ropa

Výpis příspěvků ke štítku „ropa“

Rusové ostřelují ukrajinskou infrastrukturu. Výpadky proudu hlásí i Moldavsko

23. listopadu 2022 07:18

Ruské střely ve středu poničily infrastrukturu v Kyjevské oblasti. Region je po útocích bez proudu, uvedl na Telegramu oblastní gubernátor Oleksij Kuleba. Problémy s dodávkami elektřiny zaznamenaly i další části Ukrajiny a také Moldavsko. Kyjev podle starosty Vitalije Klička hlásí civilní oběti a metropole je bez vody. Ukrajinci podle informací prezidenta Volodymyra Zelenského staví „centra neporazitelnosti“. Europoslanci schválili označení Ruska za stát podporující terorismus.

Další záhadná exploze v Rusku daleko od ukrajinských hranic. Gubernátor mluví o útoku dronu

16. listopadu 2022 17:18

U ruské vesnice Stalnoj Kon došlo ve středu k explozi. Výbuch zasáhl místní ropné skladiště. Podle gubernátora oblasti Andreje Klyčkova byl za incidentem „útok bezpilotního letounu“. Ukrajinci o explozi rafinérie, která se nachází zhruba 180 kilometrů od hranic Ruska s Ukrajinou, hojně informují, ale zodpovědnost za výbuch nepřiznávají.

Na Dušičky si připlatíme. Květináři se bojí, že přijdou o zákazníky kvůli vyšším cenám

26. října 2022 10:09

Tradiční vzpomínka na všechny zesnulé vyjde letos draho. Důvodem jsou vysoké ceny energií a nejrůznějších produktů pro pěstování květin nebo výrobu svíček. Zástupce Svazu květinářů a floristů pro CNN Prima NEWS řekl, že ceny květin stále rostou a spolu s energetickou náročností je právě podzim a zima kritickým obdobím. Někteří majitelé květinářství už nyní ani tolik nezdražují, protože se bojí nedostatku zákazníků.

Benzin dál nekontrolovaně zdražuje. Není za tím jen ruská agrese, shodli se ekonomové

25. října 2022 12:21

Už bezmála měsíc mohou řidiči pozorovat další výrazný růst cen pohonných hmot. Zatímco na začátku roku byla jeho tahounem zejména ruská agrese na Ukrajině, v současné době se na zdražení podílejí i další vlivy – vývoj na světových trzích, strach z možného embarga na ruské ropné produkty či stávka francouzských pracovníků v rafinériích.

Schizofrenní Evropa? Pravou rukou plácá po zádech Ukrajinu, levou plní kapsy Putinovi

12. října 2022 11:02

Evropské státy už řadu měsíců kritizují Rusko za válku na Ukrajině. Finančně i vojenským materiálem sice podporují Kyjev, na druhou stranu však nadále posílají velké peněžní částky také do Moskvy. Musí totiž platit za ruské suroviny. Helsinské Centrum pro výzkum energie a čistého vzduchu (CREA) nedávno přišlo s konkrétními čísly a informacemi, kolik Rusové od zahájení invaze vydělali na prodeji svých surovin evropským státům. Ty podle organizace de facto bez přestání financují ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jeho tažení na Ukrajině.

Nemáme žádné rafinerie, stěžovala si Dostálová. Jednu prodal Babiš, připomněl jí Kalousek

9. října 2022 20:50

Společnost Unipetrol pomáhal zprivatizovat Andrej Babiš (ANO), je to dodnes nevyšetřený zločin, napsal exministr financí Miroslav Kalousek na sociálních sítích. Reagoval tím na slova bývalé šéfky resortu pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), která v nedělní Partii Terezie Tománkové uvedla, že se české rafinérie rozprodaly v 90. letech. Už ovšem nezmínila, že Babiš sehrál určitou roli při privatizaci Unipetrolu, který nyní patří Polákům. „Ach, ta selektivní paměť,“ rýpnul si Kalousek do exministryně.

Indie odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině. Putinovy suroviny jí ale vonět nepřestaly

5. října 2022 18:59

Indie se prezentuje jako země, která se staví proti ruské agresi na Ukrajině. Tamní premiér Naréndra Módí to ostatně dal při posledním setkání s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem jasně najevo. A vysloužil si za to ovace Západu. Jenže Indie i nadále ve velkém skupuje Putinovy suroviny – ropou a uhlím počínaje, vojenským vybavením konče.

Podpora energetické nezávislosti na Rusku je na světě. Unie rozdělí 20 miliard eur

4. října 2022 12:04

Státy Evropské unie se v úterý shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard Kč) určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci unijní země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů či prodeje emisních povolenek. Česká republika by měla získat asi 16,7 miliardy Kč.