reklama

Restaurace ožily, pivo teče proudem. Na pátek a víkend máme plno, hlásí hospodští

Po téměř dvouměsíční pauze se opět probudily k životu hospody a restaurace. Většina z nich už má na pátek a nadcházející víkend první rezervace, některé hlásí dokonce plno. Radost z otevření ale střídá i nejistota, co přijde dál. Nikdo z provozovatelů nedokáže odhadnout, zda budou hosté ochotni se do podniků opět vracet.

reklama

Když v jedenáct hodin dopoledne otevřela v centru Českých Budějovic jedna z restaurací, brzy se do ní začali hrnout hosté. Je to šok, co k tomu víc říct, snad už bude situace lepší, ale nikdo neví,“ uvedl jeden z nich.

Podle nařízení snížil provozovatel restaurace Bohuslav Stropek její kapacitu o polovinu. Po necelé hodině měl skoro plno. A během dne přibývaly rezervace, zejména na pátek a sobotu večer. „Lidé si začali rezervovat volná místa, takže máme v současné době plno,“ řekl Stropek.

Restaurace mohou otevřít ráno v šest a hosty obsluhovat do deseti hodin večer. Každý podnik, který má předzahrádku, ji využil k tomu, aby navýšil kapacitu. Někteří dokonce investovali do tepelných zdrojů, zákazníci se u nich mohou zahřát i dekou.

V sousedních zemích zůstávají restaurace zavřené, podle ministerstva zahraničí nehrozí, že by se kvůli rozvolnění Česko stalo „hospodou Evropy“. „Výjimka na 24 hodin pro možnost cestovat po České republice se vztahuje na řadu případů kromě rekreace a turistiky. A myslím, že každý asi uzná, že silvestrovské nebo vánoční oslavy jsou rekreací,“ zdůraznila mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Vytočili více než 200 litrů piva

A jak to vypadá s obsazeností pražských podniků, vyrazil zjistit reportér CNN Prima NEWS Josef Kolina. Navštívil hospodu v Libni, která podle něj vizuálně velmi ožila, přestože v ní seděla zhruba polovina obvyklého osazenstva: „Ale přesně to tu hučí tím klasickým hospodským tónem. Je vidět, že se lidé na dnešek i zítřek těšili, je tu plně rezervováno a o hosty není nouze.“

Už za čtvrtek hospoda vytočila přes 200 litrů piva. „Stýskalo se mi, nejvíce po kamarádech, společnosti a po pivu. Zkrátka po všem, co k tomu patří,“ chválí si posezení jeden z hostů.

S rozvolněním a otevřením restaurací a obchodů byl odvolán i zákaz nočního vycházení, čemuž se v Praze nepřizpůsobila městská hromadná doprava, jejíž denní provoz stále končí v deset večer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama