reklama

Hvězdný ruský běžkař vybouchl. Soupeře praštil holí, pak do něj v cíli najel

Joni Mäki se ocitl v cíli na zemi poté, co do něj ostře najel frustrovaný Alexandr Bolšunov (druhý zprava).
Zdroj: Twitter

S obřím náskokem vede Světový pohár v běžeckém lyžování. To, co Alexandr Bolšunov převedl v závěru štafety ve finském Lahti, však mělo k chování vítěze velmi daleko. S Finem Jonim Mäkim se v posledních desítkách metrů rval o druhou pozici, a když ho domácí závodník takzvaně zavřel, Rus vypěnil. Ještě za jízdy se po soupeři ohnal hůlkou a v prostoru cíle do něj zajel skluzem.

reklama

Těžko nesl to, že ho Mäki drzým pohybem odsunul na druhé místo, svým řáděním ale kompletně odpálil veškerou snahu svých tří kolegů. Po incidentu byla elitní ruská štafeta s finišmanem Bolšunovem diskvalifikována.

Závěrečné metry často přinášejí nemilosrdné bitvy, které se neobejdou bez fyzického kontaktu. 24letý Bolšunov si v rovince před cílem v Lahti držel pravou stopu, Joni Mäki se po levé ruce ruského běžkaře rval dopředu. Pak lehce zakřižoval Bolšunovi cestu, což suveréna letošní sezony rozhodilo a jen těžko to nesl.

Okamžik, kdy Joni Mäki (vpravo) rozhodil Alexandra Bolšunova tak, že v ruském závodníkovi bouchly saze.
Okamžik, kdy Joni Mäki (vpravo) rozhodil Alexandra Bolšunova tak, že v ruském závodníkovi bouchly saze.
Zdroj: Profimedia

Rezignoval tak na další snahu a praštil Fina holí do zad. Ten však nijak nereagoval, jen pokojně projel cílovou čarou. K Mäkimu se ihned seběhli kolegové, kteří se chtěli radovat ze zisku stříbrné medaile ze závodu na 4 x 7,5 kilometru. Jenže Bolšunov ze sebe ještě nedostal veškerou frustraci, a tak si v cíli vyhlédl Mäkiho a ostrou atakou mu podrazil nohy.

Bolšunov byl z výsledkové listiny kompletně vyškrtnut o 15 minut později, kdy komisaři přezkoumali záběry, společně s Alexejem Červotkinem, Jevgenijem Bělovem a Denisem Spicovem. Na bronzovou pozici se posunula jiná ruská čtveřice – Ilja Semikov, Ivan Jakimuškin, Andrej Melničenko a Sergej Usťugov. Finům navzdory kontroverznímu manévru druhé místo zůstalo.

Mäki odnesl zlobu čtyřnásobného olympijského medailisty z jihokorejského Pchjongčchangu pohmožděnou pravou rukou. Iivo Niskanen, jenž jel za Finsko třetí úsek, vtipkoval, že by si měl jeho kolega pro příští závod raději nasadit helmu.

Trenér ruské reprezentace Jegor Sorin svého svěřence nijak zvlášť nehanil. „Saša jel očividně pravou stranou a Fin se tam začal přesouvat, dvakrát se srazili lyžemi a v Sašovi to bouchlo. Ten incident v cíli je samozřejmě něco jiného, ale za chování Mäkiho na trati měli být diskvalifikováni Finové,“ dodal.

Bolšunov ovládl celý Světový pohár v minulé sezoně a v té letošní má směle našlápnuto k obhajobě. Lyžařský seriál vede s 1 391 body, druhý Ivan Jakimuškin má ztrátu 716 bodů. Kromě čtyř olympijských medailí vlastní Bolšunov také stejný počet cenných kovů z mistrovství světa v roce 2019, které se konalo v rakouském Seefeldu.

K tématu

Tagy: lyžování Finsko sport Světový pohár běh na lyžích Lahti Alexandr Bolšunov Joni Mäki
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama