CNN Prima News rozpočtový schodek

rozpočtový schodek

Výpis příspěvků ke štítku „rozpočtový schodek“

Tlustý: Zločinecká vláda situaci jen zhoršuje. Řešením je úřednický kabinet, navrhuje Škromach

Konsolidační balíček je nezodpovědnost a katastrofa. Kroky zločinecké vlády budou krizi jen zhoršovat. Tak se k ekonomickým rozhodnutím kabinetu Petra Fialy (ODS) vyjádřil bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Odvolal se i na statistiku, podle níž má Česko desetkrát více úředníků na počet obyvatel než Švýcarsko. Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí za ČSSD (nyní SOCDEM) Zdeňka Škromacha by v současné situaci byla nejpotřebnější úřednická vláda.

Vládě chybí komunikační šejkové. Žaloba mezi ministry je běžná věc, shodli se experti

Kompetenční žaloba zní hrozivě, ale jedná se o standardní záležitost ve správním řádu. Tak se ke kroku ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) žalujícího ministra vnitra Víta Rakušana ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil marketér Vilém Rubeš. Stejně to vidí i publicista a odborník na politický marketing Petros Michopulos. Ten zdůraznil, že se nejedná o spor samotných ministrů, ale jednotlivých resortů, přičemž soud určí, kdo má rozhodovací pravomoc.

Konsolidační balíček prošel prvním čtením. Stanjura je šibal, vyčetla mu Schillerová

Tři dny. Tolik času trvalo, než se konsolidační balíček pro ozdravení veřejných financí prokousal prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Vládní a opoziční zákonodárci se více než 27 hodin přeli nejen o daňových úpravách, ale také mezinárodní politice, důchodech či gastroprůvodci Michelin. Nakonec konsolidační balíček ustál pokusy o smetení ze stolu – opozici se nepodařilo návrh zamítnout ani vrátit k přepracování. Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Druhé čtení by se mohlo uskutečnit začátkem září.

Vláda připouští, že bude ještě víc škrtat. Na podzim nás čeká velké překvapení, říká expert

Na podzim se od vlády dočkáme velkých překvapení. Uvedl to šéfredaktor týdeníku Echo24 Dalibor Balšínek v pořadu K věci. Kabinet Petra Fialy podle něj bude muset dříve nebo později něco dělat se schodkem veřejných financí, který vznikl v důsledku konsolidačního balíčku. K zásadním rozhodnutím však dojde až po prázdninách. Vláda by měla také vysvětlit změnu svého postoje k evropské migrační politice, dodal Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Poslanci schválili návrh rozpočtu Fialova kabinetu. I přes Zemanovu kritiku

Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry přepracovaného státního rozpočtu, který předložil kabinet Petra Fialy (ODS). Nová pětikoaliční vláda přišla s návrhem schodku 280 miliard korun, což je o 97 miliard méně než činil původní plán bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Pro bylo 104 zákonodárců, proti 82 poslanců ze 187 přítomných.

Ministr Síkela se ostře pustil do Schillerové: Jsme kvůli vám best in inflation

Sněmovna se ve čtvrtek zabývala řešením energetické krize. I tohle téma doprovázely ostré hádky. Poprvé na sebe významněji upozornil nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), který se pustil především do bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Kritizoval ji za současnou vysokou inflaci a rozhazování peněz. Přiznal se i k tomu, že často chodí do Sokolovny v Průhonicích, která patří Andreji Babišovi, a nestydí se za to.

Státní rozpočet skončil po téměř třech letech poprvé v přebytku. I díky omezeným výdajům

Hospodaření státního rozpočtu skončilo v lednu v přebytku 3,9 miliardy korun. Loni v lednu skončil rozpočet se schodkem 31,5 miliardy korun, což byl tehdy nejvyšší lednový schodek od vzniku ČR. Za zlepšením hospodaření stála především specifika rozpočtového provizoria omezující výdaje státu dvanáctinou loňského rozpočtu a v menší míře také daňové příjmy související s vývojem ekonomiky v závěru minulého roku. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí.

Munzar řekl, jak chce nová vláda šetřit. Vaše sliby posloucháme už měsíc, vmetl mu Havlíček

Šetřit budeme v provozních položkách a také u neinvestičních dotací, prozradil plány nové vlády v pořadu Co na to vaše peněženka televize CNN Prima NEWS místopředseda rozpočtového výboru a poslanec Vojtěch Munzar (ODS). Podle opozičního poslance a bývalého ministra obchodu, průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) ale vláda v úsporách u státního rozpočtu nemůže vymyslet nic mimořádného a stále jen slibuje.

Paroubek: Fialova vláda nás zadluží až o bilion, Stanjura není žádný odborník

Novou vládu Petra Fialy (ODS) nečeká v otázce státních financí nic lehkého. Před volbami slibovala jím vedená koalice Spolu, že vylepší dluh státní kasy, kterou způsobila končící vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Plány nového kabinetu ovšem kritizuje bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval, že nový kabinet může naopak navýšit státní dluh až o bilion korun. Pravděpodobného ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) navíc podle svých slov nepovažuje za finančního odborníka.