reklama

Restaurace ožily, pivo teče proudem. Na pátek a víkend máme plno, hlásí hospodští

Po téměř dvouměsíční pauze se opět probudily k životu hospody a restaurace. Většina z nich už má na pátek a nadcházející víkend první rezervace, některé hlásí dokonce plno. Radost z otevření ale střídá i nejistota, co přijde dál. Nikdo z provozovatelů nedokáže odhadnout, zda budou hosté ochotni se do podniků opět vracet.

reklama

Když v jedenáct hodin dopoledne otevřela v centru Českých Budějovic jedna z restaurací, brzy se do ní začali hrnout hosté. Je to šok, co k tomu víc říct, snad už bude situace lepší, ale nikdo neví,“ uvedl jeden z nich.

K tématu

Podle nařízení snížil provozovatel restaurace Bohuslav Stropek její kapacitu o polovinu. Po necelé hodině měl skoro plno. A během dne přibývaly rezervace, zejména na pátek a sobotu večer. „Lidé si začali rezervovat volná místa, takže máme v současné době plno,“ řekl Stropek.

Restaurace mohou otevřít ráno v šest a hosty obsluhovat do deseti hodin večer. Každý podnik, který má předzahrádku, ji využil k tomu, aby navýšil kapacitu. Někteří dokonce investovali do tepelných zdrojů, zákazníci se u nich mohou zahřát i dekou.

V sousedních zemích zůstávají restaurace zavřené, podle ministerstva zahraničí nehrozí, že by se kvůli rozvolnění Česko stalo „hospodou Evropy“. „Výjimka na 24 hodin pro možnost cestovat po České republice se vztahuje na řadu případů kromě rekreace a turistiky. A myslím, že každý asi uzná, že silvestrovské nebo vánoční oslavy jsou rekreací,“ zdůraznila mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Vytočili více než 200 litrů piva

A jak to vypadá s obsazeností pražských podniků, vyrazil zjistit reportér CNN Prima NEWS Josef Kolina. Navštívil hospodu v Libni, která podle něj vizuálně velmi ožila, přestože v ní seděla zhruba polovina obvyklého osazenstva: „Ale přesně to tu hučí tím klasickým hospodským tónem. Je vidět, že se lidé na dnešek i zítřek těšili, je tu plně rezervováno a o hosty není nouze.“

Už za čtvrtek hospoda vytočila přes 200 litrů piva. „Stýskalo se mi, nejvíce po kamarádech, společnosti a po pivu. Zkrátka po všem, co k tomu patří,“ chválí si posezení jeden z hostů.

S rozvolněním a otevřením restaurací a obchodů byl odvolán i zákaz nočního vycházení, čemuž se v Praze nepřizpůsobila městská hromadná doprava, jejíž denní provoz stále končí v deset večer.

K tématu

Tagy: restaurace rozvolňování Jihočeský kraj rozvolňování opatření hospody koronavirus pivo Praha covid-19

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama