Fiala v USA mluvil s dcerou Milady Horákové, stihl i prohru Bostonu v NHL. Biden četl z taháků

Petr Fiala a Joe Biden v Bílém domě

Premiér Fiala navštívil Bílý dům

Premiéra Petra Fialu (ODS) čekal během jeho návštěvy Washingtonu nabitý program. Nejdůležitějším bodem bylo jednání s americkým prezidentem Joe Bidenem, kromě toho se ale český ministerský předseda setkal například s dcerou Milady Horákové Janou Kánskou. Stihl ale navštívit i zápas NHL. V úterý má premiér na programu jednání s americkými zákonodárci v Kongresu.

Biden na krátkém briefingu v Oválné pracovně novinářům řekl, že Česko považuje za důležitého spojence. Nadstandardní česko-americké vztahy vyzdvihl i český premiér Fiala.

ČTĚTE TAKÉ: Biden se vyznal z vřelého postoje k Česku, řekl Fiala. Vztahy obou zemí jsou nejlepší v historii

„Zaujalo mě, že český premiér mluvil podstatně déle než americký prezident. Biden také podstatnou část svého projevu četl z připravených kartiček,“ informovala přímo z Washingtonu redaktorka CNN Prima NEWS Sabina Dračková. Podle ní ovšem Biden využíval připravený text i při setkání s jinými světovými lídry v minulosti.

Redaktorka také informovala o tom, že schůzka měla zpoždění asi 40 minut. Ani to ale není u takových akcí ojedinělé. Ostatně už přílet českého vládního speciálu do USA byl opožděn, a to kvůli bouři s kroupami, která se Washingtonem prohnala.

Kromě setkání s americkým prezidentem Fiala stihl také jednání s šéfem CIA (americká Ústřední zpravodajská služba) Williamem Burnsem. Schůzky se zúčastnili šéfové všech tří českých tajných služeb a národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. V úterý pak předsedu vlády čeká jednání s americkými kongresmany.

Schůzka s Čechy a zápas NHL

Fiala se ale v USA zdaleka nevěnoval jen politice. Kromě popsaných jednání se premiér stihl potkat například s českými krajany. Mezi nimi nechyběla ani Jana Kánská, dcera československé političky a bojovnice za demokracii Milady Horákové, kterou v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravil komunistický režim.

Fiala kromě toho v metropoli Spojených států navštívil hokejový zápas NHL, v němž proti sobě hrály kluby Washington Capitals a Boston Bruins. Dres druhého jmenovaného týmu, který tentokrát prohrál, oblékají čeští hráči David Pastrňák, Jakub Lauko a Pavel Zacha.

Biden a Fiala spolu hovořili asi hodinu, schůzka se prý nesla v příjemném duchu. „Šlo o přátelské jednání, proběhlo ve skvělé atmosféře. Pan prezident ocenil roli České republiky v současném světě i naše vzájemné vztahy. Bavili jsme se obsáhle o pomoci Ukrajině. Pan prezident ocenil naši muniční iniciativu. Shodli jsme se, že podpora Ukrajiny musí pokračovat. Řešili jsme také situaci na Blízkém východě,“ potvrdil Fiala během pozdějšího brífinku.

Řeč přišla také na česko-americké vztahy. „Nemohu slovy vyjádřit, jak velmi si vážíme vašeho partnerství a spolupráce. Rád bych vám poděkoval za to, jak jsou naše vztahy silné,“ řekl Biden Fialovi. Český premiér americkému prezidentovi odpověděl, že oba národy sdílí stejné hodnoty, jako jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Připomněl také, že USA sehrály před více než 100 lety klíčovou roli při založení Československa.

Český premiér přivezl Bidenovi dva dárky. „České sklo, tedy umělecký produkt, který vytvořila studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové Anna Martinková. Vedle toho dám panu prezidentu Bidenovi ještě takový osobnější dar – Škáchovu fotografii Václava Havla s Madeleine Albrightovou, kterou pan prezident Biden dobře znal,“ uvedl Fiala pro CNN Prima NEWS ještě před setkáním.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Reportérka CNN Prima NEWS Sabina Dračková přiblížila detaily návštěvy českého Premiéra Petra Fialy ve Washingtonu

Tagy:
Ukrajina NHL americký prezident jednání Petr Fiala Bílý dům Joe Biden Milada Horáková Tomáš Pojar Jana Kánská Česko USA Washington Capitals Oválná pracovna Boston Bruins Kongres Spojených států amerických Washington, D.C. Central Intelligence Agency