martu Otáhalovou (Nový směr). Lidem vadí její nevybíravé chování vůči dobrovolníkům, kteří pomáhají obci zasažené tornádem. Kvůli ní totiž přišli o nocleh ve sportovní hale. Kromě nenávistných komentářů jí začaly chodit i SMS zprávy. Lidé jí vyhrožují podpálením domu či smrtí.

Živě
ON-LINE: Basketbalisté s Francouzi prohráli. Cesta za postupem se komplikuje

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec. Čeští basketbalisté odehráli druhý zápas na hrách, ve kterém podlehli Francii.

Můžu kandidovat v každém kraji, hlásá Babiš a směřuje do Ústeckého. Nahradí ho Havlíček?

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš opustí „svůj“ Středočeský kraj a o hlasy voličů bude usilovat v Ústeckém kraji. Došlo by tak na pikantní souboj, kde by se o vítězství mohl Babiš prát s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Premiér tvrdí, že kandidovat může kdekoliv. Definitivně jasno by mělo být ve středu večer, po jednání celorepublikového výboru ANO.

reklama

Domácí zpravodajství

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

reklama