Putler i chlastánek. Minulý rok obohatil češtinu o řadu slov, slang mají i lidé bez domova

Nebudulínek, Putler nebo ekolep. I taková nová slova do slangové slovní zásoby Čechů přinesl rok 2022. Podobných novotvarů vymysleli Češi jen loni více než tři tisíce. Svůj speciální slovník už dlouhá léta mají třeba lidé bez domova.

„Nemám na alíky, tak chodím na dlaňovku, na chálku do beznaděje a večer si skočím do áčka a mezitím fárám, co to jde.“ Ano, i tohle je čeština a v podstatě základy bezdomoveckého slovníku. Hlavní roli v něm hrají zkratky pro názvy institucí. Například Áčko pro Armádu spásy. Do bezdomoveckého slovníku ale patří i perly jako bezinka – tedy bezdomovec – nebo mařenka, což je maření úředního výkonu.

„Oni si na tom nezakládají, ale ten jejich vnitřní svět a zároveň žargon to vyžaduje. Sami o sobě nemají problém mluvit jako o bezinkách, bezďácích, vágusech a tak dále,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS sociální kurátor pro Prahu 1 Pavel Pěnkava.

Tím nejznámějším výrazem z bezdomoveckého slovníku je ale pravděpodobně ono fárání. „Fárání, to je do kontejnerů,“ vysvětlil jeden z bezdomovců s tím, že si tam lidé bez domova hledají jídlo. „Mám klientku, která už dávno není na ulici a jenom tak pro radost jde každou neděli fárat,“ doplnil Pěnkava.

Covidový rok byl na novotvary bohatý

„Slang bezdomovců je těžký posbírat, protože to je uzavřená skupina. Častější je ten slovník, který proniká do společnosti, jako jsou právě ty alíky nebo benga jako policisté,“ řekl Martin Kavka, autor projektu Čeština 2.0.

Zatímco v covidovém roce 2021 nám čeština přinesla výrazy jako blatňáky, tedy uši odstávající od nošení roušek, a to podle jména bývalého ministra zdravotnictví, minulý rok už tak vtipný na výrazy nebyl. Přinesl například slovo Putler, což je Putin s odkazem na Hitlera. Našly se ale i veselejší kousky. Například chlastánek, tedy altánek určený k nalévání alkoholu, nebo příchlastek. To je člověk konzumující alkohol na účet jiných.

Tagy: