Rezidence, Oválná pracovna či Situační místnost. Podívejte se, jak vypadá sídlo prezidenta USA

Sídlem amerických prezidentů je Bílý dům.

Jak to vypadá v Bílém domě

Český premiér Petr Fiala (ODS) navštívil Bílý dům téměř na den přesně po pěti letech. Jeho předchůdce Andreje Babiše (ANO) přijal tehdejší americký prezident Donald Trump. Jak vypadá sídlo nejmocnějšího muže planety, se můžete podívat ve videu v úvodu článku.

Nejznámější místností v Bílém domě je Oválná pracovna, oficiální pracovna amerických prezidentů. Hlavy státu si její podobu po svém nástupu tradičně mění podle svého vkusu, vybírají nový nábytek, obrazy z kolekce Bílého domu nebo amerických muzeí.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala v USA mluvil s dcerou Milady Horákové, stihl i prohru Bostonu v NHL. Biden četl z taháků

Právě v této místnosti se píšou americké dějiny. Richard Nixon odtud telefonoval s astronauty Apolla 11 a George W. Bush promluvil k národu po útocích 11. září 2001.

O patro níže, v suterénu, má prezident Spojených států k dispozici takzvanou Situation Room neboli Situační místnost, která slouží jako centrum pro správu zpravodajských služeb. Odsud nejmocnější muž světa dokáže monitorovat a řešit krize doma i v zahraničí.

Místnost disponuje zabezpečenou telefonní linkou a nejmodernějším komunikačním vybavením pro řízení amerických sil všude ve světě. Právě odsud byla řízena třeba operace, během níž byl za prezidentství Baracka Obamy dopaden terorista a někdejší šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Hlavní část, takzvaná rezidence, má čtyři hlavní patra. První dvě slouží primárně pro oficiální státní události, druhé a třetí patro tvoří zejména soukromé prostory pro rodinu amerického prezidenta.

Předlohou nejznámější místnosti je Modrý pokoj

Zahraniční hosté nejčastěji vchází Jižním vchodem. První, co státníci při návštěvě Bílého domu uvidí, je diplomatický přijímací pokoj. Tam také americký prezident předává jmenovací dekrety zahraničním diplomatům.

Přímo nad ním je slavný Modrý pokoj, který svým oválným tvarem sloužil jako předloha pro výstavbu Oválné pracovny v západním křídle. Dnes se tam konají menší státní recepce a večeře. Na stejném patře se nachází také největší pokoj v celém Bílém domě, Východní pokoj. V něm se konají recepce, tiskové konference, ceremoniály, ale také bankety.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fialův projev u Bidena? Směšná a zbytečná slova, to si mohl odpustit, diví se komentátoři

Tagy: