ropa

Výpis příspěvků ke štítku „ropa“

Zlevní v Česku nafta? Rusko ruší embargo na většinu vývozu ropy, podle ekonomů očekávaný krok

Rusko opět začalo vyvážet ropu ve velkém. Embargo platilo dva týdny a nevztahovalo se na Arménii, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán. V platnosti ještě zůstává zákaz vývozu benzinu. Podle vyjádření hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy pro CNN Prima NEWS byl krok očekávaný, protože Rusko tím tratilo. Pro Českou republiku ale může být současná situace výhodná, protože řidiči na čerpacích stanicích mohou vidět zlevnění nafty.

Hrozí nedostatek ropy, s maržemi se neustále kouzlí. Ceny paliv opět porostou, varoval Kovanda

Na světovém trhu hrozí největší nedostatek ropy od roku 2007, tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V následujících týdnech proto podle něj může dojít k opětovnému růstu cen pohonných hmot. Za dosavadním zdražení navíc nestojí pouze externí vlivy, ale i „kouzlení“ s maržemi ze strany čerpadlářů, těžařů či rafinérií, doplnil ekonom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Naopak podle ekonoma a premiérova poradce Štěpána Křečka nás v dohledné době čeká stagnace cen benzinu a nafty.

Z černých lesů nejsme venku, míní Kovanda. Varoval před možnou naftovou krizí

Je riziko, že motorové nafty nebude dostatek. Z černých lesů – té velké krize – ještě nejsme venku. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Štěpán Hájek, analytik XTB, se k varování připojil. Rusko totiž zakázalo vývoz nafty a dalších ropných produktů mimo země bývalého Sovětského svazu. Určitý nedostatek nafty může podle odborníků nastat již na konci roku.

Tankování se stále prodražuje. Ceny paliv strmě rostou, litr stojí přes 40 korun

Zdražování pohonných hmot pokračuje, litr benzinu i nafty již stojí přes 40 korun. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 40,48 Kč, před týdnem byl o 43 haléřů levnější. O 1,34 koruny na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,22 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Tankujte plnou, radí ekonom. Zhodnotil vliv miliardových platů fotbalistů v Arábii na ceny

Doporučoval bych teď tankovat plnou nádrž, pohonné hmoty budou v následujících týdnech zase o něco dražší, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Zároveň reagoval na tvrzení ekonoma Lukáše Kovandy, že cenu ropy ovlivňuje i potřeba Saúdů získávat peníze na fotbalové hvězdy. Podle Křečka jde o nesmysl.

Rusko zvažuje zákaz vývozu ropných produktů, píše TASS. Potýká se s nedostatkem paliv

Ruská vláda zvažuje, že na určitou dobu zcela zakáže vývoz ropných produktů, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu. V pátek o tom informovala ruská tisková agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj. Rusko patří mezi největší producenty ropy na světě. V poslední době se však potýká s nedostatkem pohonných hmot. Ten je důsledkem kombinace negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy s infrastrukturou a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot.

Česko dováží stále více ruské ropy. Platby překračují průměr posledních let, varuje ekonom

Česko využívá stále více ruské ropy. V první polovině letošního roku činil její podíl dovezený prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. V loňském roce se přitom procenta pohybovala okolo 56 a v předchozích letech byly hodnoty ještě nižší. Uvedla to státní společnost Mero. Podíl ruské ropy je tak nejvyšší minimálně od roku 2012. Od loňska přitom v EU platí zákaz dovozu ropy z Ruska, Česko má při využití ropovodu Družba výjimku.