Ruská tenistka obešla zákaz Wimbledonu. Převlékla dres a je z ní Gruzínka

Na tenisovém „turnaji turnajů“ letos nebude ze známých důvodů žádný hráč ani hráčka z Ruska nebo Běloruska. Tedy skoro. Deblová specialistka Natela Dzalamidzeová doposud reprezentovala zemi Vladimira Putina, což jí start na Wimbledonu znemožňovalo. Aby nepřišla o možnost okusit krátce střižený londýnský pažit, změnila si občanství.

Narodila se v Moskvě, ruská vlajka se u jejího jména nacházela do začátku války na Ukrajině, kdy museli tenisté z Ruska a Běloruska včetně Dzalamidzeové přijmout fakt, že na všech elitních turnajích startují coby neutrální sportovci.

Daleko horší zprávou na vstřebání byl kompletní zákaz účasti na nejslavnějším podniku v kalendáři – Wimbledonu. Mužská a ženská asociace – ATP a WTA – si na oplátku prosadily, že na akci v Londýně se nebudou rozdávat žádné body do žebříčku. Tak, aby dotčení profesionálové a dotčené profesionálky nepřišli vedle prestiže a finanční odměny také o postavení. Na posledním grandslamu sezony US Open startovat budou.

Ale Natela Dzalamidzeová nechtěla o věhlasný londýnský turnaj a všechny následující přijít. Samozřejmě kalkulovala s tím, že její ruský původ by jí vzhledem ke stále trvajícímu konfliktu mohl potenciálně dál komplikovat kariéru. Proto 29letá hráčka aktuálně se nacházející na 44. místě v deblovém rankingu požádala o změnu občanství. A nyní už má na svém profilu na oficiálních stránkách WTA gruzínskou vlajku, což jí umožňuje „vetřít“ se do společnosti, která se na konci června představí na Wimbledonu. Hrát bude po boku Srbky Aleksandry Kruničové.

Obešla zákaz a All England Club – organizátor – ústy svého mluvčího nemohl udělat nic, protože získání nové národnosti byla záležitost WTA a Mezinárodní tenisové federace (ITF), podle kterých Dzalamidzeová splnila požadavky.

Gruzínské ani žádné jiné občanství nezískal Daniil Medveděv, světová jednička, která tím pádem bude na zelených kurtech chybět. Nepředstaví se například ani ženské běloruské hvězdy Viktoria Azarenková s Arynou Sabalenkovou. Dobrovolně se účasti zřekla kanadská celebrita Eugenie Bouchardová. Ta dlouho laborovala se zraněním a místem návratu měl být právě Wimbledon, kde si v roce 2014 zahrála finále s Petrou Kvitovou. Nicméně kvůli rozhodnutí neudělovat žádné body si pro comeback vybere jiné místo.

Ve Wimbledonu se naopak po dlouhé pauze představí díky divoké kartě Serena Wiliamsová. Turnaj startuje 27. června a první soupeřku se Američanka, stejně jako startující Češi dozví zhruba v polovině týdne.

Tagy: