reklama

Rok od tragédie v Prešově: Při požáru panelového domu zemřelo osm lidí

Slovensko si v neděli připomíná smutné výročí. Při jednom z největších neštěstí v novodobých dějinách země zemřelo 6. prosince 2019 osm lidí a 40 dalších bylo zraněno. Kriminalisté příčiny požáru panelového domu dál vyšetřují, stíhají kvůli němu pět lidí.

reklama

Mohutná exploze otřásla Mukačevskou ulicí v Prešově přesně před rokem ve 12 hodin a 12 minut. S požárem bojovalo přes sto profesionálních i dobrovolných hasičů. „Jednu věc budu mít před očima skoro až do smrti. Toho starého pána, co tam stál v dece, a prostě jsme věděli, že není šance,“ uvedla Patrície, sousedka z vedlejšího domu.

Požár se v panelovém domě rychle rozšířil. „Přišla jsem k (matčiným) oknům a tam už strašně hořelo. Šlehaly plameny z okna, tam to bylo strašné. Prostě celá ta strana, jedenáctka, dvanáctka hořela,“ popisovala nejhorší momenty svého života Ingrid Pelechová, dcera jedné z obětí.

Pomohli lidé prostřednictvím sbírek, pomoc přišla i z ČR

Jiná obyvatelka domu Ivana Pančáková měla štěstí, že v době tragédie zrovna nebyla doma. V paneláku bydlela deset let a jen pár dní před neštěstím si koupila byt do osobního vlastnictví. „Čtyři dny jsem byla vlastníkem bytu, který už neexistuje. A bohužel jsem ho nestihla ani pojistit,“ sdělila.

Přibližně stovce obyvatel, kteří kvůli katastrofě přišli o střechu nad hlavou, pomohli jiní lidé prostřednictvím veřejných sbírek. Pomoc přišla i z Česka. Kladenská firma propůjčila 200tunový ramenový stroj s nůžkami na demolici.

Policie nakonec z neštěstí obvinila tři dělníky, kteří měli při stavebních pracích prorazit plynové potrubí. Pokud se prokáže jejich vina, hrozí jim 20 až 25 let vězení, nebo dokonce doživotí.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Ekonom: Dva dny volna mohou být pro firmy likvidační. Rozdávání aut by bylo levnější

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabádá firmy, aby svým zaměstnancům, kteří se nechají očkovat proti covidu, daly dva dny volna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však jedná o příliš drahý špás. „S experty to nikdo nekonzultoval. Za mě je to příliš drahé opatření, které bude stát hodně peněz. Kdybychom v očkovací loterii rozdávali automobily, tak to bude daleko levnější,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama