reklama

Rok od tragédie v Prešově: Při požáru panelového domu zemřelo osm lidí

Slovensko si v neděli připomíná smutné výročí. Při jednom z největších neštěstí v novodobých dějinách země zemřelo 6. prosince 2019 osm lidí a 40 dalších bylo zraněno. Kriminalisté příčiny požáru panelového domu dál vyšetřují, stíhají kvůli němu pět lidí.

reklama

Mohutná exploze otřásla Mukačevskou ulicí v Prešově přesně před rokem ve 12 hodin a 12 minut. S požárem bojovalo přes sto profesionálních i dobrovolných hasičů. „Jednu věc budu mít před očima skoro až do smrti. Toho starého pána, co tam stál v dece, a prostě jsme věděli, že není šance,“ uvedla Patrície, sousedka z vedlejšího domu.

Požár se v panelovém domě rychle rozšířil. „Přišla jsem k (matčiným) oknům a tam už strašně hořelo. Šlehaly plameny z okna, tam to bylo strašné. Prostě celá ta strana, jedenáctka, dvanáctka hořela,“ popisovala nejhorší momenty svého života Ingrid Pelechová, dcera jedné z obětí.

Pomohli lidé prostřednictvím sbírek, pomoc přišla i z ČR

Jiná obyvatelka domu Ivana Pančáková měla štěstí, že v době tragédie zrovna nebyla doma. V paneláku bydlela deset let a jen pár dní před neštěstím si koupila byt do osobního vlastnictví. „Čtyři dny jsem byla vlastníkem bytu, který už neexistuje. A bohužel jsem ho nestihla ani pojistit,“ sdělila.

Přibližně stovce obyvatel, kteří kvůli katastrofě přišli o střechu nad hlavou, pomohli jiní lidé prostřednictvím veřejných sbírek. Pomoc přišla i z Česka. Kladenská firma propůjčila 200tunový ramenový stroj s nůžkami na demolici.

Policie nakonec z neštěstí obvinila tři dělníky, kteří měli při stavebních pracích prorazit plynové potrubí. Pokud se prokáže jejich vina, hrozí jim 20 až 25 let vězení, nebo dokonce doživotí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

Ideální by bylo, aby se děti do školek vrátili 1. května, budu to prosazovat v pondělí na vládě, oznámila po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zároveň řekla, že izolačka funguje, proto ji prodlouží. S ostatními ministry se musí shodnout, zda o dva měsíce, nebo jestli ji protáhnou na celý rok.

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Ibrahimovic může mít problém, protože fušuje do sázek. Co hvězdnému útočníkovi hrozí?
Kdykoliv mohou začít krvácet. Život hemofilikům usnadňuje moderní léčba
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
reklama
reklama
Vzpomínky na štěstí. Královna zveřejnila svou nejoblíbenější fotografii s manželem

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Další články
reklama
reklama