reklama

Vyhubme komáry a už nikdy neuvidíme vlaštovku, říká v rozhovoru Dan Bárta

Všechno začalo cestou na Novou Guineu se záměrem fotit přírodu. Pár rozmazaných fotografií vážek pak odstartovalo dvacetiletou cestu světem hmyzu, kterou zpěváka a textaře Dana Bártu provází hlavně ony vážky. Co zažil při svých cestách a proč bychom si měli podle něj hmyz hýčkat?

reklama

S fotografováním koketoval už na škole, ale cestu si k němu doslova prošlapal až později. Když v roce 1996 vycestoval na Novou Guineu, kde chtěl původně fotit květiny a zvířata, musel se většinu cesty brodit vodním tokem. „Jak jsem tak chodil těmi pralesními říčkami, tak jsem zjistil, že nejčastější a nejatraktivnější objekty byly vážky,“ vzpomíná v rozhovoru Dan Bárta. Fotografie se však příliš nevydařily. Větší úspěch přinesla cesta do Mexika. Při snaze rozpoznat nafocené druhy se Bárta spojil s odborníkem Dennisem Paulsonem. „Byla to náhoda, že jsem potkal správné lidi ve správný čas a že jsem je (vážky) začal vidět větší, než ve skutečnosti jsou,“ vzpomíná Dan Bárta.

Při svých cestách zbytečně neriskuje, jak ale sám říká, člověk občas udělá chyby z nepozornosti. „Třeba když přebrodí řeku a na druhé straně si všimne cedule, kde ti někdo doporučuje, abys tu řeku zbytečně nebrodil, protože tam může být krokodýl,“ líčí Bárta. „Můj přístup je takový umírněný. Zhynout kvůli koníčku –⁠ to bych musel být Ayrton Senna (automobilový závodník, pozn. red.),“ říká v rozhovoru s Janem Šťastným.

Přijít o hmyz je horší než přijít o ropu

Krom vážek má zpěvák v oblibě brouky, především pak střevlíky a tesaříky, které nazývá dětskou láskou. Zvláště se mu ale líbí tzv. pestřenky. „To je parta, která mě uchvacuje, a říkám si, že kdybych měl ještě aspoň půlku života k tomu celému, co mám teď, tak bych se ně podíval zblízka,“ zamýšlí se v rozhovoru Dan Bárta, podle kterého je povědomí o hmyzu nutností. „Žádné zvíře na světě si nelibuje ve svých parazitech –⁠ proč by měl mít člověk rád komára, to vlastně nemá smysl, ale je dobré vědět, že komár je při své nadprodukci obrovskou potravinovou základnou pro spoustu dalších zvířat, která rádi máme. Vyhubme mouchy a komáry a potom budeme mít smůlu s jakýmkoliv vyhozeným masem a už nikdy neuvidíme vlaštovku,“ vysvětluje.

Používání mucholapek nebo odpuzovačů hmyzu v rámci domácností podle zpěváka není problém. Ten nastává  v případě používání chemie kvůli vyhubení larev komárů přímo ve vodě. „Nikdo se neodváží namodelovat situaci, že hmyz nebude. To by celý udělalo takhle daleko rychleji, než kdybychom přišli o všechnu ropu. Pokud vypadne něco jako hlavní opylovač a hlavní potravinová základna a nejdůležitější rozkladač mrtvé hmoty, tak máme problém veliký,“ zaznívá v rozhovoru.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama