
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
Americký prezident Donald Trump vytvořil nové slovo – panican. O jeho významu spekulují zahraniční weby i satirické profily na sociálních sítích. Jeden z nich zmínil, že by to mohlo znamenat napadení Panamy a Kanady.
Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy, ale současně i odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič bude v pátek hovořit se svými protějšky ze Spojených států. Evropská unie podle něj nebude nečinně přihlížet.
Americký prezident Donald Trump dostává své pověsti showmana, kterou si získal ještě v dobách, kdy se objevoval v televizi coby moderátor. Podle americké stanice CNN je to přesně situace, ve které staronová hlava státu chce být – stát v záři reflektorů, zatímco jeho konání sleduje celý svět. Aktuálně navíc slibuje velkou show se členy své vlády. Této akce, která se má týkat dalšího balíku cel, se obávají i jeho vlastní republikáni.
Americký prezident Donald Trump se činí nejen v politice, ale zásadně přeměnil i Oválnou pracovnu Bílého domu. Tu nyní zdobí nespočet zlatých sošek, vlajek a obrazů, píše CNN. Jeho předchůdci přitom volili skromnější výzdobu.
Po téměř deseti letech předává otěže vlády nad Kanadou tamní premiér Justin Trudeau svému nástupci – někdejšímu guvernérovi národních bank Kanady i Anglie Marku Carneymu. Ten slibuje pokračovat v odporu proti obchodní a celní válce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Carney, který se už stal šéfem kanadské Liberální strany, hlásá, že od USA „vyžaduje respekt“.
Ukrajinská obrana se bez americké pomoci zhroutí během několika měsíců, varoval ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Hynek Melichar. Zároveň se domnívá, že napojení amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko, které Ukrajinu před více než třemi lety napadlo, je hlubší, než si dokážeme představit.
Spojené státy se od Evropy distancovaly už před 100 lety. A radikálně omezily imigraci z Československa, Polska, Mexika či z celé Asie. „Jsme odhodláni nezaplétat se do politických konfliktů Starého světa,“ prohlásil o Evropě americký prezident Calvin Coolidge v inauguračním projevu ze 4. března 1925. Mnozí Češi v té době uvízli třeba na Kubě, a když se jim podařilo do USA vstoupit nelegálně, čekala je deportace. Coolidge prosazoval podobnou politiku, o jakou se po sto letech snaží jeho nástupce Donald Trump. Na mnohém by se ale oba prezidenti také neshodli, zásadně se lišily i jejich povahové rysy.
Americký prezident Donald Trump je nevyzpytatelný. Pokud by zastavil pomoc Ukrajině, v podstatě by ji obětoval. Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS to uvedl politický komentátor Roman Joch. Podotkl, že si Trump nyní myslí, že je míček po roztržce v Bílém domě na straně ukrajinského prezidenta. „Čeká na něco, co bude interpretováno jako veřejná omluva Zelenského. Ten navíc musí učinit ústupek, byť morálně je v právu,“ doplnil k tomu, co má hlava Ukrajiny nyní dělat. Zelenskému navíc doporučil nahodit oblek.
Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký ve vysílání CNN Prima NEWS přiblížil, v jakém momentu se páteční tisková konference v Oválné pracovně mezi Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským zvrhla v názorovou roztržku. Ukrajinský prezident podle něj netaktním způsobem poukázal na slabé místo šéfa Bílého domu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro stanici Fox News vyjádřil přesvědčení, že jeho vztahy s Trumpem lze napravit. Ukrajina je podle něj připravena na mír, ale potřebuje bezpečnostní záruky. Podle Trumpa ale přecenil své postavení a neusiluje o dosažení míru s Ruskem. Americký prezident Donald Trump to uvedl několik hodin po pátečním třaskavém setkání se Zelenským v Bílém domě. Podle agentury AP ho rovněž varoval, že bez uzavření míru přijde o podporu ze strany Spojených států.
Americký prezident Donald Trump už měsíce tvrdí, že vyjedná mír na Ukrajině, válka však stále trvá. Jaké má šéf Bílého domu možnosti? Podle magazínu The New Yorker jsou ve hře tři scénáře. Trumpovi se sice může podařit vyjednat skutečně udržitelný mír mezi Ukrajinou a Ruskem, případně aspoň dočasné příměří, za nejpravděpodobnější variantu však médium považuje pokračování konfliktu s podstatně menší americkou podporou Ukrajiny.