Kdyby někdo před třemi lety řekl, že má „FFP2“, málokdo by si uměl představit, co se pod zkratkou skrývá a co že to dotyčný vlastní. Dnes už si většina z nás vybaví respirátor. A najdou se i další příklady. Čechům se během pandemie koronaviru rozrostl slovník o slova a výrazy, kterým dříve rozuměli jen odborníci. Co všechno jsme se naučili?
Koronavirus
Snad nejskloňovanějším slovem posledních dvou let je koronavirus. Jedná se o virus, který patří do podčeledi Coronaviridae. Jeho název se odvíjí od typického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Správné označení viru je SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2), COVID-19 je pak název onemocnění, které způsobuje.
Potvrzeno. První případ varianty omikron v Česku, nakazila se žena z Liberce
Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu v pondělí oznámila liberecká nemocnice. Jde o první potvrzený případ této mutace v republice. Člověk ze středních Čech, který byl v kontaktu s nakaženou, má negativní test na COVID-19. Liberečtí hygienici prověřují kvůli omikronu dalších sedm lidí, kteří letěli s nakaženou ženou letadlem z Dubaje. Možný výskyt řeší i Jihomoravský kraj.
Omikron
Omikron je varianta covidu, která se poprvé objevila v listopadu v Jihoafrické republice. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila mutaci za znepokojivou, postihuje často mladé lidi. Nová varianta rychle mutuje, což jí podle vědců může pomoci, aby se rychleji šířila a dokázala obejít reakci lidského imunitního systému.
Tečka
A máte tečku? Aplikace, bez které se nedostanete do restaurace nebo bez ní nemůžete cestovat. Jedná se o digitální covid certifikát České republiky, kterým se můžete prokazovat po Evropské unii. Zaznamenává zdravotní stav vzhledem ke koronaviru (očkování, prodělaná nemoc či výsledek testu).
Antivirus
Antivirus je systém podpůrných programů pro lidi či firmy zasažené pandemií. Antivirus A se vztahuje na zaměstnance, kterým je kvůli nemoci nařízena karanténa nebo izolace. Antivirus B má ulevit firmám, které nemohou fungovat naplno.
Karanténa a izolace
Rozdíl mezi karanténou a izolací je jednoduchý. Do karantény musí ti, kteří byli potenciálně vystaveni covidu, ale jsou v současné době zdraví a nevykazují příznaky onemocnění. Karanténa je povinná a většinou probíhá doma, doba trvání je minimálně 10–14 dní, ale ve zvláštních situacích může být osoba v karanténě v nemocnici nebo ve vybraných zařízeních. Lidem s mírnými příznaky onemocnění je nařízena izolace. „Domácí izolace nebo samoizolace znamená zůstat doma nebo v určeném prostoru v jedné vyhrazené, přiměřeně větrané místnosti a pokud možno s použitím samostatné toalety,“ uvádí Státní zdravotní ústav.
ECMO
ECMO, zkratka extrakorporální membránová oxygenace, je mimotělní podpora života, která umožňuje u nemocného pacienta plně zajistit jak funkci srdce, tak i funkci plic. Zdravotníci ECMO využívají v nejtěžších stavech při onemocnění covidem.
FFP1, FFP2, FFP3
Různé druhy respirátorů. Dva nejpoužívanější typy během pandemie koronaviru jsou FFP2 a FFP3. Zkratka FFP vychází z anglického termínu „filtering face piece“ (filtrační maska na tvář), číslo označuje míru ochrany. Respirátory FFP3 jsou ještě účinnější než FFP2, jsou schopné zastavit viry a jejich minimální filtrační schopnost činí 99 procent. Existují i respirátory s označením FFP1, ty však před koronavirem nechrání, hodí se spíše do prašného prostředí, na stavby nebo do sléváren. Chrání před většími prachovými částicemi.
Lockdown
Slovo lockdown se používá během pandemie koronaviru, když vláda vyhlásí nejpřísnější opatření a téměř všechno zavře – ať už ekonomiku, nebo společnost. V překladu do češtiny tento anglický výraz znamená doslova uzamčení nebo uzávěru. Původ slova je zajímavý – používalo se pro uzamčení vězňů v celách. Slovo lockdown používají i v zahraničí, ve Španělsku například platil lockdown pro Barcelonu – lidé o víkendech nesměli odjet z města.
PCR test
PCR testem se zjišťuje, zda je člověk pozitivní na COVID-19. Testy se provádějí výtěrem z nosu nebo krku, vzorek se posílá do laboratoře a výsledek je za několik hodin. PCR testy hledají genetickou informaci viru, jsou založeny na využití polymerázové řetězové reakce (PCR), která zjišťuje ribonukleovou kyselinu (RNA) viru.
Best in covid
Slovní spojení Best in covid použil premiér Andrej Babiš (ANO) loni srpnu na mezinárodní konferenci. Popisoval, že Česká republika boj s covidem zvládá nejlépe, má nízká čísla nakažených a zemřelých. Několik měsíců poté se ale situace změnila. Vláda rychle rozvolňovala a Česko se naopak ve statistikách vyhouplo mezi nejvíce zasažené země. Situace nebyla lepší ani v roce 2021, během listopadu Česko zažívalo rekordní počty nakažených.
Novou slovní zásobou se zabývá i projekt Čeština 2.0. Podívejte se na rozhovor s jeho tvůrcem: