Není pravda, že nedostáváme žádný ruský plyn. Nechápu, proč se to zamlčuje, diví se expert

Rusko zastavilo dodávky plynu do Evropy. Ta má sice plné zásobníky, ale nejsou bezedné. Už tak vysoké ceny energií by tak podle expertů mohly ještě stoupnout. Energetický konzultant v plynárenství Vratislav Ludvík ale další dramatický nárůst cen neočekává. Podle něj také není pravda, že by k nám nešel vůbec žádný ruský plyn, neboť stále funguje bývalý tranzitní plynovod vedoucí přes Ukrajinu a Slovensko.

Generální sekretář pražské energetické burzy David Kučera uvedl, že energie do konce roku zdraží ještě o 100 procent. „Záleží, na jaké ceny se díváme. Jestli sledujeme burzu, nebo ceny pro konečné zákazníky. Odhadovat ceny na burze je těžké, mohou stoupnout i o více procent, ale také nemusí,“ míní ekonom Petr Bartoň.

Energetický konzultant v plynárenství Vratislav Ludvík ale další vysoký nárůst cen nečeká. „Co se týče dodávek plynu z Ruska, není pravda, že by k nám žádný nešel. Nechápu, proč se zamlčuje funkce bývalého tranzitního plynovodu, který k nám jde přes Ukrajinu a Slovensko a plyn normálně dodává. Nemyslím si, že by zastavení plynu bylo úplné,“ řekl Ludvík.

Pokud jde o burzu, vykazuje Gazprom podle Ludvíka zvláštní zisky. „Jako by Gazprom prodával více plynu, než vykazuje. Domnívám se, že je to ruská hra na burze. Vypadá to jako prodej plynu pod cizí vlajkou. Deklaruje se plyn z Afriky, ale přitom jde o ruský plyn,“ podotkl Ludvík s tím, že sice nemá důkazy, ale že jde o velmi pravděpodobné vysvětlení.

Podle Ludvíka k výraznému zdražení plynu už nedojde. „Objem ruského plynu v dodávkách pro Evropu dramaticky klesá, Putin překročil červenou hranici, ta množství jsou tak malá, že už jsou nahraditelná LNG jednoduchým způsobem. V této chvíli Putin přišel o 400 miliard eur,“ uvedl Ludvík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:46

Šéf ukrajinské rozvědky potvrzuje dlouhodobé spekulace: Putin má tři dvojníky

20:38

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

19:40

Pokud by se Ukrajině nepodařilo anektované území získat zpět, mělo by to obrovský ekonomický dopad, říká Zrno

19:03

Česko nebude tolerovat ruské hanebné jednání, prohlásil Lipavský

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Domácí zpravodajství

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.